Denizli’de Güneş ve Jeotermal Hamlesi

Denizli’de Güneş ve Jeotermal Hamlesi

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli’nin en geç iki yıl içerisinde yaklaşık bin 500 megavatlık enerji üreten bir kent olacağını söyledi.

ae_jeotermal_gunes_denizli_yatiirmDemir, Aydın, Denizli ve Muğla’nın elektrik dağıtımını yapan Aydem Elektrik Dağıtım’ın verdiği iftarda yaptığı konuşmada, büyük bir aile olan Aydem’deki bu birlikteliğin Bereket Enerji’nin hedeflerini ilerilere taşıdığını belirtti.

İzmir ve Manisa’nın elektrik dağıtımının da geçen ay aynı gruba dahil olduğunu hatırlatan Demir, “Eğer siz burada bu başarıyı göstermiş olmasaydınız, bugün Gediz Elektrik, Bereket Enerji’nin olmayacaktı. Türkiye’de özellikle dağıtım özelleştirmeleri içinde en başarılı örnek Aydem olarak gösteriliyor. Bu aynı zamada Denizli’nin de bir başarısıdır. Bu başarı bundan sonraki süreçte de artarak devam edecektir” dedi.

Denizli’nin en geç iki yıl içinde yaklaşık bin 500 megavatlık enerji üreten bir kent olacağını ifade eden Demir, şöyle konuştu:

“Bunun içinde doğalgaz var, jeotermal enerji var, bunun içinde güneş var, bütün yenilenebilir enerji kaynakları var. Denizli, sanayide olduğu gibi, tekstilde olduğu gibi, enerjide de bölgenin ve Türkiye’nin merkezi olacak. Enerjinin üretiminden son noktada dağıtımına kadar da Denizli bölgede söz sahibi olacak. Çok yakında yapılacak yatırımla Türkiye’de çok nadir olan güneş enerjisi panellerinin üretimi de Denizli’de gerçekleştirilecek. Erenjinin üretimini de bu kent yapacak, son noktada dağıtımını da. Bu bizim için gurur verici.”

Aydem Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saydanlı da Aydem’in Türkiye’de özel sektöre devredilen ilk lisanslı dağıtım şirketi olduğunu belirterek, şirket olarak 17 yıl uğraştıklarını kaydetti.

Saydanlı, “17 yıl uğraştık da neyle uğraştık? Ülkede istikrarsızlıkla uğraştık, sık sık değişen kurallar ile hükümetlerin sözleşmeleri ile yargı ile mevzuatlarla uğraştık. Nihayet 2008 yılında çok daha belirgin bir ortamda sistemi devraldık. 17 yıl sonra devraldık. Bir gün vazgeçseydik eğer bugün Aydem olmayacaktı. Aydem, bir dayanıklılığın, bir çalışmanın, çalışkanlığın ürünüdür” dedi.

Kaynak: CNN Türk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Bu Fuarda Enerji Var”

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarımız 31 Ekim – 03 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleşecektir.. Cam Piramit’te gerçekleşecek fuarımıza Turizm, Tarım ve İnşaat sektöründeki yatırımcıların, üst düzey yöneticilerin RENSEF Fuarından tam verim

İNOVASYON

Rüzgar Enerjili USB Şarj Cihazı

Anthony Dorsa isimli mekanik mühendisliği öğrencisi, 3D yazıcı ile basit, kullanışlı ve dahiyane bir tasarıma imza atarak rüzgar enerjisi ile çalışan USB şarj cihazı geliştirdi. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak geliştirilen

YATIRIMCI

Mayıs Ayında Mevzuatta Neler Oldu?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 8 Mayıs 2014 tarihli 28994 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Enerji Ticareti Derneği ETD’nin Haziran ayı bültenine göre, Mayıs ayı içerisinde elektrik piyasalarıyla ilgili mevzuatlara yönelik