Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Geleceğin yeşil otobüslerin enerjisi alıştığımızın dışında iki çeşit biyoyakıttan sağlanacak. Bunlardan biri bitkisel atıklardan yapılan biyogaz, diğeri ise insan ve hayvan dışkılarından oluşturulan human-biyogaz olacak. 

atikla_calisan_otobus_biyoyakit

İngiltere’de şehiriçi taşımacılığa başlayan 40 kişi kapasiteli biyometan ile çalışan bu halk otobüsü bize yaklaşmakta olan sürdürülebilir ulaşım geleceğini müjdeliyor. Bu otobüsün yakıtı, kanalizasyon atıklarından ve israf edilen yiyeceklerin biyometana dönüştürülmesi ile elde edilmekte. Bu yolla elde edilen biyometan muadili olan dizele göre çok daha düşük bir emisyon salınımına neden olmakta ve bununla kalmayıp israf edilen birçok yemeğin de en azından bu şekilde değerlendirilmesini sağlamakta.

Anaerobik Ayrıştırma ve Biyokaynak Birliği Başkanı Charlotte Morton, “Bu proje ile kendimizden uzaklaştırmaya çalıştığımız dışkımızın ve çöpe attığımız atıklarımızın ne kadar değerli olduğunu anladık. İstemediğimiz bu atıkları bir enerji kaynağına dönüştürerek, aynı zamanda artık dolmakta olan depolama alanlarının yükünü de büyük ölçüde azaltmış oluyoruz.” dedi.

Bristol Şehri’nin atıklarının GENeco teknolojisi ile enerjiye çevrildiği bu projede oluşturulan biyometan; yalnızca halk otobüslerinin yakıtı olarak kullanılmıyor, aynı zamanda İngiltere gaz şebekesine veriliyor ve bu yeşil enerjiden 8500 civarında evin yararlanması sağlıyor. Bu sayede her yıl oluşan 75 milyon metre küp kanalizasyon atığının ve 35 000 ton’luk gıda atığının önüne geçilmesi sağlanıyor.

Merak edenler için: 5 kişinin dışkısı 1 tam depo biyometan oluşumu için yeterlidir. Bath Bus Company otobüsleri 1 tam depo benzinle 300km yol yapabilmekte.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON

EOscc2 İstanbul Trağine Çözüm Olur Mu?

EOscc2 elektrikli otomobil, trafik sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Elektrikli araç tasarımlarıyla ulaşım konseptini kökten değişikliğe uğratacak çözümler geliştiriliyor. Elektrikli araba projelerinin günden güne çoğalmaya başladığı son günlerde, bu sistemle üretilen araçlar

HABERLER

Tesla 2016 Ortası Batarya Satışı Hedef Rakamlarına Bir Haftada Ulaştı

Geçtiğimiz hafta CEO’ları Elon Musk tarafından tanıtılan Tesla’nın PowerWall (ev tipi) ve PowerPack (ticari tip) bataryaları, tanıtımın yapıldığı tarih olan 30 Nisan’dan bugüne kadar o kadar yoğun sipariş aldı ki

ALTERNATİF TASARIMLAR

Ofiste Yeni Trend: Solar Piramid Ofis

Alman PV-montaj firması Renusol tarafından tasarlanmış piramit ofis, İskoçya’nın Loanhead kasabasında bulunuyor. Güneş Enerjisi Portal Ödülü’ne ”En Yenilikçi Sistem Tasarımı” kategorisinde aday olan güneş piramit, ofisin enerji ihtiyacının %85′ini karşılıyor.