Çin’de Yenilenebilir Enerji Pazarı Yükselişte

Çin’de Yenilenebilir Enerji Pazarı Yükselişte

Çin’in yenilenebilir enerji pazarı yükselişte. 2020 emisyon hedeflerine ulaşılması için de önemli adımlar atıldı.

Çin’in Ulusal İstatistik Ofisi’nin gerçekleştirdiği 2016 yılının ilk istatistiklerine göre ülke karbon emisyon hedeflerine ulaşma yolunda oldukça başarılı. Çin’in yenilenebilir enerji pazarı yükselişte ve 2020 emisyon hedeflerine ulaşması için önemli adımlar atıldı.

Yenilenebilir enerji oranı artarken, Kömür Tüketimi Azaldı

2015 yılında Çin’de güneş enerji kapasitesi yüzde 74 oranına arttı. Toplam oranın yüzde 34’ünü rüzgar enerjisindeki artış oluşturdu. Aynı zamanda Çin’in kömür ithalatı yüzde 30 oranında azalırken, kömür tüketimi de yüzde 3.7 oranında azaldı.

Toplam enerjinin yüzde 18’i temiz enerji kaynaklarından karşılanıyor

2020 yılında Çin karbon emisyon oranlarının, 2005 seviyelerine göre kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranının yüzde 40-45 oranında düşürülmesi planlanıyor. Çin’in güneş enerji kapasitesi 43.18 milyon kilowattsaat. Ülke enerjisinin yüzde 18’i temiz enerji kaynaklarından karşılanıyor.

Toplam enerji tüketiminde en büyük pay hala kömürde

Raporda temiz enerji alanındaki tüm ilerlemelere rağmen Çin’in toplam enerjisini 3’te ikisi hala kömür kaynaklı olduğu da belirtiliyor ve kullanım oranlarının düşmeye devam edeceği yönündeki öngörülerden söz ediliyor.

2040’da Yenilenebilir enerjinin kömürü geride bırakacağı tahmin ediliyor

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) “2015 Dünya Enerji Görünümü Raporu”na göre ise yenilenebilir enerji ile elde edilen elektrik üretimi, 2040’a kadar yaklaşık 14 bin teravatsaati bulacak.

2040 yılında dünyada üretilen elektriğin yüzde 43’ü yenilenebilir enerjiden temin ediilecek. Yenilenebilir enerji kaynakları 2040’ta elektrik üretiminde yüzde 30 oranıyla birinci sırada bulunan kömürü geride bırakacak. IEA verilerine göre Çin, dünyadaki her 4 gigawattlık kurulu gücün 1 megavatını gerçekleştirerek, 2040’ta yenilenebilir enerjide en büyük pazar haline gelecek. İkinci büyük pazar Avrupa Birliği olacak, bu sırayı Hindistan ve ABD takip edecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Hareket, MİLRES Projesinde Yer Aldı

Hareket, Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirilen Türkiye’nin ilk millî RES türbini projesi olan MİLRES projesinde de yer aldı. Proje taşımacılığı ve yük mühendisliği alanında faaliyet gösteren Hareket,

Projeler 0 Comments

7.000 Rüzgar Türbinli Yapay Enerji Adası !

Bir Danimarka, Almanya ve Hollanda ortak projesi ile Kuzey Denizi’nde yapay bir enerji adası oluşturması planlanıyor. Projenin fizibilite çalışmalarını başlatmak üzere 23 Mart’ta imza atmaları beklenen Danimarka Enerji Nakil Sistemi işletmeci firması

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İsrail’den Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Kulesi

İsrail Necef Çölü’nde dünyanın en büyük güneş enerji kulesini inşa ediyor. Aşalim yakınlarındaki santralin yıllık 121 megawatt elektrik üretmesi planlanıyor. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş enerji kuleleri, güneş ışınlarını bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply