Direnen Solar Sistem de Gezi Parkında

Direnen Solar Sistem de Gezi Parkında

Taksim’de süren eylemler, Türklerin yaratıcılıkta sınır tanımadığını bir kez daha ortaya koydu. Bunun son örneği, iki arkadaşın Taksim metrosu asansörü üzerine kurduğu güneş enerjisi sistemi.

ae_gunes_gezi_parki_solar_sistemTaksim’deki Gezi Parkı eylemlerinde girişimciliğin de pek çok farklı örneğine rastlanıyor. Bunlardan biri de metro asansörünün üstünde iki arkadaşın kurduğu “güneş enerjisi sistemi”. Bu sistemi kuranlardan Devin Bahçeci, 40 adet cep telefonunu bu yolla şarj edebileceklerini söylüyor. Güneş enerjisi, güneşin ısı ve ışık enerjisinin toplanarak elektrik enerjisine çevrilmesiyle kullanılıyor. Temiz bir enerji türü olması nedeniyle Avrupa’da oldukça yaygın olan güneş enerjisine, Türklerin de ilgisi giderek artıyor. Lisanssız elektrik uygulamasıyla evlerde de kullanılmasının önü açılan güneş enerjisi teknolojisinin bir örneğini de iki arkadaş eylemlerin devam ettiği Taksim’de kurdu.

130 VATLIK PANEL

Sistemin kurucularından Devin Bahçeci, şu anda 130 vatlık (W) bir panele sahip olduklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Bu panel bir ae_gunes_gezi_parki_solar_sistem1aküye bağlanıyor, aküden 700 W’a kadar kapasitesi olan inventora gidiyor. İnventor alternatif akıma çeviriyor. Uzatma kablosu ile çadırların olduğu bölüme elektrik götüreceğiz. 40 adet cep telefonu şarj olabilecek durumda.”

İLK HEDEF RÜZGÂRDI

Aslında bir rüzgar türbini kurmak üzere yola çıktılarını söyleyen Bahçeci, şöyle devam etti:
“Etraftaki yüksek binalar yüzünden rüzgâr sistemi kurmak mümkün değildi. Kurabileceğimiz tek uygun yer Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) üzeriydi. O nedenle güneş sistemi üzerinde karar verdik. Güneş enerjisi firmaları da arayarak, destek olmak istediklerini söylediler. Onların da destek olmasıyla daha fazla enerji üretebiliriz”.

Her yerde güneş

ae_gunes_gezi_parki_solar_sistem2YENİLENEBİLİR enerji teknolojileri içinde en kullanışlı olanlardan biri, Taksim’de de örneğine rastladığımız güneş enerjisi sistemleri. Günlük hayatta çok farklı kullanım alanları bulunan ve bu alanlar da teknoloji ilerledikçe genişleyen güneş enerjisinden bazı örnekler ise şöyle:
· Trafik İşaret Lambaları: Güneş enerjili trafik lambaları genelde şebekeden çok uzak alanlarda kullanılır. Lambanın üzerinde bulunan güneş pili hem lambaya ışık verir hem de fazla enerjiyi gece kullanılmak üzere bataryaya depo eder.
· Sıcak Su Üretilmesinde: Çatılara yerleştirilen kollektörler sayesinde güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak su ısıtılmaktadır. Isıtılan su evin sıcak su ihtiyacının tamamını karşılayabilir.
· Sokak Aydınlatmasında: Taşıt yollarını veya sokakları aydınlatmak ciddi maliyetler oluşturur. Henüz yaygınlık kazanmasa da sokak aydıtlada güneş pillerinden yararlanılmaktadır.
· Yapay Uydularda: Yıllarca uzayda duran uyduların elektronik aletleri gerekli enerjiyi güneş panellerinden alır. Her uyduda elektrik üreten güneş paneli bulunur.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Altay’a Güneş Enerjisi Sistemi

Altay yönetimi, Gaziemir Kutlu Aktaş Tesisleri’nin elektrik ihtiyacının karşılanması için solar enerji sistemi projesini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Tesis çatısına kurulacak güneş panelleri ile güneş enerjisinden elektrik üretilmesini sağlayan

HABERLER

Türk Gazetecilerin Almanya’da Nükleer Çıkartması: Atıklar Ne Olacak?

Mersin’e nükleer santral kurmak isteyen Türkiye’de atık konusu hiç konuşulmazken Almanya’nın 35 yıldır atıklarıyla başı dertte. Türkiyeli gazeteciler Gorleben’deki atık depolarını gezdi. Fukuşima felaketinin ardından nükleer santrallerinin tamamını 2022’ye kadar

HABERLER

Türkiye Bir Günde 200 Milyon m3 Doğalgaz Harcadı

Doğalgaz Faturalarınız kabarmasın, yalıtımın kalınlığı artsın! Tüketim rekoruna önlem: Isı Yalıtımı… Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, Türkiye’de doğalgaz kullanımını rekor seviyeye ulaştırdı. Geçen yıl aynı aylarda 164