Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Dağsan Günısı Tecrübesini Güneş Elektriğine Taşıyor

Yaklaşık 34 yıldır güneş enerjisi ile su ısıtma kollektörlerini ve paket sistemlerini üreten Dağsan AŞ, şimdi de güneş enerjisinden elektrik üretiyor.

duz-ayak-seti2Bu kapsamda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi Yasası ve Yönetmenliği’nin çıkması ile 500kw/h güneş enerjisi santrali Süral-Su Fabrikası’nın çatısına kuruldu. Söz konusu sistemden 800 bin kw/h elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Elektrik enerjisi ihtiyacının sürekli arttığını belirten Dağsan Solon Güneş Enerji Sistemleri AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dağ, güneş enerjisi ile elektrik sistem ve santral kurulumunun ekonomik hale geldiğini kaydetti.

Güneş enerjisinin 5 -6 yılda kendini amorti edip, 25- 30 yıl garanti altında kullanıldığını ifade eden Dağ, şu bilgileri verdi: “Sistemlerin kurulumu kolay, bakım gerektirmiyor, çevreyi kirletmiyor, estetik görünüyor. Bu çıkan yasalara ve gelişmelere göre Türkiye’nin ihtiyaçlarını belirledik ve bu konuda tecrübeli Almanya ile ortak olduk. Bizim güneşle hiçbir problemimiz olmadı. Güneş bize hiçbir zaman fatura göndermedi. Sürekli temiz bir enerji sundu.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Jeotermal Enerji Aydın’ı Aydınlatacak

Zengin jeotermal kaynaklara sahip Aydın’da yatırımı başlayan Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji santrali tamamlandığında kentin tüm elektrik ihtiyacı, yer altında çıkan sıcak sudan karşılanmış olacak. Türkiye’de artık kent ve ilçelerin

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Güneş Enerjisi Dünyadaki En Büyük Elektrik Üretim Kaynağı Olacak”

Küresel Güneş Konseyi Başkanlığı’na seçilen Bruce Douglas: “Bugün, güneş enerjisi sektörü iklim değişikliğiyle mücadele için bir araya geldi. Güneş enerjisinin birincil elektrik üretim kaynağı olacağı yönünde fikir birliği mevcut.” Güneş

HABERLER

Çılgın Projelerin Önündeki Çevre Engelleri Kaldırılırsa

Büyük projelerin ‘Çevre Etki Değerlendirme’ kurallarına takılması üzerine ÇED muafiyeti getirdi. Yeni yönetmeliğe göre, nükleer santral, 3. köprü, tüm baraj ve santral projeleri artık çevreci olmak zorunda değil. Hükümetin ihalesine çıktığı