Danimarka’da Atıktan Enerji Sektörüne Odaklı Heyet Ziyareti

Danimarka’da Atıktan Enerji Sektörüne Odaklı Heyet Ziyareti

Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka hükümeti  destekli PPP statüsündeki State of Green’ in ortaklaşa hazırladığı atıktan enerji sektörüne odaklanan heyet ziyareti gerçekleşti. 

BallroomDanimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka hükümeti  destekli PPP statüsündeki State of Green’ in ortaklaşa hazırladığı atıktan enerji sektörüne odaklanan heyet ziyareti, Türkiye’ nin önde gelen atıktan enerji firma ve derneklerinin katılımıyla, 21-23 Mayıs 2014 tarihlerinde Danimarka’da gerçekleşti.

Biyogaz teknolojilerinde dünya lideri olan ve ülkede üretilen yenilebilir enerjinin yüzde 70’ine biyogaz ile katkıda bulunan Danimarka’nın biyokütle alanında da yüksek teknolojiye sahip firma ve kurumları bulunuyor. Bu çerçevede Ado Enerji, Altaca Enerji, BiyogazDer, Ekolojik Enerji, Eurogaz,İTÜ Enerji Enstitüsü, Recydia gibi önemli firma ve paydaşlardan oluşan heyet, Danimarka’nın atıktan enerji alanındaki deneyimlerini paylaşmak ve Danimarka-Türkiye işbirliklerini arttırmak amacıyla; çeşitli biogaz ve biyokütle tesislerine ziyaretler gerçekleştirerek, belediye katı atık tesislerinde ve kombine atık tesislerinde, atık ve üretim atıkları ve tarımsal organik atıkların değerlendirilmesini gözlemledi.

3 günlük ziyaretin ardından, 18 Haziran’da heyetin tecrübelerini paylaşmak amacıyla Danimarka Başkonsolosu Søren Robenhagen moderatörlüğünde İstanbul’da bir araya gelinerek, atıktan enerji konusunda Türkiye ve Danimarka’nın bundan sonra atabileceği adımlar ve odak noktaları konuşularak, Danimarka Exim Bankası EKF ve Invest in Denmark ile ilgili olası işbirlikleri görüşüldü.

Kaynak: www.danishgreengrowthnetwork.com/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerjide Verimliliğe 50 Milyon Euro Finansman Desteği

Türkiye Vakıflar Bankası, Avrupa Yatırım Bankası’ndan 50 milyon avro tutarında finansman sağlanmasına ilişkin bir garanti anlaşması imzaladı. Hazine Müsteşarlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, Avrupa Yatırım Bankasından (AYB) Türkiye Vakıflar

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor. Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor.