Yılın Yeşil Beyinleri Proje Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmalarının finalistleri belirlendi.

11 Farklı ülkeden birçok proje başvurusunun gerçekleştiği lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda (ICPC) Ankara Kurtuluş Anadolu Lisesi’nin Burak Özen ve Hakan Çiçek,Ümitköy Anadolu Lisesi’nin Bengisu Çağıltay ve Efe Sertel ve Sivas Fen Lisesi’nin Oğuzhan Onur Koç ve İsmigül Köroğlu’ndan oluşan takımları finale kaldılar. Lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışması’na katılan Lefkoşa Türk Lisesi, Ukrayna Kyiv International School, Niğde Fen Lisesi, Ukrayna Kyiv International School, Bursa Anadolu Lisesi, Doğu Akdeniz Doğa Koleji, İstek Özel Lisesi, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi ve İzmir Amerikan Koleji Takımları ise Takdir Sertifikası ile ödüllendirildi.

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda ise Akdeniz Üniversitesi’nin Adnan Habibipourzare ve Mahtab Dadarsefatmahboob, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun Ercan Karatay ve Görkem Sonlu ile yine ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun Harun Külek ve Emre Akyol’dan oluşan takımları finale kaldılar.

Yarışmanın 27 Eylül 2012’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda gerçekleştirilecek finalinde liseli ve üniversiteli takımlar, sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranan projelerini jüri önünde sunacaklar.

Uluslararası Proje Yarışması’nda ilk üçe giren takımı oluşturan üniversite öğrencileri, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda ise birinci olan liseli takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

AKADEMİK 0 Comments

Fotovoltaik Uzmanlık ve Yeni Binalarda Enerji Verimliliği Eğitimleri Başlıyor

Alman Sertifikalı Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ile Yeni Binalar da Enerji Verimliği eğitim programı başlıyor. Çataklı Enerji tarafından düzenlenen Alman Sertifikalı Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri Programı Şöyle: 5 günlük Uygulamalı Uzmanlık eğitim

HABERLER

Türk Karbon Piyasasına Doğru

Dünya Bankası tarafından gelişmekte olan ülkeler ile yükselen ekonomilerin pazar mekanizmalarından etkin olarak yararlanmalarını sağlamak için kapasite gelişimini sağlamak amacıyla, Çevre Bakanlığı’na bağlı İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile ortak “Karbon

HABERLER

Faraday Tesla Rekabeti Başlıyor

Genelde “alternatif akım”ın mucidi olarak bilinen Nikola Tesla’nın adını taşıyan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugünkü elektrik motorlarının çalışma prensibi olan “elektromanyetik rotasyon” üzerine çalışmış “Faraday” ile mücadeleye hazırlanıyor. Elektrikli araçlarda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply