Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde faaliyete başlıyor.

tr.wikipedia.org’un bilgilerine göre, Dongfeng Motor Corporation, merkezi Wuhan’da bulunan Çinli otomotiv şirketi. Dongfeng, 2014 yılında 3.5 milyon adet araç üretimi ile Çin’in ikinci büyük araç üreticisi olmuştu. Dongfeng Çincede “doğunun rüzgarı” anlamına geliyor.

Dongfeng’in Renault, Nissan, PSA Peugeot Citroën, Volvo, Honda, Kia ve Yulon Motors ile ortaklığı bulunuyor. Binek otomobiller Fengshen markası adı altında satılıyor.

Citroen, Peugeot ve DS markalarının sahibi PSA Group ise, Avrupa’nın en büyük 2. otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. 1976 yılında Fransa’da kurulan şirketin ismi Peugeot Société Anonyme’nin kısaltmasından oluşuyor. Bünyesinde askeri araçlar üreten Panhard et Levassor’u da bulunduruyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin emisyon konusunda daha sıkı önlemler almaya başlaması, konvansiyonel otomobil üreticilerini elektrikli araç üretimi konusunda zorluyor. Bu doğrultuda, dev otomotiv şirketleri elektrikli otomobil üretimi için proje geliştiriyor.

Bu doğrultuda, 2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde çalışmaya başlıyor.

Maliyeti düşürmek adına Dongfeng, Citroen, DS ve Peugeot elektrikli otomobillerinde aynı platform kullanılacak. Geçtiğimiz mart ayında resmiyete dökülen ortaklık anlaşması, hem Dongfeng Motor hem de PSA Group açısından 2020 sonrası sektörde tutunma mücadelesi için atılmış bir adım olarak görülüyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Afrika, Enerji Kaynakları Yönünden Çok Büyük Bir Potansiyel İçeriyor”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş ekonomisti Dr. Fatih Birol: “Afrika, varlık içerisinde yokluk çeken bir kıta. Enerji kaynakları yönünden çok yük bir potansiyel içeriyor.” Istanbul (20 Ekim 2014) Sabancı Üniversitesi İstanbul

HABERLER

Norveç’te Elektrikli Otomobil Devrimi

Norveç’liler geçen ay 1493 Tesla Model S elektrikli otomobilleri tercih etti. Norveç elektrikli otomobilleri çok sevdi. Geçtiğimiz ay ülkede en çok satan otomobil Tesla’nın popüler elektrikli aracı Tesla Model S oldu.

HABERLER 0 Comments

Küresel Enerji Talebi Yüzde 25 Artış Gösterecek

ExxonMobil tarafından her yıl yayınlanan Energy Outlook raporuna göre, küresel enerji talebinin 2014-2040 yılları arasında yüzde 25 oranında artış göstermesi bekleniyor. BP Enerji Görünümü 2035 raporuna göre, küresel enerji piyasaların­daki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply