Çin’in Enerji Devi Gebze’de Güneş Paneli Üretiyor

Çin’in Enerji Devi Gebze’de Güneş Paneli Üretiyor

Çin’in güneş enerjisinde büyük mesafe kat ettiğini belirten Türk Çin Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Murat Sungurlu, Çin’in 5. büyük enerji şirketinin, Türkiye’yi üretim üssü olarak seçtiğini söyledi. Sungurlu, “Türkiye, güneş enerjisinde lisansları vermeye başlayacak. Bütün enerji firmaları şu anda ‘Buna nasıl yatırım yaparız?’ diye düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

China_Sunergy_HQ_Manufacturing-600x0Türkiye ile Çin arasındaki yatırımlara köprü olmayı hedeflediklerini söyleyen Türk Çin Sanayici İşadamları Derneği (TÜÇSİAD) Başkanı Murat Sungurlu, girişimlerin sonuç vermeye başladığını kaydetti. Sungurlu, “Çin’in 5. büyük enerji şirketi China Sunenergy, yerli ortağı Seul Enerji ile birlikte, Gebze’de panel üretiyor. Türkiye, güneş enerjisinde önümüzdeki dönemde lisansları vermeye başlayacak. Bu çok ciddi yatırım getirecek. Bütün enerji firmaları şu anda ‘Buna nasıl yatırım yaparız?’ diye düşünüyor. Dolayısıyla buralarda mutlaka işbirliği yapmalıyız.” dedi. Yerli üretimden alınan birtakım avantajlar olduğunu ifade eden Sungurlu, enerji sektöründe Çin’den alacağımız ciddi mal olduğunu kaydetti. Skytürk360 TV’de Üç Nokta programına konuk olan TÜÇSİAD Başkanı Murat Sungurlu, artık Türkiye’ye Çin’den ucuz ürünlerin gelmesinin mümkün olmadığını söyledi. ‘Çin’den ucuz alınır’ psikolojisiyle bakıldığı için Türkiye’ye ucuz ürünler geldiğini aktaran Sungurlu, hükümetin ithalatla ilgili gözetimler geliştirdiğini kaydetti. İhracat noktasında Çin’e daha fazla seçenek sunulması gerektiğine dikkat çeken Sungurlu, “Bizim sadece zeytinyağıyla, fındıkla ihracatı artırmamız mümkün değil. Her ne kadar üretim çeşidimiz varsa bunları sunmamız gerekiyor. Onlar, ‘Türkiye’den ne alabiliriz?’ diye şikayetçiler. Çin’de fiyatlar yükselmeye başladı. Bu da bir realite.” şeklinde konuştu. Türk işadamlarının orada yatırım yapması için, hem Çin büyükelçisi hem de bakanların talepte bulunduklarını belirten Sungurlu, yatırım yapmayı düşünen işadamlarına yol gösterdiklerini ifade etti. Sungurlu, “Çin’de artık hayat standartları yükseliyor. Hong Kong’a yakın o büyük şehirlerde insanların geliri yükseldi ve artık ucuza çalışmıyorlar. Neredeyse bizim Karadeniz’deki, Doğu’daki işçilik fiyatlarıyla aynı. Artık şehirlerinden uzakta, eşini evladını görmeden çalışmak istemiyorlar. Kendi şehirlerinde iş yapmak istiyorlar. Yılbaşında 1 ay tatil olur ve bütün Çin memleketine akın ederdi, bundan sonra kendi ailemizin yanında olalım istiyorlar. Bu konuda Çin hükümetinin verdiği teşvikler var.” dedi.

Çin’in füze ihalesine çok önem verdiğini söyleyen Sungurlu, Çin’in bunu aldığında yüzde 50’sinin Türkiye’de üretilme şartı olduğunu belirtti. Teknolojik bilgiler ve savunma sanayiinde üreten olmak açısından füze ihalesine sahip olmak gerektiğini dile getiren Sungurlu, savunma sanayiinde yerleşmenin çok büyük atılım ve karar olduğunu söyledi. Çin’in gelir seviyesinin Hindistan’dan daha fazla olduğunu ifade eden Murat Sungurlu, Çin’in dünya ekonomisini daha iyi bildiğini belirtti. Hindistan’a yatırım yapmakta birtakım zorluklar olduğunu kaydeden Sungurlu, Hindistan’ın ihmal edilmiş bir ülke olduğunu ve artık hem hammaddenin artması hem de işçiliklerin artmasının dezavantaj olduğunu belirtti.

Çin’deki imkânları göz ardı etmemek adına oraya ihracatın artırılması gerektiğini aktaran TÜSİAD Başkanı Murat Sungurlu, Çinli turistlerin lüks mağazalarda alışveriş yaptığını belirtti. Dünyada 6. büyük turizm ülkesi olmamıza rağmen 70 bin tane Çinli turistin gelmesinin az bir rakam olduğunu ifade eden Sungurlu, Çinlilerin Türkiye’den kolay vize alamadıklarından şikâyetçi olduklarını söyledi. Sungurlu, Çinliler için yemeğin önemli olduğunu kaydetti: “Türkiye’de yeteri kadar Çin yemeği yenecek bir yer maalesef yok. ‘Bununla alakalı neler yapılabilir?’ diye büyükelçimize talepte bulundular. Çok çeşitli yemek yiyorlar; balık, et, tavuk, sebze hepsini seviyorlar. Yağları, sosları çok farklı. Biz onları tatmin edecek lokanta zincirine maalesef sahip değiliz. Çinli turistleri mutlaka Türkiye’ye çekmemiz gerekiyor.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

U-Line ile Red Dot 2015 Aydınlatma Tasarım Ödülü

Omlet İstanbul tasarım ofisi tarafından tasarlanan İkizler Aydınlatma’nın yeni ürünü U-Line sarkıt, dünyanın en prestijli ödüllerinde biri kabul edilen ‘2015 Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.  2014 ‘te Türkiye’de Design Turkey İyi

Elektrik Üretimi 0 Comments

MİLRES’in Prototip Türbin Kurulumu Yapıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin ilk Milli Rüzgar Santrali (MİLRES)’in 500kW gücündeki prototip türbin kurulumunun yapıldığını açıkladı. Milli Rüzgar Santrali (MİLRES) kapsamındaki çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede, prototip

Eğitimler 0 Comments

Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Enerji: Fotovoltaik uzmanlık eğitimler yeni içerikleri ile güncellendi Kasım ayında eğitim programları devam eden, 2017 yılında ise bazı güncellemelerle sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hitap edecek olan Çataklı Eğitimin Müdürü