Deri Sanayisinin 3 Milyon TL Tasarruf Sağlayacak Biyogaz Tesisi

Deri Sanayisinin 3 Milyon TL Tasarruf Sağlayacak Biyogaz Tesisi

İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi 6.5 milyon Euro’luk yatırım yaparak arıtma tesisini yeniledi. Tesiste biyogaz da üretilecek. Bu sayede doğalgazdan yıllık 3 milyon liralık tasarruf sağlanacak.

ae_atik_yonetimi_biyogaz_deri_sanayiTuzla’da yer alan İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB) 6 buçuk milyon Euro’luk yatırımla 2011 yılında yapımına başlanan Çamur Kurutma ve Rehabilitasyon Projesini tamamladı. 100 dönüm arazi üzerinde kurulan arıtma tesisi yıllık 50 bin ton çamur kurutma kapasitesine sahip. Tesis ile çamur miktarı yüzde 40 azaltmayı hedefleyen İDOSB, yapılan yatırımla biyogaz da üretecek. Biyogaz üretimiyle arıtma suyu bedelinde yüzde 30’luk tasarruf planlayan İDOSB, çamur bertarafı ile ilgili sıkıntıları da aşmayı hedefliyor. Mevcut arıtma tesisine enerji giderini azaltmak için yeni bir biyolojik arıtma sistemi eklediklerinin altını çizen İDOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Soydan, bu sayede arıtma tesisinde günlük 9 bin 600 kilowat saatlik elektrik enerjisinden tasarruf sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Kimyasal gaz yıkama sistemi sayesinde, ızgara binasında oluşan sülfür kokusunu yüzde 99 oranında azalttıklarını kaydeden Soydan, “Esnafı ve çevreyi kirleten bir OSB olmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yaptığımız yatırımla 1.2 milyon kişinin yaşayabileceği bir şehrin suyunu arıtabilecek tesisler kurduk. Kokunun kaynağı olan yoğunlaştırma havuzlarının üzerini kapattık. Bunun dışından İSKİ’nin atık olarak kullandığı kamyonlarla tesislerimize taşıyoruz. Bu çamurları sulandırarak, kokunun azaltılması için kullanıyoruz. Bertaraf edilmesi gereken çamuru da değerlendirmiş oluyoruz” dedi.

3 MİLYONLUK TASARRUF

Tesis ile bertaraf edilmesi gereken çamuru yüzde 80 azaltmak istediklerini söyleyen Soydan, “Biyogaz tesisi de üretime açıldı. Arıtma çamurlarından biyogaz üretilerek hem çamur miktarını azaltacağız hem de doğalgaz kullanımından kaynaklı yıllık 3 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Ayrıca ‘Yenilenebilir Enerji Yasası’ndan faydalanarak biyogaz tesisine ek yatırım yaparak elektrik üretip satma imkânı yakalayacağız” diye konuştu.

2 milyonluk yatırımla ‘atık su’ temizleniyor

BAZI kuraklık dönemlerinde İSKİ’den denize dökülecek atık suyu satın aldıklarının altını çizen Ahmet Soydan, “Maliyet artmasına rağmen bu yola başvuruyoruz. Yeni arıtma tesisimizle kirli bir suyu neredeyse içilebilecek düzeye getiriyoruz. Bu tesise de 2 milyon liralık yaptık. Bu yatırımlarla su ihtiyacını ciddi miktarda düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sanayi alanından çok yeşil alan sahip

AHMET Soydan, Bölgede 900’e yakın işletme olduğunu belirteret, “25 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. 7 milyon 500 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunun 3 milyon metrekaresinde sanayiciler faaliyet gösteriyor. Geri kalanı yeşil alan” dedi.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yingli Solar ve Trina Solar Suntech’e Talip Oluyor

Geçtiğimiz hafta bugün ( 9 Ağustos 2013, Cuma) güneş sektöründe “Solar Cuma” olarak ilan edildi. Nedeni de uzun süredir güneş sektöründe yaşanan duraklamaların geride bırakılıp, önemli birleşmelerle güneş sektörünün eski

HABERLER

Dünyanın İlk Akıllı Şehri: San Jose

Intel Çalışanları Amerika Hükümeti ile birlikte San Jose’yi Dünya’nın ilk akıllı şehri yapıyor.  İçinde yaşadığımız çağ çoğu zaman akıllı çağ olarak adlandırıyoruz ve biz her şeyin akıllı olduğuna tanıklık ettiğimizden

ENERJİ YÖNETİMİ

Beyaz Saray’dan Güneş Enerjisinden Dar Gelirlilerin De Yararlanması İçin Destek

Salı günü Beyaz Saray tarafından yapılan bir açıklamaya göre Obama yönetimi, güneş enerjisinin  ve sektördeki istihdamın kiracı ve dar gelirler de dahil olmak üzere, daha fazla vatandaşına ulaşabilmesi için yeni