Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği Güneş Enerjisi Santrali Projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisi projeleri devreye alınmaya başladı.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği güneş enerjisi santrali projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 lira olduğu ve projenin yüzde 75’i olan 705 bin 221 lirasının OKA tarafından finanse edildiği bildirildi.

Ürettiği 233 kw/h enerji ile TSO’nun yeni hizmet binası ile Fuar ve Sergi Kompleksi’nin toplam enerji ihtiyacını karşılayan Güneş Enerjisi Santralinde üretim fazlasının da Ulusal Dolaşım Ağı’na dahil edileceği belirtildi.

Güneş enerjisi santralinde anlık ortalama 233 kw/h enerji üretilmesinin planlandığını belirten Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 TL olduğunu, bunun yüzde 75’inin OKA tarafından finanse edildiğini belirtti.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Adım Adım Ekolojik Kent

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Projesi uygulama öncesinde eğitim programlarına devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Fransız Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ekolojik Kent Projesi’nin

Finansman

Güneş Enerjisine 50 Milyon TL’lık Kaynak

Şekerbank ve Baymak işbirliğiyle güneş enerjisine 50 milyon TL kaynak sağlanacak. Yenilenebilir enerji yatırımlarının en önemli unsurlarından olan finans kaynağı sağlanması konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. www.kobi-efor.com.tr’nin haberine göre, enerji verimliliği

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tarımsal Sulamada Güneş Enerjisine Yüzde 50 Hibe Desteği İlgi Görüyor

Mersin Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Ersin Akdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımsal sulamada güneş enerjisine yüzde 50 hibe vermesiyle enerji masraflarının ortadan kalktığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply