Çin’den Uzaya Güneş Enerjisi İstasyonu

Çin’den Uzaya Güneş Enerjisi İstasyonu

Çin, uzaya dev bir güneş enerji istasyonunu uzaya kurmayı planlıyor.

Bilimsel ve teknik çalışmaların hız kesmediği yenilenebilir enerji alanında, uzay üssü kurma yönündeki çalışmalar da dikkat çekiyor.

Çin, son günlerde teknoloji alanında büyük adımlar atıyor. Yeni projeleriyle tüm dikkatleri üstüne çeken ülke, şimdilerde ise uzaya dev bir güneş enerji istasyonunu uzaya kurmayı planlıyor.

Maliyeti oldukça yüksek olacağı tahmin edilen uzay istasyonun 6 bin kilometre kare yani New York’ un yaklaşık iki katı büyüklüğünde ve Dünya’dan 36 bin kilometre uzaklıkta olması planlanıyor.

Uzaya kurulması planlanan güneş enerji istasyonu birçok fayda sağlayacak. İlk sağlayacağı fayda daha verimli enerji. Çünkü güneş enerjisine direkt maruz kalacak, bulut ya da hava durumu gibi etkenlere takılıp kalmayacak. Aynı zamanda gece ve gündüz döngüsü de olmayacağı için sürekli enerjiyi bünyesine alabilecek.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Ürünler 0 Comments

“Bir Gün Her Ev Kendi Atık Suyunu Arıtabilecek”

Türkiye’den çıkan bir icat yavaş yavaş dünyaya yayılıyor. Biopipe, akarsularda suların çamur üretmeden arınması mantığından hareketle atık suyu biyolojik olarak borular içerisinde arıtıyor. Ve yenilikçi sistemiyle de bu yöntemi uygulayan

HABERLER

“Piyasa Düzeni EPİAŞ’ın Kurulmasıyla Hayata Geçebilir”

Enerji Ticareti Derneği’nden Selman Gezer, Elektrik piyasası Kanunu’nda öngörülen piyasa düzeninin EPİAŞ’ın kuruluşunun tamamlanmasıyla hayata geçeceğine dair yaygın bir kanı bulunduğuna dikkat çekti. Enerji Ticareti Derneği ETD’nin Haziran ayı bülteninde

HABERLER

BMW’nın Beklenen Elektriklisi i3 Türkiye’de

Fosil yakıtlara alternatif olarak ortaya çıkan elektrikli otomobiller her geçen gün çoğalıyor. BMW’nin bir alt markası olan ‘i’ serisinin ilk seri üretim modeli olan BMW i3’ün tanıtımına Türkiye’de başlandı. Biz