Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği Güneş Enerjisi Santrali Projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisi projeleri devreye alınmaya başladı.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği güneş enerjisi santrali projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 lira olduğu ve projenin yüzde 75’i olan 705 bin 221 lirasının OKA tarafından finanse edildiği bildirildi.

Ürettiği 233 kw/h enerji ile TSO’nun yeni hizmet binası ile Fuar ve Sergi Kompleksi’nin toplam enerji ihtiyacını karşılayan Güneş Enerjisi Santralinde üretim fazlasının da Ulusal Dolaşım Ağı’na dahil edileceği belirtildi.

Güneş enerjisi santralinde anlık ortalama 233 kw/h enerji üretilmesinin planlandığını belirten Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 TL olduğunu, bunun yüzde 75’inin OKA tarafından finanse edildiğini belirtti.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yerel Halkın HES Tepkileri Yatırımcılar İçin Caydırıcı Olmakta

ÇMO Antalya İl Temsilcisi Atasoy, nehir tipi hidroelektrik santrali (HES) kurmak için lisans alan pek çok şirketin, gelen tepkiler üzerine lisansını iptal ettirdiğini söyledi. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya İl

HABERLER

Dünya Bankası’ndan 350 milyon Dolarlık Finansman

Dünya Bankası Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesine yönelik 300 milyon dolar tutarındaki Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) ve 50 milyon dolar tutarındaki Temiz Teknoloji Fonu (CTF) finansmanı sağlayacak.  

Elektrikli araçlar 0 Comments

Çin’de Güneş Enerjisi Panellerinden Dönüştürülen Elektrik İle Çalışacak Dev Otobüs Yapıldı

Çin’in dev otobüsleri ilk kez trafiğe çıktı. Bin 200 yolcuyu aynı anda taşıyabilen ve trafikte yer işgal etmeyen tasarım dehası otobüs dün Qinhuangdao kentinde test sürüşü yaptı. Otobüs güneş enerjisi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply