Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Yaklaşık 34 yıldır güneş enerjisi ile su ısıtma kollektörlerini ve paket sistemlerini üreten Dağsan AŞ, şimdi de güneş enerjisinden elektrik üretiyor.

duz-ayak-seti2Bu kapsamda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi Yasası ve Yönetmenliği’nin çıkması ile 500kw/h güneş enerjisi santrali Süral-Su Fabrikası’nın çatısına kuruldu. Söz konusu sistemden 800 bin kw/h elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Elektrik enerjisi ihtiyacının sürekli arttığını belirten Dağsan Solon Güneş Enerji Sistemleri AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dağ, güneş enerjisi ile elektrik sistem ve santral kurulumunun ekonomik hale geldiğini kaydetti.

Güneş enerjisinin 5 -6 yılda kendini amorti edip, 25- 30 yıl garanti altında kullanıldığını ifade eden Dağ, şu bilgileri verdi: “Sistemlerin kurulumu kolay, bakım gerektirmiyor, çevreyi kirletmiyor, estetik görünüyor. Bu çıkan yasalara ve gelişmelere göre Türkiye’nin ihtiyaçlarını belirledik ve bu konuda tecrübeli Almanya ile ortak olduk. Bizim güneşle hiçbir problemimiz olmadı. Güneş bize hiçbir zaman fatura göndermedi. Sürekli temiz bir enerji sundu.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat: “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji

HABERLER

Elektrik Tüketiminde Rekor

Türkiye, dün elektrik tüketiminde yeni bir rekor kırdı. Günlük elektrik tüketimi 818 milyon kilovatsaat (kWh) ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Türkiye dün itibarıyla elektrik tüketiminde yeni bir rekora imza

HABERLER

Bursa OSB, Enerji Verimliliği Çalışmalarını Belgeledi

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (BOSB), TSE EN ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi sahibi oldu. Daha önceleri Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile İş Sağlığı ve