Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum’a Güneş Enerjisi Santrali

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği Güneş Enerjisi Santrali Projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisi projeleri devreye alınmaya başladı.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) kendi elektrik enerjisini üretmek amacıyla geliştirdiği güneş enerjisi santrali projesi, kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretime başladı. Çorum’da ilkler arasında yer alan proje, ayrıca Türkiye genelindeki 365 Oda ve borsa arasında da hayata geçirilen ilk proje olma özelliği taşıyor.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 lira olduğu ve projenin yüzde 75’i olan 705 bin 221 lirasının OKA tarafından finanse edildiği bildirildi.

Ürettiği 233 kw/h enerji ile TSO’nun yeni hizmet binası ile Fuar ve Sergi Kompleksi’nin toplam enerji ihtiyacını karşılayan Güneş Enerjisi Santralinde üretim fazlasının da Ulusal Dolaşım Ağı’na dahil edileceği belirtildi.

Güneş enerjisi santralinde anlık ortalama 233 kw/h enerji üretilmesinin planlandığını belirten Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin toplam bütçesinin 940 bin 294 TL olduğunu, bunun yüzde 75’inin OKA tarafından finanse edildiğini belirtti.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Alanında Yapılan Yatırımların Kalitesini Artırmayı Hedefliyoruz”

MTC Enerji CEO’su Sinan Coşkun: “Yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımların kalitesini artırmak için özellikle denetim, test, monitoring ve işletme-bakım faaliyetlerinde bulunmak üzere MTC Enerji’yi faaliyete geçirdik.” MTC Enerji CEO’su Sinan

Jeotermal enerji 0 Comments

Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde. Enerji sektöründe yenilenebilir enerji dönemi başladı. Maliyetlerin ucuzlaması ve kamuoyunun

HABERLER 0 Comments

Erzincan’a Güneş Enerjisi Santrali

Erzincan’ın ilk güneş enerji santrali hizmete açıldı. Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet sürdüren İş Geliştirme Merkezlerinde, Erzincan’ın ilk güneş enerji santrali hizmete açıldı. Organize Sanayi Bölgesi İŞGEM alanında kurulan güneş

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply