“Dengesizlik Grubu Oluşturma Önemli Bir İş Kolu Olarak Ortaya Çıkabilir”

“Dengesizlik Grubu Oluşturma Önemli Bir İş Kolu Olarak Ortaya Çıkabilir”

23 Mart günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ardından 29 Nisan günü çıkan YEKDEM Yönetmeliği derken, güneş ve rüzgar yatırımcıları açısından hayli hareketli günler yaşandı.

Konu hakkında görüşlerini kısaca sorduğumuz, güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında proje geliştiren RKT Enerji Genel Müdürü Utku Korkmaz, yönetmelikleri yorumladı.

* Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğinde yatırımcı açısından kritik değişiklikler hangileridir?

Lisanssız yönetmeliğiyle ilgili en önemli değişikliklerin başında hisse devrini sınırlayan madde sınırlayan madde geliyor. Projeyi geliştiren kişi/kurum ile yatırım yapacak kişi/kurumdan aynı refleksleri ve kabiliyetleri beklemek ZOR. Bu nedenle doğru proje-doğru yatırımcı eşleşmesi bu maddeden sonra gerçekleşemeyecek.

Ayrıca öz tüketime yönelik projeler mevcut piyasa elektrik fiyatları ile rasyonel değil. Buna TM başına getirilen 1 MW sınırlamayı da eklersek küçük ölçekte artık çok fazla yeni proje geliştirilemeyeceğini  anlıyoruz.

En önemlisi lisanslı başvuran projeler ile ilgilendiren madde belkide. Türkiye’de şu anda 1000’in üzerinde lisans başvuru yapmış proje Rüzgar Enerjisi Projesi  ve tabiki bunlar için harcanmış 100 M USD üzerinde bir geliştirme bütçesi var. Bunlardan şu anda lisanssız projelerle çakışanların akibeti belirsiz. Bu projelerin tamamı için YEGM ve ilgili EDAŞ’lara proje sahiplerinin görüş sormasını tavsiye ediyorum.

 * Bu yönetmeliğin neden olacağı en radikal değişim sizce ne olur? Sektöre etkileri kısa ve orta vadede neler olabilir? Avrupa’da hız kesen PV yatırımcılarının Türkiye’ye olan yoğun ilgisini nasıl etkiler?

En radikal değişim zaten yönetmelik yayınlanmadan taslak halinde iken gerçekleşti. Önce çıkan anti-damping ve daha sonrasında malum taslak yayınlandı. 10 seneden sonranın elektrik satış belirsizliğinin çözülmesini bekleyen, bir çok yabancı kaynaklı yatırımcı bu iki önemli kararla ile birlikte yatırımdan vazgeçti. Belirsizlik yenilebilir enerji yatırımcısının satın almak istediği bir finansal enstrüman değil.

* Bu değişikliklerin tabandan geldiği söylenebilir mi? Sektör ya da yatırımcılar yönetmeliklerin değişmesini gerçekten istiyor muydu?

“Plan yapan” yatırımcı sektörden tek bir şey bekliyor = Tahmin edilebilirlik. Bakınız “Plan yapan” kısmı önemli. “Plan yapan” kişi/kurumların hiçbirisinin bu değişiklik talebinin bir parçası olacağını sanmıyorum. Belki iyileştirme talepleri olmuştur. Ama bu röportajı okuyacakların ”iyileştirme” ile “değişiklik” arasındaki kelime farkını anladığı varsayıyorum. Plan yapan kısmına dönelim, Plan yapan kişi/kurumun beklentisi de çok net, plan yaptığı günkü veriler ile, Yatırım yapılan tutarların ve gerçekleşen borçlanmaların belirlenen takvimlere uygun olarak dönüşünü gerçekleştirmek.

* Biraz da yeni değişen YEKDEM Yönetmeliğiyle ilgili konuşmak isteriz: getirilen yeni uygulama elektrik dağıtım şirketleri ve  yenilenebilir enerji üreticileri açısından ne anlam taşıyacak?

Yeni YEKDEM yönetmeliği şebeke yönetimi açısından teknik bir gereklilik. Aynı zamanda Yenilenebilir Enerji’ye geçiş sürecinde, talep tahminlerinin düzenlenmesi bu evrimin doğal bir aşaması. Benzer uygulamalar daha önce Avrupa ülkelerinde de yapıldı.

Uygulamaya başlangıç sürecinde yönetmelik yayınlandıktan 1 gün sonra yürürlüğe girmesi ve 1 mesajla tüm santral işletmecilerinin bunu uygulamasını beklemek, bu ülke gerçeklerinin biraz uzağında.

Kısa-orta vadede bu işle birlikte RES, HES, GES talep tahminleri daha önem kazanıyor. İzleme ve tahmin yazılımlarına artık daha çok ihtiyaç var.

Aynı zamanda Dengesizlik Grubu oluşturma, daha önemli bir iş kolu olarak ortaya çıkıyor. Ve tabi ki baz yük santrallerine sahip olmak dengesizlik grubu oluşturmada önemli bir avantaj olacak. Hacimli baz yük portföyleri ile büyük RES-HES portföylerinin işbirlikleri artacak. Bu işbirliklerinde artı kazanç sağlayacak, baz yük portföyleri olacak.

Gelir-gider dengesinde, YEKDEM santrallerinin gelirleri bir miktar azalacak, başarılı Dengesizlik grubu oluşturabilecek şirketlerin gelirleri artacak, ve en önemlisi ülkedeki ortalama birim elektrik maliyeti azalacak.

Her işte olduğu gibi yeni regülasyonlar yeni ihtiyaçlar doğuracak, yeni ihtiyaçlarda girişimciler ve girişimci şirketler için yeni işbirlikleri ve yeni iş kolları yaratacak. Umuyorum geçiş sürecindeki adaptasyon en hızlı ve yenilebilir enerji santralleri için en kayıpsız şekilde gerçekleşir.

* Enerji piyasası için genel bir değerlendirme rica etsek?

Enerji milli bir meselemiz. Enerji piyasasının, sanayicinin ve vatandaşın beklentisi de aslında aynı : güvenli arz ve ucuz elektrik.Ve bunun tek yolu mümkün olabilen tüm yerli ve/veya yenilenebilir kaynakları doğru kullanmakta.

alternatifenerji.com 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Dağıtım 0 Comments

TÜBİTAK’tan Kayıp Elektriğe Çözüm Arayışı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), ülkede üretilen elektriğin iletim-dağıtım aşamasında kaybolmasının önüne geçmek için çalışma başlattı. Türkiye’de elektrik piyasasında en çok tartışılan konulardan biri de elektrikte kayıp kaçak

Ulaşım

Elektrikli Araçta Hız Rekoru

“GreenTeam” adındaki takımın elektrikli aracı, 0’dan 100 km/s hıza 1.799 saniyede ulaşarak rekor kırdı. enerjienstitusu.com’un haberine göre, Elektrikli otomobiller günden güne yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle Tesla gibi yalnızca bu sektöre

HABERLER

Türkiye’nin İlk LED’li Yol Aydınlatma Pilot Projesi Ankara’da

Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen LED’li yol aydınlatma pilot projesi Ankara’da hayata geçirildi. Şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply