Direnmeden de Ayakta Kalabilen Dünyanın En İyi 9 Şehir Parkı

Direnmeden de Ayakta Kalabilen Dünyanın En İyi 9 Şehir Parkı

Şehrin içinde bir vaha…

Dünyadaki pek çok park, turistlerin ‘gidilecekler listesi’nde yer almaz ama şehre yolu düşen herkes mutlaka bu parkların birinde mola verir. Bu parklar, şehrin keşmekeşinden, kaldırımda yer kapmaca oynamaktan ve gün boyu bir yerlerde sıra beklemekten bunalan şehrin sakinleri için mükemmel bir kaçış rotasıdır. Parklardaki huzurlu ortam, pek çok tatilcinin güzel anılarını süsler. Lüksemburg’dan Bangkok’a, dünyanın dokuz büyük şehir parkını sizin için listeledik; belki bir gün yolunuz düşerse ziyaret edersiniz…

central_park

 

1. Central Park, New York

New York’taki Central Park, Amerika’daki -hatta tüm dünyadaki- en meşhur yeşil alan olabilir. Parkı yılda 35 milyon kişi ziyaret ediyor ve bu da biraz sessizlik arayan turistleri uzaklaştırıyor. 2800 dönümlük Central Park’ın elbette daha sakin alanları da bulunuyor. Ramble adı verilen yürüyüş alanı, kuş gözlemcileri için ideal. Parkın diğer alanlarında da yürüyüş yapabilir, koşabilir, bisiklete binebilir, kayak yapabilir, parkın ortasındaki gölde kışın buz pateniyle kayabilir ve deniz bisikletine binebilirsiniz. Temiz hava almak ve biraz dinlenmek isteyenlerin yanı sıra, konser ve enstalasyonlara ev sahipliği yapan park, hem sportif, hem de kültürel aktiviteler için kusursuz bir buluşma mekanı.

guell

2. Parc Guell, Barcelona
Bu park dünyadaki en sıradışı şehir parklarından bir tanesi. Guell Parkı, ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin tasarladığı binalarla süslü. Bu binalar daha önce yaşam alanı olarak tasarlanmış olsa da, bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmış. Binalar parkın sadece bir bölümünü kaplıyor, diğer bölümlerinde bahçeler ve doğal alanlar var. Şehrin silüetinden sıkılan ve doğal elementlerle Gaudi’nin ilginç bir mimarisinin karışımı olan ve adeta bir tema parkını andıran Guell parkı, turistlerin uğrak yeri.

bukit_timah

3. Bukit Timah Nature Preserve, Singapore

1200 dönümlük bu doğal yaşam parkındaki tropik bitkiler ve hayvanlar, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor ve benzersiz bir park deneyimi sunuyor. Doğa aşıkları parkta farklı peygamber devesi gibi farklı böcek türlerine, tatlı su yengeçlerine, uçan sincaplara ve karınca yiyen pangolinlere rastlayabilir. Parktaki patikalar, Singapur’un en yüksek tepelerine çıkan ormanlara kadar gidiyor. Bukit Timah, turistlere ülkenin hala doğal kalmış bölgelerine ulaşma imkanı veriyor.

phoenix_park

 

4. Phoenix Park, Dublin
5250 dönüm ile Phoenix Parkı Avrupa’nın en büyük şehir içi parklarından biri. Irlanda’nın başkentinde yer alan park, tarihi ve dini anıtlara ev sahipliği yapıyor. Geyik ve pek çok çayır hayvanı özgürce parkta yaşıyor. Doğal güzelliğinin yanı sıra, parkta konserler ve koşu yarışları düzenleniyor, hatta parkta bir kriket kulübü de var. Dublin Hayvanat Bahçesi de parkın içinde yer alıyor.

stanley_park

 

5. Phoenix Park, Dublin
5250 dönüm ile Phoenix Parkı Avrupa’nın en büyük şehir içi parklarından biri. Irlanda’nın başkentinde yer alan park, tarihi ve dini anıtlara ev sahipliği yapıyor. Geyik ve pek çok çayır hayvanı özgürce parkta yaşıyor. Doğal güzelliğinin yanı sıra, parkta konserler ve koşu yarışları düzenleniyor, hatta parkta bir kriket kulübü de var. Dublin Hayvanat Bahçesi de parkın içinde yer alıyor.

monsanto_park2

 

6. Monsanto Forest Park, Lisbon

Portekiz’in başkenti olan Lisbon’un 7200 dönümünü kaplayan orman parkı, Portekiz’in silüetini izlemek isteyen ve aynı zamanda doğayla kucaklaşmak isteyenlerin ortak ziyaret alanı. Parkın çoğunluğunu kaplayan ağaçlar ve hayvanların yanı sıra, parkın içinde eğitim merkezi olan Lizbon Ekoloji Parkı da bulunuyor ve burada sunumların yapıldığı bir oditoryum var.

griffith_park_0

 

7. Griffith Park, Los Angeles
Los Angeles’ın Santa Monica Dağları’ndaki, California’nın en uzun koşu parkurunun da yer aldığı 12000 dönümlük Griffith Parkı, parkların doğal haliyle kalmasını isteyenler için ideal. Dağ yürüyüşü yapmak isteyenler, parkın içindeki yollardan Santa Monica Dağları’na kadar çıkabiliyor. Parkın içinde ayrıca konser alanları, bir gözlemevi, golf sahası ve Los Angeles Hayvanat Bahçesi bulunuyor.

lumpini_park

 

8. Luxembourg Garden, Paris

Paris, dünyanın en etkileyici bahçelerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü ancak Luxembourg Bahçesi bunların içinde en iyisi. Düzgün biçilmiş çimenleri, karışık çiçek yatakları, heykelleri ve fıskiyeleri ile pek çok Parisliyi kendine çeken park, rahatlatıcı atmosferi ile şehrin karmaşasından kaçmak için birebir. Parkta küçük cafe’ler ve canlı müzik yapılan çardaklar var. Bu park koşmak ya da doğa yürüyüşleri yapmak için ideal değil ama parkın doğal güzelliği huzurlu bir kaçış imkanı sağlıyor.

luxembourg_park2

 

9. Lumphini Park, Bangkok
Bangkok, trafik kaosunun ve bitmek bilmeyen şehir dokusuyla meşhur. Tapınakları, müzeleri, alışveriş olanakları ve farklı kültürü ile turistleri mıknatıs gibi çeken şehir, bazen bunaltıcı olabiliyor. 435 dönüm arazideki Lumphini Parkta, göl kenarındaki çimenlere uzanmak, göldeki balıkları beslemek, parkın etrafını çevreleyen 3.2 km’lik parkurda yürüyüş yapmak, oyunparklarında ailece oyun oynamak ve spor yapmak mümkün. Belirtmek gerekir ki bu parkta sigara içmek ve evcil hayvanları parka getirmek yasak.

Kaynak: http://www.mutlumikrop.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

ÖZGÜRLÜK SAĞLAYAN GÜNEŞ ENERJİLİ KILIFLAR: ENERPLEX

CES 2014’ün mobil dünyaya yönelik teknoloji sürprizlerinin izini sürmeye devam ediyoruz. Enerplex adlı şirketin akıllı cihazları güneş enerjisi ile şarj eden kılıfını inceledik. Güneşin olduğu her yerde mobil olarak dünyayla

ALTERNATİF TASARIMLAR

FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

Tavanında güneş panelleri olacak araba, güneş enerjisi sayesinde 33 Km seyahat edebilecek. Ford, C-Max Solar Energi Concept adını verdiği çalışmasını tanıttı. Arabanın tavan kısmında, güneş paneli bulunuyor. Araç bu sayede