Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Geleceğin yeşil otobüslerin enerjisi alıştığımızın dışında iki çeşit biyoyakıttan sağlanacak. Bunlardan biri bitkisel atıklardan yapılan biyogaz, diğeri ise insan ve hayvan dışkılarından oluşturulan human-biyogaz olacak. 

atikla_calisan_otobus_biyoyakit

İngiltere’de şehiriçi taşımacılığa başlayan 40 kişi kapasiteli biyometan ile çalışan bu halk otobüsü bize yaklaşmakta olan sürdürülebilir ulaşım geleceğini müjdeliyor. Bu otobüsün yakıtı, kanalizasyon atıklarından ve israf edilen yiyeceklerin biyometana dönüştürülmesi ile elde edilmekte. Bu yolla elde edilen biyometan muadili olan dizele göre çok daha düşük bir emisyon salınımına neden olmakta ve bununla kalmayıp israf edilen birçok yemeğin de en azından bu şekilde değerlendirilmesini sağlamakta.

Anaerobik Ayrıştırma ve Biyokaynak Birliği Başkanı Charlotte Morton, “Bu proje ile kendimizden uzaklaştırmaya çalıştığımız dışkımızın ve çöpe attığımız atıklarımızın ne kadar değerli olduğunu anladık. İstemediğimiz bu atıkları bir enerji kaynağına dönüştürerek, aynı zamanda artık dolmakta olan depolama alanlarının yükünü de büyük ölçüde azaltmış oluyoruz.” dedi.

Bristol Şehri’nin atıklarının GENeco teknolojisi ile enerjiye çevrildiği bu projede oluşturulan biyometan; yalnızca halk otobüslerinin yakıtı olarak kullanılmıyor, aynı zamanda İngiltere gaz şebekesine veriliyor ve bu yeşil enerjiden 8500 civarında evin yararlanması sağlıyor. Bu sayede her yıl oluşan 75 milyon metre küp kanalizasyon atığının ve 35 000 ton’luk gıda atığının önüne geçilmesi sağlanıyor.

Merak edenler için: 5 kişinin dışkısı 1 tam depo biyometan oluşumu için yeterlidir. Bath Bus Company otobüsleri 1 tam depo benzinle 300km yol yapabilmekte.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Tasarımlar 0 Comments

Güneşten Elektrik Üreten Pencereler

Solaria firmasının güneşten elektrik üreten solar pencereleri, ABD’nin GSA Green Proving Ground programına kabul edildi. Böylece paneller Missouri’de bir binaya monte edilerek 1 sene boyunca test edilecekler. Program boyunca bu

İNOVASYON

Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis Ekibine A’Design Award’dan 16 Ödül

A’ Design Award Tasarım Ödülleri Yarışması’nda Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, 16 proje ile 16 tasarım ödülü birden kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneş Panelinizi Üzerinize Giyin Şebeken Özgür Yaşayın

Wearable Solar adlı ürün elbisenin üzerinin güneş panelleri ile kaplanmasından oluşuyor ve siz dışarıda gezinti yaparken, taşınabilir cihazlarınız da şarj oluyor. Ürün hem bir elbise hem de palto şeklinde ikifarklı tasarıma sahip. Elbiseye tutturulan güneş panelleri duruma göre ayarlanabiliyor ve saklanabiliyor. Böylece