Çin’den Uzaya Güneş Enerjisi İstasyonu

Çin’den Uzaya Güneş Enerjisi İstasyonu

Çin, uzaya dev bir güneş enerji istasyonunu uzaya kurmayı planlıyor.

Bilimsel ve teknik çalışmaların hız kesmediği yenilenebilir enerji alanında, uzay üssü kurma yönündeki çalışmalar da dikkat çekiyor.

Çin, son günlerde teknoloji alanında büyük adımlar atıyor. Yeni projeleriyle tüm dikkatleri üstüne çeken ülke, şimdilerde ise uzaya dev bir güneş enerji istasyonunu uzaya kurmayı planlıyor.

Maliyeti oldukça yüksek olacağı tahmin edilen uzay istasyonun 6 bin kilometre kare yani New York’ un yaklaşık iki katı büyüklüğünde ve Dünya’dan 36 bin kilometre uzaklıkta olması planlanıyor.

Uzaya kurulması planlanan güneş enerji istasyonu birçok fayda sağlayacak. İlk sağlayacağı fayda daha verimli enerji. Çünkü güneş enerjisine direkt maruz kalacak, bulut ya da hava durumu gibi etkenlere takılıp kalmayacak. Aynı zamanda gece ve gündüz döngüsü de olmayacağı için sürekli enerjiyi bünyesine alabilecek.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Nükleere Garanti, Rüzgarın Önünü Keser mi?

2. nükleer santral için Japonya ile imzaların atılmasıyla, alım garantisi tartışmalarını gündeme geldi. Nükleer santralda üretilecek elektrik için hem alım, hem fiyat garantisi verilmesi eleştiriliyor. Rüzgar enerjisi yatırımcıları rüzgara 7.5 dolar,

HABERLER

Denizbank’tan Enerji Verimliliği ve Temiz Enerji Üretimine Kredi

Denizbank ile B&W Enerji Türkiye arasında imzalanan ‘Enerji Verimliliği Kredisi’ protokolü ile B&W Enerji Türkiye firmalara anahtar teslim güneş ya da rüzgar enerjisi üretim sistemi kuracak, Denizbank da firmalara bu

HABERLER

Emisyona Dayalı Motorlu Taşıtlar Vergisi Yolda

Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde uygulanan emisyona dayalı motorlu taşıtlar vergisi Türkiye’ye de geliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla geçtiğimiz Mart ayında başlatılan çalışmaların ardından yeni sistem 2014 bütçesinde hedef olarak