Denizli’de Elektriğin Yarısı Biyogazdan Sağlanıyor

Denizli’de Elektriğin Yarısı Biyogazdan Sağlanıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacının yarısını atıksu arıtma tesisine kurduğu korjenerasyon sisteminden karşıladı. Atık suyun arıtılmasından biyogazdan elektrik üreterek yıllık 720 bin liralık enerji tasarrufu sağlanıyor.

biomass!!Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacının yarısını atıksu arıtma tesisine kurduğu korjenerasyon sisteminden karşılarken, yıllık 720 bin liralık enerji tasarruf etti.

Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürü Mahmut Güngör, atık su arıtma tesisinde çamurun biogaza dönüştürülmesiyle elde edilen elektriğin, tesisin enerji ihtiyacının yarısını karşıladığını belirterek, “Atık su arıtma tesisinde 950 kilowatsaat enerji harcıyorduk. Bu sarfiyatı düşürmek için tesise korjenerasyon ünitesi kurduk. Kullandığımız enerjinin 483 kilowatsaatini korjenerasyon ünitesinden elde ettik. Böylece hem enerji ihtiyacının yüzde 50`sini karşıladık hem de gideri düşürdük. Aylık 110-120 bin lira enerji kullanımı için para ödüyoruz. Bunun yarısını yani 55-60 bin lirayı korjenerasyon sistemiyle atık suyu arıtarak elde ettiğimiz enerji karşılıyor. Atık suyun arıtılmasından biyogazdan elektrik üreterek yıllık 720 bin liralık enerji tasarrufu sağlıyoruz. Böylece enerjiye yüzde 50 daha az para ödüyoruz” dedi.

Horoz 1 projesi yolda

Atık su artıma tesisinin DSİ kanalına bağlandığı bölgede Hidroelektrik Santralı (HES) kuracaklarını belirten Güngör, buradan 500 kilovatsaat enerji elde etmeyi hedeflediklerini vurguladı. “Horoz 1″ ismini verecekleri projenin fizibilite raporlarını hazırladıklarını ve çalışmaların sürdüğünü kaydeden Güngör, “Aşağıçamlı Mahallesi bölgesine 2. arıtma tesisimizi kuracağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararları alındı ve kamulaştırmaları sürüyor. Bu arıtma tesisimiz ileri biyolojik arıtma tesisimiz olacak. Dolayısıyla 1. arıtma tesisimize göre çok daha kaliteli atık suyu üretmiş olacağız” dedi.

Denizli’de 17 arıtma tesisi var

Denizli`de 17 adet arıtma tesisinin olduğunu belirten Güngör, “Bunların çoğu “paket arıtma” dediğimiz küçük arıtmalar. Bunların tamamı elden geçiriliyor ve tekrar çalışır hale geçireceğiz. Sonrasında da bütün ilimiz kapsayacak biçimde bölgesel arıtma tesisi kurmayı planlıyoruz. Böylece önümüzdeki yıllarda Denizli`nin 11 bin 868 kilometre karesinin tamamında bir metreküp atık su doğaya bırakılmayacak dedi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta, hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretimi için biyogaz santrali kurulacak. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, fakültede düzenlediği basın

HABERLER

Tesla Supercharger İstasyonlarıyla 2015’te Türkiye’de

Tesla’nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye’nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor. Tesla’nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı söylentilerini güçlendiren gelişmenin Tesla tarafından da gayriresmi olarak doğrulandığını söyleyebiliriz. Tesla

HABERLER

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Sineması İngiltere’de

Dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan sineması, İngiltere’de hizmet veriyor. Karşınızda dünyanın ilk tamamen güneş enerjisi ile çalışan sineması. Karavan şeklindeki bu mini sinema salonu tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. 8