Denizbank’tan Enerji Verimliliği ve Temiz Enerji Üretimine Kredi

Denizbank’tan Enerji Verimliliği ve Temiz Enerji Üretimine Kredi

Denizbank ile B&W Enerji Türkiye arasında imzalanan ‘Enerji Verimliliği Kredisi’ protokolü ile B&W Enerji Türkiye firmalara anahtar teslim güneş ya da rüzgar enerjisi üretim sistemi kuracak, Denizbank da firmalara bu sistemin kurulması için uygun şartlarda kredi desteği sağlayacak.

ae_finans_yenilenebilir_enerji_krediEnerji Verimliliği Kredisi protokolü, Denizbank Bölge Müdürü Süleyman Şanlı ve B&W Enerji Türkiye’nin ortağı Mehmet Eresin arasında imzalandı. Protokol imza töreninde konuşan Denizbank Bölge Müdürü Süleyman Şanlı, ‘’Mehmet beyin önderliğinde ülkemiz adına önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna inandığım Enerji Verimliliği Kredisi protokolünü imzalıyoruz. Ülkemiz maalesef enerji konusunda dışa bağımlı bir konumda. Bu çerçevede yeni açılımlar gerekiyor. Mehmet bey de bu konuda bir ilke imza attı. Almanya’da kurulu bir dünya devi firma ile güzel bir çalışma başlattılar. Biz de aylar süren bir çalışmayı protokol aşamasına getirdik” dedi.

Enerji konusunda yapılan işbirliğini, bir sosyal sorumluluk olarak gördüklerini vurgulayan Şanlı, şunları söyledi:
‘’Mehmet beyin Türkiye’de konumlandırdığı firmaya gelen projeleri biz Denizbank olarak kredilendirmeyi, işin finansman kısmını çözmeyi, onun dışında danışmanlık hizmeti vermeyi ve hatta firmalar arasında aracılık etmeyi düşünüyoruz. Denizbank, çok genç yaşına rağmen ülkemizde ve dünyada pek çok ilklere imza attı. Üretici Kart adı altında bir ürün geliştirdik. Esnafımıza 4 işlemi içinde bulunduran İşletme Kart’ı sunduk. Bugünlerde gündemde olan Yazarkasa-Post’u dünyada ilk kez biz geliştirdik. Şimdi de ülkemiz adına çok önemli olduğuna inandığımız güneş ve rüzgar enerjisi için böyle bir işbirliğini hayata geçiriyoruz. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Protokol imza töreninde konuşan B&W Enerji Türkiye’nin ortağı Mehmet Eresin de, Denizbank’la uzun süredir sürdürdükleri çalışmanın sonuna geldiklerini belirterek, ‘’Bu sadece ticaretin ötesinde sosyal sorumluluk isteyen ve ciddi anlamda Türkiye’nin ihtiyacı olan, Türkiye’ye bir şeyler kazandıran projenin sonuna geldik. Kısmet olursa, önümüzdeki yıllarda beraberce hem kredilendirme hem de projelerin anahtar teslimi konusunda çalışacağız. Sistemi anahtar teslim olarak yani etüd, projelendirme, montaj ve üretim olarak sunuyoruz. Bu konuda Denizbank bize büyük kolaylık sağlıyor. Kısmet olursa, 10, 15, 20 yıl ne kadar devam ederse Türkiye’nin güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması için hep beraber bu yolda yürüyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Denizbank Bölge Müdürü Süleyman Şanlı ile B&W Enerji Türkiye’nin ortağı Mehmet Eresin, işbirliği protokolünü imzaladı.
İmzalanan protokol gereği, B&W Enerji Türkiye, güneş ya da rüzgar gibi enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjisini üretmek isteyen firmalara sistemi anahtar teslim kuracak, Denizbank da enerji sistemini kurduran firmalara uygun şartlarda kredi desteği sağlayacak.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yüzde Yüz Elektrikli 100 Bin Adet Sattı

Yüzde yüz elektrikle çalışan Nissan Leaf tüm dünyada 100 bin adet sattı. Renault ve ortağı Nissan’ın 2010 yılında satışa çıkardığı elektrikli aracın 100 bininci sahibi ise Amerika’nın Atlanta eyaletinden bir

HABERLER

Jeotermal Türkiye’nin Gıdasının %70’ini Koruyor

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ne bağlı Karataş Köyü’nde bulunan firmanın tesisi, Türkiye’nin sıvı karbondioksit ihtiyacının yüzde 70’ini jeotermal enerji ile karşılıyor. Sarayköy’un Kızıldere Bölgesi’nde bulunan jeotermal kaynaktan elektrik üreten Zorlu Enerji’nin üretimi

HABERLER

2018’de Jeotermalle 1 Milyon Konuta Enerji, 300 Bin Kişiye İş Sağlanacak

Dünyada jeotermal zenginliği ile yedinci sırada yer alan Türkiye’nin, toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 5’ini, ısıtmada ise ihtiyacın yüzde 30’unu karşılayabilecek potansiyeli bulunuyor. DÜNYADA 5. SIRADAYIZ Kalkınma Bakanlığınca, 10. Kalkınma