Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Geleceğin yeşil otobüslerin enerjisi alıştığımızın dışında iki çeşit biyoyakıttan sağlanacak. Bunlardan biri bitkisel atıklardan yapılan biyogaz, diğeri ise insan ve hayvan dışkılarından oluşturulan human-biyogaz olacak. 

atikla_calisan_otobus_biyoyakit

İngiltere’de şehiriçi taşımacılığa başlayan 40 kişi kapasiteli biyometan ile çalışan bu halk otobüsü bize yaklaşmakta olan sürdürülebilir ulaşım geleceğini müjdeliyor. Bu otobüsün yakıtı, kanalizasyon atıklarından ve israf edilen yiyeceklerin biyometana dönüştürülmesi ile elde edilmekte. Bu yolla elde edilen biyometan muadili olan dizele göre çok daha düşük bir emisyon salınımına neden olmakta ve bununla kalmayıp israf edilen birçok yemeğin de en azından bu şekilde değerlendirilmesini sağlamakta.

Anaerobik Ayrıştırma ve Biyokaynak Birliği Başkanı Charlotte Morton, “Bu proje ile kendimizden uzaklaştırmaya çalıştığımız dışkımızın ve çöpe attığımız atıklarımızın ne kadar değerli olduğunu anladık. İstemediğimiz bu atıkları bir enerji kaynağına dönüştürerek, aynı zamanda artık dolmakta olan depolama alanlarının yükünü de büyük ölçüde azaltmış oluyoruz.” dedi.

Bristol Şehri’nin atıklarının GENeco teknolojisi ile enerjiye çevrildiği bu projede oluşturulan biyometan; yalnızca halk otobüslerinin yakıtı olarak kullanılmıyor, aynı zamanda İngiltere gaz şebekesine veriliyor ve bu yeşil enerjiden 8500 civarında evin yararlanması sağlıyor. Bu sayede her yıl oluşan 75 milyon metre küp kanalizasyon atığının ve 35 000 ton’luk gıda atığının önüne geçilmesi sağlanıyor.

Merak edenler için: 5 kişinin dışkısı 1 tam depo biyometan oluşumu için yeterlidir. Bath Bus Company otobüsleri 1 tam depo benzinle 300km yol yapabilmekte.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Tasarımlar 0 Comments

%5 İle Fark Yaratmaya Devam Eden Solar Girişim

Telefon şarj eden ve çevreyi en şık şekilde aydınlatan bir kitlesel destek girişimi: Shine. Taşınabilir panele bağlanabilen, hem usb batarya hem aydınlatma lambası olabilen Shine; özellikle bahçe ya da doğadaki

ALTERNATİF TASARIMLAR

Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor.  Amerika Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan ve su tekerleğinden oluşan çöp sistemi her gün 50 bin liman

ALTERNATİF TASARIMLAR

Akıllı Telefonların Ayrılmaz Parçası Solar Kulaklıklar

OnBeat isimli kulaklık eğer Kickstarter’da hedeflediği 230,000 Euro’luk yatırımı alabilirse 2014′ün başlarında satışa sunulacak. Kulaklığın üst bölümündeki çemberde bulunan esnek güneş pili 0,55 Watt enerji depolayabiliyor. Güneşten elde edilen bu