Danfoss’tan Yüzde 50 Oranında Karbon Azaltımı Hedefi

Danfoss’tan Yüzde 50 Oranında Karbon Azaltımı Hedefi

Danfoss, Aralık ayında Paris’te yapılacak 21. İklim Zirvesi (COP21) öncesinde küresel ısınmanın durdurulmasına destek olmak amacıyla yeni ve iddialı hedeflerini açıkladı. Danfoss, 2030 yılına kadar kullandığı enerji ve havaya saldığı karbondioksit (CO2) miktarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Dünya ölçeğinde faaliyet gösteren kuruluşlar Aralık ayında gerçekleştirilecek 21. İklim Zirvesi’ne hazırlık yapıyor. Bu doğrultuda karbon salınım miktarlarını azaltmayı hedefliyor.

Isıtma, soğutma ve güç elektroniği alanında faaliyet gösteren Danfoss, küresel ısınma ile mücadele konusunda önemli bir adım attı. Yenilikçi enerji tasarrufu çözümlerine imza atan Danfoss, 2030 yılına kadar kullandığı enerji ve havaya saldığı karbondioksit (CO2) miktarını yüzde 50 oranında azaltacağını açıkladı ve bu yöndeki çalışmalarına hız kazandırdı.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre enerji verimliliği, sera gazı salınımında tek başına yüzde 38’lik biz azaltma sağlıyor. Büyük bir kısmı sanayide ve binalarda gerçekleşen enerji tüketimini azaltma potansiyeli oldukça yüksek. Danfoss, 2030 hedeflerine ulaşma konusunda şimdiden büyük bir aşama kat etti. 2007 ile 2014 yılları arasında şirketin enerji tüketimi satışlara oranla yüzde 29 düşerken net satışları %55 oranında arttı.

Enerji tasarrufu projeleri

Danfoss, dünya çapında enerji tasarrufu projeleri de yürütüyor. Bu projeler genellikle, binaların işletmesinde kullanılan enerjiyi yüzde 25-30 civarında azaltıyor. Söz konusu tasarruflar temel olarak Danfoss ürünleri kullanılarak havalandırma, ısıtma ve soğutmayı kontrol eden sistemlerin optimize edilmesi ile sağlanıyor.

Yaşadığı olumlu tecrübelerden yola çıkan Danfoss, dünya çapında şirkete ait tüm binalarında enerji optimizasyonuna yönelik çabalarını arttırıyor. Ayrıca üretim hattı süreçleri de daha fazla tasarruf için sistematik olarak test edilecek.

Danfoss Genel Müdürü & CEO Niels B. Christiansen: “Enerji tasarrufu alanında en yenilikçi ve verimli teknolojileri dünya çapında hizmete sunarak şehirlerin ve şirketlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Şimdilerde bugüne dek yaptıklarımızı biraz daha ileri götürecek yeni ve iddialı bir iklim stratejisi üzerine yoğunlaşmaktayız. Bunu, iklim sektöründe lider olmanın doğal bir sonucu olarak görüyoruz” diyor.

Danfoss, oluşturduğu yeşil enerji kaynakları ile dikkat çekiyor. 2013 yılında Nordborg, Danimarka’da bulunan genel merkezinin yanına türünün İskandinavya’daki en büyük örneği olan güneş paneli parkı kurdu.

Danfoss, oluşturduğu yeşil enerji kaynakları ile dikkat çekiyor. 2013 yılında Nordborg, Danimarka’da bulunan genel merkezinin yanına türünün İskandinavya’daki en büyük örneği olan güneş paneli parkı kurdu. İçerisinde birer aile yaşayacak şekilde toplam 400 evin yıllık tüketimini karşılayacak miktarda elektrik üreten bu parkın toplam kapasitesi 2,2 megawatt.

Danfoss’un Hindistan’da bulunan yeni yerleşkesinde ise geçen yıl 1 megawatt kapasiteli başka bir güneş paneli sistemi açıldı. Bu yeni yerleşke uluslararası LEED Platin sertifikası ile yeşil ve sürdürülebilir bir bina kompleksi olduğunu belgelemiş oldu. Bu tesislerde enerji tasarruflu Danfoss ürünleri kullanıldı.

Danfoss’un 2030 hedefleri:

Hedef, 2007 yılında satılan 1m DKK başına 24 MWh olan enerji yoğunluğunu 2030 yılına kadar yüzde 50 düşürerek 12 MWh değerine indirmek.
Danfoss’un kullandığı enerji miktarının neden olduğu CO2 düzeyi de yarıya inmeli. 2007 yılında Danfoss, 1 MWh enerji için 320 kg CO2 salınımına neden oldu. 2030 yılında bu değerin 160’ı aşmaması hedefleniyor.
Danfoss enerji yoğunluğunun 2017 yılından itibaren her yıl yüzde 3; 1 MWh enerji başına CO2 salınımının ise %5 oranında düşmesi hedefleniyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi. Türkiye’de güneş

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Las Vegas Sürdürülebilirlik Konusunda Kumar Oynamıyor

Yeni enerji ekonomisi kavramı kapsamında, şirketlerin yeşil enerji kullanımının desteklendiği bir iklimde Las Vegas’ın enerji harcamaları ikilem yaratıyor. Bu doğrultuda Amerika Birleşik Devletleri’nde Las Vegas’ın bulunduğu Nevada eyaletinin en büyük üç gazino

HABERLER

Güneş Panelli Mont Üretildi

Tommy Hilfiger güneş panelli bir mont geliştirdi. Bu da oldu; güneş enerjili mont üretildi. Güneş enerjisiyle ilgili buluşlar hız tanımıyor.  http://www.donanimhaber.com’da yayımlanan bir haber de bunu ortaya koyuyor. Tüketicilerin mobil

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply