Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde faaliyete başlıyor.

tr.wikipedia.org’un bilgilerine göre, Dongfeng Motor Corporation, merkezi Wuhan’da bulunan Çinli otomotiv şirketi. Dongfeng, 2014 yılında 3.5 milyon adet araç üretimi ile Çin’in ikinci büyük araç üreticisi olmuştu. Dongfeng Çincede “doğunun rüzgarı” anlamına geliyor.

Dongfeng’in Renault, Nissan, PSA Peugeot Citroën, Volvo, Honda, Kia ve Yulon Motors ile ortaklığı bulunuyor. Binek otomobiller Fengshen markası adı altında satılıyor.

Citroen, Peugeot ve DS markalarının sahibi PSA Group ise, Avrupa’nın en büyük 2. otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. 1976 yılında Fransa’da kurulan şirketin ismi Peugeot Société Anonyme’nin kısaltmasından oluşuyor. Bünyesinde askeri araçlar üreten Panhard et Levassor’u da bulunduruyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin emisyon konusunda daha sıkı önlemler almaya başlaması, konvansiyonel otomobil üreticilerini elektrikli araç üretimi konusunda zorluyor. Bu doğrultuda, dev otomotiv şirketleri elektrikli otomobil üretimi için proje geliştiriyor.

Bu doğrultuda, 2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde çalışmaya başlıyor.

Maliyeti düşürmek adına Dongfeng, Citroen, DS ve Peugeot elektrikli otomobillerinde aynı platform kullanılacak. Geçtiğimiz mart ayında resmiyete dökülen ortaklık anlaşması, hem Dongfeng Motor hem de PSA Group açısından 2020 sonrası sektörde tutunma mücadelesi için atılmış bir adım olarak görülüyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Enerji Verimliliği 0 Comments

Aksa Akrilik’den 2 Milyon Dolarlık Tasarruf

Aksa Akrilik uyguladığı AES (Advanced Energy Solutions) Projesi ile yıllık 2 milyon dolar tasarruf elde etti. Enerji verimliliği projeleri ile işletmelerin girdilerinde çok önemli tasarruf elde etmeleri mümkün. Türkiye’de bu

HABERLER

Philips Bursa’nın Endüstri Mirasını Aydınlatıyor

Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü açıldı. Philips Bursa’nın endüstri mirasını aydınlatıyor Aydınlatma sektörünün

HABERLER

Çin AB’yi Kendi Silahıyla Vuracak !

Fotovoltaikte Avrupa – Çin çekişmesinde Pekin yönetimi, damping araştırması başlatan AB Komisyonu’na misilleme yapıyor. Çin Ticaret Bakanlığı güneş hücresi ara maddelerinden poli silisyumun Avrupa şirketleri tarafından maliyetin altında fiyatla satıldığı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply