Dicle Nehri Büyük HES Projeleri Nedeni ile Göle Dönüşebilir

Dicle Nehri Büyük HES Projeleri Nedeni ile Göle Dönüşebilir

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Fırat Nehri’nin üzerinde yapılan barajlar nedeniyle nehir olmaktan çıkıp göle dönüştüğünü, aynı tehlikenin barajlar nedeniyle Dicle için de var olduğunu söyledi. 

ae_hidroenerji_gap_bolgesi_santralKentlerin Doğal Kaynakları ve Çevre Politikaları başlıklı oturumu ise Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yönetti. Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen “Elektrik Üretimi-Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Kullanımı” başlığı ile bir sunum yaptı. Enerji politikalarından söz eden Erkmen, belediyeler başta olmak üzere güneş enerjisi ve enerji az harcayan sistemler kullanması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Güneş Evi’nin farkındalık yaratmak için iyi bir örnek olduğunu ifade eden Erkmen, sık kesilen enerji kesintilerine de değinerek, bu konuda kamunun yatırım yapması gerektiğini belirtti. Dünyada yıllık enerji kesintisinin önceden belirlendiğini, metropol kentlerde yılda yarım saat kesinti öngörüldüğünü, küçük kentlerde 2 saate kadar bu sürenin uzadığına dikkat çeken Erkmen, “Kentlerimizde bu süreler günlük olarak aşılıyor” dedi. Erkmen, GAP’tan elde edilen gelirin yapılan yatırımdan daha fazla olduğunu söyledi.
Fırat baraj olmaktan çıktı
DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı ise “Su Kaynaklarının Durumu ve Kirlenme Potansiyelleri-Korunması ve Kullanım Yöntemleri” başlığı ile yaptığı sunumda dünyadaki su miktarının yüzde 96’sinin tuzlu olduğunu, yüzde 4’ünün ise tatlı su olduğunu söyledi. Yüzde 4 tatlı suyun da sadece yüzde 2’sinin içilebilir olduğunu anlatan Sarı, sözü Diyarbakır’a getirerek kentin içme suyunun yüzde 90’ının Dicle Nehri’nden aldığını söyledi. Fırat Nehri’nin barajlar nedeniyle nehir olma özelliğini yitirdiğini ve göle dönüştüğünü anlatan Sarı, aynı tehlikenin yapılan barajlar nedeniyle Dicle Nehri için de geçerli olduğunu söyledi.
Su kaynaklarını kirletenlere yönelik yasal düzenlemelerden de söz eden Sarı, tarımdaki ilaçlama ve gübrelemenin su kaynaklarını kirlettiğine dikkat çekti. Sarı, petrol kuyularının yaratmış olduğu kirlilik konusunda denetim kurumunun hangisi olduğunun bilinmediğine dikkat çekerek, “Tarım İl Müdürlüğü, Çevre İl Müdürlüğü, DSİ, MTA… Hangisi sorumlu belli değil” dedi.
DİSKİ’nin yaptığı çalışmalardan da söz eden Sarı, kentte atık suyunu almadıkları bir yer bulunmadığını söyledi. Sarı, Diyarbakır’da halen 150 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını bu yılın sonuna kadar da yaptıkları yatırımların 200 milyon lira olacağını sözlerine ekledi.
Kaynak: Diyarbakırsöz

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

LED Teknolojisinin Sayısız Kullanım Alanı

  LED lambalar, hem genel aydınlatma hem de özel amaçlı aydınlatmalarda kullanılır. Renkli ışık gerektiğinde de, hiçbir süzgeçlemeye gerek kalmadan LED’ler çoklu renk üretebilirler. Bu, ışığın tüm renklerini üreten beyaz

HABERLER 0 Comments

Kurtköy’de Yeşil Viaport Evleri

ViaDMC, Kurtköy’de hayata geçirdiği lüks konut projesi Viaport Houses & Suites’te çevreci bir yaklaşım benimseyerek inşaat sürecini gerçekleştiriyor. LEED kriterlerine göre inşa edilen proje konutlar normal bir daireye göre yüzde

HABERLER

Dünyanın Elektriğinin %3’ü Rüzgardan Geliyor

Dünya çapında 100 ülkede üretilen rüzgâr enerjisi, küresel elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılıyor. Rüzgâr enerjisi iklim dostu olduğu gibi enerji krizlerinden etkilenmiyor ve ithal edilmesi gerekmiyor. Üstelik diğer Enerji türleriyle karşılaştırıldığında