Denizli’de “Termal Enerji mi, Termal Turizm mi?” Tartışması

Denizli’de “Termal Enerji mi, Termal Turizm mi?” Tartışması

MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, zengin jeotermal kaynakların bulunduğu Sarayköy’ün termal sağlık turizm bölgesi mi, yoksa termal enerji bölgesi mi olduğuna karar verilmesini istedi. Yeniçeri, termal kültür turizm bölgesi ilan edilen alanın sıcak su kullanım haklarının elektrik enerjisi üretmek amacıyla bir şirkete verilmesinin garip olduğunu söyledi.

ae_jeotermal_turizm_enerjiMHP İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, Sarayköy’ün jeotermal bölgelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün iletişimsizliğinin turizm yatırımcısını endişelendirdiğini ifade etti. Bakanlar Kurulu kararı ile Sarayköy İlçesi’nin jeotermal bölgelerinin Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Yeniçeri, “Sarayköy’ün jeotermal bölgeleri, 2006 yılında hem termal kültür ve turizm koruma ve gelişme bölgesi ilan edilmiş, hem de Denizli 2’nci bölge teşvik kapsamında yer alırken, bu bölgelere yapılacak turizm yatırımları 5’inci bölge teşvik kapsamına alınmıştır. Bu turizmde ileriye gitmek isteyen Denizli için olumlu bir gelişme olmuştur. Gerekli imar çalışmaları tamamlanmış, bölgede 16 bin yatak kapasiteli turizm tesislerinin kurulması öngörülmüştür. Dolayısıyla Denizli’nin termal turizmde önü açılmıştır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MTA’nın iletişimsizliğinin turizm yatırımcısını tedirgin ettiğini dile getiren Yeniçeri, “Ancak tüm bu çalışmalara ve gelişmelere rağmen MTA Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir jeotermal saha ihalesi sonucunda tüm Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesini kapsayan alanın sıcak su kullanım hakları elektrik enerjisi üretilmesi amacıyla bir şirketin kullanımına verilmiştir. Kültür ve turizm alanı ilan edilen ve üzerinde ayrıcalıklı turizm yatırım teşvikleri verilen bir bölgede enerji santrali yapılmasının düşünülmesi gariptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Bölgede sağlık ve turizm yatırımları öncelikli’ demekte, MTA ise enerji santrali ihale etmektedir. Devletin iki kurumu arasındaki bu çelişki, bölgede yatırıma hazırlanan yatırımcıya ve Denizli’ye zarar vermeden çözülmelidir” diye konuştu.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Tesla Türkiye’de Yönetici Arıyor

Tesla, Türkiye operasyonu için ‘Regional Delivery Manager’ ve ‘Service Manager’ ünvanlarıyla çalışan arayışlarını da resmi olarak başlattı. Dünyada elektrikli araçlar yaygınlaşırken, uluslararası elektrik araç üreticileri de Türkiye’deki faaliyetlerini artırmaya çalışıyor.

HABERLER

“Artık Yeşil Bina Sertifikaları TSE Tarafından Verilsin”

Binalara verilen çevreci sertifikalar için binlerce dolar ödeyen yatırımcılar, TSE’nin “yeşil bina” kriterlerini belirleyerek bu nitelikteki sertifikaları vermesini istedi. ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterleri kapsayan

HABERLER

İklim değişikliğinde tehlikeli eşik

İklim değişikliğiyle ilgili en yetkin kurum olan BM-IPCC’nin hazırladığı rapora göre, yaşanabilir bir gelecek için şimdiden yaklaşık 1 santigrat dereceye ulaşan yerkürenin sıcaklık artışının azami 2 santigrat derece seviyesinin altında kalmasını sağlamak gerekiyor.