Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Yaklaşık 34 yıldır güneş enerjisi ile su ısıtma kollektörlerini ve paket sistemlerini üreten Dağsan AŞ, şimdi de güneş enerjisinden elektrik üretiyor.

duz-ayak-seti2Bu kapsamda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi Yasası ve Yönetmenliği’nin çıkması ile 500kw/h güneş enerjisi santrali Süral-Su Fabrikası’nın çatısına kuruldu. Söz konusu sistemden 800 bin kw/h elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Elektrik enerjisi ihtiyacının sürekli arttığını belirten Dağsan Solon Güneş Enerji Sistemleri AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dağ, güneş enerjisi ile elektrik sistem ve santral kurulumunun ekonomik hale geldiğini kaydetti.

Güneş enerjisinin 5 -6 yılda kendini amorti edip, 25- 30 yıl garanti altında kullanıldığını ifade eden Dağ, şu bilgileri verdi: “Sistemlerin kurulumu kolay, bakım gerektirmiyor, çevreyi kirletmiyor, estetik görünüyor. Bu çıkan yasalara ve gelişmelere göre Türkiye’nin ihtiyaçlarını belirledik ve bu konuda tecrübeli Almanya ile ortak olduk. Bizim güneşle hiçbir problemimiz olmadı. Güneş bize hiçbir zaman fatura göndermedi. Sürekli temiz bir enerji sundu.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Elektrikle Çalışan İlk Otobüs Sao Paula’da

Dünyanın elektrikle çalışan ilk otobüsü geçtiğimiz aylarda Brezilya’da kullanıma girdi. Toplu taşıma araçlarında yakıt tasarrufuna gitme kararı alan Sao Paulo Belediyesi, Mitshubishi ile anlaşarak daha önce biyoyakıt kullanan filosunu bataryalı

HABERLER

Jeotermal Enerji ile Kurutulan Ürünler Sınırı Aşıyor

Türkiyenin enerji zengini ilçesi Simav’da belediyenin desteğiyle merkezi Ankara’da bulunan özel bir firma tarafından Eynal Kaplıcalarında 1 milyon lira harcanarak Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi kuruldu. 400 metrekare kapalı alan

HABERLER

Antep fıstığından Biyogaz Üretimi Çalışmaları Hızlanıyor

Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Demirer, bir ton fıstık atığından 14 kilowatsaat elektrik enerjisi elde edileceğini söyledi. Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Demirer, Antep fıstığından biyogaz elde edilmesine