Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde faaliyete başlıyor.

tr.wikipedia.org’un bilgilerine göre, Dongfeng Motor Corporation, merkezi Wuhan’da bulunan Çinli otomotiv şirketi. Dongfeng, 2014 yılında 3.5 milyon adet araç üretimi ile Çin’in ikinci büyük araç üreticisi olmuştu. Dongfeng Çincede “doğunun rüzgarı” anlamına geliyor.

Dongfeng’in Renault, Nissan, PSA Peugeot Citroën, Volvo, Honda, Kia ve Yulon Motors ile ortaklığı bulunuyor. Binek otomobiller Fengshen markası adı altında satılıyor.

Citroen, Peugeot ve DS markalarının sahibi PSA Group ise, Avrupa’nın en büyük 2. otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. 1976 yılında Fransa’da kurulan şirketin ismi Peugeot Société Anonyme’nin kısaltmasından oluşuyor. Bünyesinde askeri araçlar üreten Panhard et Levassor’u da bulunduruyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin emisyon konusunda daha sıkı önlemler almaya başlaması, konvansiyonel otomobil üreticilerini elektrikli araç üretimi konusunda zorluyor. Bu doğrultuda, dev otomotiv şirketleri elektrikli otomobil üretimi için proje geliştiriyor.

Bu doğrultuda, 2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde çalışmaya başlıyor.

Maliyeti düşürmek adına Dongfeng, Citroen, DS ve Peugeot elektrikli otomobillerinde aynı platform kullanılacak. Geçtiğimiz mart ayında resmiyete dökülen ortaklık anlaşması, hem Dongfeng Motor hem de PSA Group açısından 2020 sonrası sektörde tutunma mücadelesi için atılmış bir adım olarak görülüyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Lisanslı Başvurularla İlgili Toplantı Yapılacak

“Lisanslı Başvuruların Bir An Önce Sonuçlanması’’ konulu toplantı, Ankara’da gerçekleştirilecek.  Güneş enerjisinde lisanslı başvurularla ilgili gelişmelerin ele alınacağı toplantı 5 Ağustos tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Selahattin

Güneş EnerjisiB 0 Comments

B&W’den Her Ay 3 MW’lık Enerji Santrali Kurulumu Hedefi

Güneş enerjisi sektörüne yoğunlaşan B&W Enerji, bu yıl her ay için 3 MW’lık santral kurulumu yapmayı hedefliyor. Güneş enerjisi sektörü vites yükseltirken, firmalar da yatırımlarını artırma çabasında. Bu anlamda güneş

Elektrik Üretimi 0 Comments

42 Maslak’ın Çevre Dostu Binalarına Bir LEED Sertifikası Daha

Bay İnşaat tarafından, doğaya ve insana saygılı hizmet anlayışıyla inşa edilen 42 Maslak, dünyanın en önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen ve yeşil bina standartlarına uygun yapılara verilen

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply