Denizli’nin Yeni Yatırım Alanı Jeotermal Enerji

Denizli’nin Yeni Yatırım Alanı Jeotermal Enerji

100’ün üzerinde ülkeye yıllık 1,4 milyar dolar tekstil ürünleri ihracatı gerçekleştiren Denizlili iş adamları, gözünü seracılığa çevirdi – Denizli Valisi Demir: “Özellikle tekstiliyle, turizmiyle bilenen Denizli, seralarda ürettiği kaliteli domatesiyle de dünyada tanınmış olacak”

TPaKZDünyada 100’ün üzerinde ülkeye yıllık 1,4 milyar dolar tekstil ürünleri ihracatı gerçekleştiren Denizlili iş adamları, gözünü seracılığa çevirdi. Son yıllarda jeotermal su kaynaklarına yakın bölgelerine yeni seralar kurulmaya başladı.

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren özellikle tekstil firmalarının seracılığa yönelmesiyle topraksız tarım ile üretilen domatesin rekoltesinde önemli artış gösterdi. Geçen yıl il genelinde 500 dönüm alanda 15 bin ton domates üretimi gerçekleştirildi. Bu yıl sonunda 680 dekar alanda yaklaşık 18 bin ton üretim bekleniyor. Serada yetişen domatesin kilosu ise 2-3 lira arasında satılıyor. Geçen yıl iç ve dış piyasaya satılan üründen 35 milyon lira ülke ekonomisine katkı sağlandı. İngiltere, Almanya, Ukrayna, Rusya’ya ihracat başladı. Bu yıl ise hem rekoltenin hem de buna ihracatın artacağı belirtiliyor.

Topraksız seralar

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seralarda dünya standartlarının üzerinde üretim yapıldığını belirterek, “Tekstiliyle, turizmiyle bilinen Denizli, seralarda ürettiği kaliteli domatesiyle de dünyada tanınmış olacak” dedi.

Topraksız tarım yapılan seralarda yüzde 90 oranında domates, yüzde 10 oranında ise sebze çeşitlerinin üretildiğini kaydeden Demir, şunları kaydetti:

“Bunların iç piyasada tüketilmesinin yanında son zamanlarda özellikle üretimin artmasıyla ihracatı da başladı. Tekstil, mermer, kablo ve diğer sektördeki başarılarımıza seracılığa da ekleyeceğiz. Özellikle tekstiliyle, turizmiyle bili Denizli, seralarda ürettiği kaliteli domatesiyle de dünyada tanınmış olacak.”

Denizli’nin birçok sektörde başarılı olduğunu fakat seracılıkta çok zengin potansiyel olmasına rağmen bu konuda yeteri kadar başarılı olamadıklarını dile getiren Demir, bu konuda son 2 yılda büyük adımlar atıldığını söyledi.

Bunlardan en önemlisinin Kızıldere Bölgesinde tarıma dayalı “Seracılık Organize Bölgesi” projesi olduğunu kaydeden Demir, “Bununla ilgili 2 yıldır önemli mesafe aldık. Özellikle burada mülkiyet sorunlarını çözüldü, altyapı ile ilgili projeler tamamladı. Şu anda ihale aşamasına geldik. Bunu tamamladığımızda bir anda 700 dönümlük alan faaliyete geçmiş olacak” diye konuştu.

Vali Demir, Denizli’de yer altından çıkan termal suyun sağlık turizminde 60-70 dereceye kadar, seracılıkta 80 dereceye kadar kullanıldığını, 100 derecenin üzerinde ise elektrik enerjisi üretildiğine dikkati çekti.

Antalya’da 50 dönüm serada domates üretimi yapan ve Denizli’deki birçok seranın danışmanlığını yapan Ziraat Mühendisi Tolga Arıcı ise Denizli’nin önümüzdeki yıllarda seracılıkta Türkiye’de söz sahibi olacağına inandığını söyledi.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Enerji Dışı Mali Açık Geriledi

Avrupa’daki kriz ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen cari açık haziranda rekor düşüş yaşadı. Enerji dışı cari denge 167 milyon fazla verdi. Yıllık cari açık ise OVP’deki hedefin bile altına indi.

HABERLER

Elektrik Faturasını Taşıyan Aboneye İki Yıl Zam Yok

‘Serbest tüketici’ olma limitinin 135 liraya düşmesinin ardından enerji şirketleri, aboneye cazip teklifler sunmaya başladı. Cerean Enerji de kendi aboneliklerine geçen tüketiciye 2 yıl ‘zam yapmama’ sözü verdi. Kullandığı elektriği

HABERLER 0 Comments

Teksan Jeneratör’den Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü

Enerji ve elektrik alanında en büyük etkinliklerden biri olan Power-Gen International 2015 Fuarı Las Vegas’ta gerçekleşti. Dünya enerji sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Power-Gen International 2015’te yenilenebilir enerji,