Çorum Ticaret Odası Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiyor

Çorum Ticaret Odası Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiyor

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından hayata geçirilen güneş enerjisi sistemiyle üretilen elektrikle hem hizmet binası ile fuar kompleksinin enerji ihtiyacı karşılanıyor hem de fazla elektrik satılarak gelir sağlanıyor.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) desteğiyle hayata geçirilen güneş enerjisi sistemiyle üretilen elektrikle hem hizmet binası ile fuar kompleksinin enerji ihtiyacı karşılanıyor hem de fazla elektrik satılarak gelir sağlanıyor.

Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, açıklamada, Türkiye’nin en büyük ithalat giderlerinden birinin enerji olduğunu hatırlatarak, cari açığın kapatılmasına katkı sağlamak amacıyla OKA desteğiyle “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretilmesi” projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir milyon lirayı bulan proje bütçesinin yüzde 75’inin OKA tarafından karşılandığını bildiren Başaranhıncal, TSO’ya ait fuar ve sergi kompleksinin çatısının üzerine yerleştirilen 932 güneş enerjisi panelinden saatte 233 kilovat elektrik üretildiğini anlattı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Gürleyen Motor Mustang’lara Elektrikli Motor Yolda mı?

Ford Mustang’in 2015 modeli ortaya çıktı. Klasik spor otomobil deyince ilk akla gelen efsanevi modellerden Ford Mustang’in 2015 modeli ortaya çıktı. Ford Global Motor Müdürü Bob Fascetti Mustang’in yeni motorlarında

İNOVASYON 0 Comments

Öğretmenden Güneş Enerjili Araba

Satılmış Çayır, kendi yaptığı güneş enerjili aracı ile Kazakistan’da gündem oldu. Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında önemli buluşlara imza atılıyor. Bu çalışmalar uzun vadede Türkiye’de güneş enerjili ve elektrikli araçların seri

Elektrik Üretimi 0 Comments

Enerji Talebi Düşüyor Ama Temiz Kaynaklara Yatırım Büyüyor

Dünya Enerji Konseyi’nin yayınladığı “Büyük Dönüşüm” raporu, önümüzdeki yıllarda global enerji sektöründe önemli değişikliklerin yaşanacağına işaret ediyor. Üç farklı senaryonun yer aldığı rapora göre, şimdiye dek yapılan hesapların aksine, kişi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply