Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde faaliyete başlıyor.

tr.wikipedia.org’un bilgilerine göre, Dongfeng Motor Corporation, merkezi Wuhan’da bulunan Çinli otomotiv şirketi. Dongfeng, 2014 yılında 3.5 milyon adet araç üretimi ile Çin’in ikinci büyük araç üreticisi olmuştu. Dongfeng Çincede “doğunun rüzgarı” anlamına geliyor.

Dongfeng’in Renault, Nissan, PSA Peugeot Citroën, Volvo, Honda, Kia ve Yulon Motors ile ortaklığı bulunuyor. Binek otomobiller Fengshen markası adı altında satılıyor.

Citroen, Peugeot ve DS markalarının sahibi PSA Group ise, Avrupa’nın en büyük 2. otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. 1976 yılında Fransa’da kurulan şirketin ismi Peugeot Société Anonyme’nin kısaltmasından oluşuyor. Bünyesinde askeri araçlar üreten Panhard et Levassor’u da bulunduruyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin emisyon konusunda daha sıkı önlemler almaya başlaması, konvansiyonel otomobil üreticilerini elektrikli araç üretimi konusunda zorluyor. Bu doğrultuda, dev otomotiv şirketleri elektrikli otomobil üretimi için proje geliştiriyor.

Bu doğrultuda, 2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde çalışmaya başlıyor.

Maliyeti düşürmek adına Dongfeng, Citroen, DS ve Peugeot elektrikli otomobillerinde aynı platform kullanılacak. Geçtiğimiz mart ayında resmiyete dökülen ortaklık anlaşması, hem Dongfeng Motor hem de PSA Group açısından 2020 sonrası sektörde tutunma mücadelesi için atılmış bir adım olarak görülüyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Altaca Grubu’ndan Türkiye’nin En Büyük Entegre Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi

Altaca Grubu tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı. Türkiye yenilenebilir enerji alanında önemli atılımlar

Elektrik Üretimi

İspanya’da Güneş Vergisi Dönemi

İspanyol hükümeti, kendi enerjisini güneşten elde eden tüketicilere vergi getirdi. Dünyada güneş enerjisi uygulamalarına karşı hükümetler çeşitli düzenlemeler geliştiriyor. İspanyol hükümeti, kendi enerjisini güneşten elde eden tüketicilere vergi getirdi. İki

HABERLER

Elektrikli Formula-1 Piste Çıkmaya Hazırlanıyor

Yarış dünyasının en adrenalinli mücadelesi Formula yarışlarına yeni bir boyut kazandırılıyor! Yarış tutkunlarının vazgeçilmesi Formula için yeni bir sınıf daha hazırlanıyor. Çılgınca adrenalinin ve yüksek motor seslerinin hakim olduğu Formula

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply