“Çocuklar Temiz Enerjileri Ne Kadar Erken Öğrenirse, Gelecek O Kadar Güzel Olur”

“Çocuklar Temiz Enerjileri Ne Kadar Erken Öğrenirse, Gelecek O Kadar Güzel Olur”

23 Nisan dolayısıyla Facebook içeriğimizi hazırlayan İstanbul İlhami Ahmet Örnekal İ.Ö.O.  3. sınıf  öğrencisi Meltem Gençer, bugün aynı zamanda bizim için bir de röportaj yaptı.

Güneş enerjisi sektörünün önde gelen ve en deneyimli firmalarından İres Enerji A.Ş. Projeler Müdürü Ufuk Keser’i ziyaret etti ve sorularını sordu, Ufuk Abi de yanıtladı. Sohbetleri İres Enerjinin keyifli ve bol güneşli terasında gerçekleşirken, Meltem’in oyuncak uçağının önündeki güneş panelinden oluşan pervanesi güneşi gördükçe fırıl fırıl döndü. Bu da onu oldukça keyiflendirdi !

ufuk keser 2Ufuk Abi merhaba ! Sen ne iş yapıyorsun ?

Ben elektrik mühendisiyim. İres Enerji’de çalışıyorum. Biz şirket olarak uzun yıllardır güneş enerjisi konusunda çalışıyoruz.

Güneş enerjisi nasıl oluşur?

Aslında güneş enerjisi hep var. Güneş olduğu sürece güneş enerjisi de vardır. Yani güneşin ışığı, güneş enerjisi. Bu ışık aslında bir enerji. Biz bu enerjiyi nasıl elektriğe çeviririz, o konuda çalışıyoruz. Kullandığımız güneş panelleri de güneşin ürettiği bu enerjiyi elektriğe çeviriyor. Bu güneş panelleri ile evlerimizde, işyerlerimizde elektrik elde edebiliyoruz.

Şunu merak ediyorum: güneş panellerinin içindeki bu teller nasıl elektriğe dönüşüyor?

Şöyle oluyor: bak bu panellerin içinde dikdörtgen yapılar var, bunlara “hücreler” deniyor. İşte bu hücrelerde elektronlar var. Güneş ışıkları panellere çarptığı zaman, elektronlar  harekete geçiriyor.  Bu hareketlenme sonucunda da güneş ışığı elektrik enerjisine dönüşüyor. Sonra panellerin arkasında çıkan kablolar ile, bu elektriği dışarı veriyoruz, yani kullanıyoruz.

Elektron ne demek ?

Atom, maddeyi oluşturan en küçük parçadır. İşte elektronlar da bir araya gelip bu atomları  oluşturuyor.

Hmm, şimdi anladım…  Peki güneş enerjisi çevreyi neden korur?

Çünkü güneş zaten doğada var ! Güneş her yerde. Diğer elektrik enerjisi üretebileceğimiz kaynaklar; mesela petrol ve doğalgaz, bunlar çıkarken çevreye zarar verebiliyor. Ayrıca onların atıkları da çevreyi kirletiyor. Ama güneş ve rüzgar gibi enerjilerin atıkları yok.

Biz çocuklar güneş enerjisini nasıl kullanabiliriz?

Elinde güneş enerjisi ile çalışan şapka ve uçak gördüm ! İşte bu tür oyuncakları kullanarak, deneyerek başlayabilirsin. Sizler temiz enerjilerine kadar  erken öğrenirseniz, bunların geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu da o kadar erken bilirsiniz. Bizim ülkemizde ihtiyacımız olan elektrik enerjisini kendimizin üretebileceği kadar kaynak yok, hep başka ülkelerin kaynaklarını satın alarak elektrik üretebiliyoruz. Çocuklar ülkemizde güneş gibi, rüzgar gibi, jeotermal gibi enerji kaynaklarının  bol bol olduğunun ne kadar erken bilincine varırsa, büyüdüklerinde de bunları kullanmak isterler. Geleceğimiz de o kadar güzel olur.

Güneş enerjisi bu diğer enerjilerden pahalı mı?

Eskiden öyleydi ama şimdi gittikçe daha ucuz oluyor. Mesela güneşin çok olduğu yerlerde Bodrum gibi, Antalya gibi, Mersin gibi, Diyarbakır gibi yerlerde güneş enerjisi kullanmanın maliyeti gittikçe ucuz olmaya başladı. Artık oradaki insanların güneşten elde ettikleri elektrik, diğer enerjilerden daha ucuza geliyor.

Sorularıma cevap verdiğin için çok teşekkür ederim ! Çok şey öğrendim !

Ben de sana teşekkür ederim ilgin için. Ve sana eğitim hayatında başarılar dilerim. 23 Nisan Çocuk Bayramın da kutlu olsun !

Röportaj: Meltem Gençer

IMG_3640

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Sektörel Röportajlar 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Alanında Yapılan Yatırımların Kalitesini Artırmayı Hedefliyoruz”

MTC Enerji CEO’su Sinan Coşkun: “Yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımların kalitesini artırmak için özellikle denetim, test, monitoring ve işletme-bakım faaliyetlerinde bulunmak üzere MTC Enerji’yi faaliyete geçirdik.” MTC Enerji CEO’su Sinan

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Arif Künar:”Enerji Verimliliği Tükenmez Enerji”

İSTANBUL – Elektrik talebinin arzı zorladığı bu sıcak yaz günlerinde bile, her daim klimalardan dem vuruyoruz ama “enerji verimliliği” demeye dilimiz varmıyor. Enerji verimliliği dendiğinde hepimizin aklına ilk gelen değerli

Sektörel Röportajlar

“Şirketler İş Modellerinde Çevreyi ve Toplumu Düşünmek Zorundalar”

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç: “Şirketler iş modellerini yalnızca kar elde etme hedefi ile oluşturamazlar. İş modellerinde çevreyi ve toplumu da düşünmek zorundalar. Tüm paydaşları ile ortak değer