Çin’de Yenilenebilir Enerji Pazarı Yükselişte

Çin’de Yenilenebilir Enerji Pazarı Yükselişte

Çin’in yenilenebilir enerji pazarı yükselişte. 2020 emisyon hedeflerine ulaşılması için de önemli adımlar atıldı.

Çin’in Ulusal İstatistik Ofisi’nin gerçekleştirdiği 2016 yılının ilk istatistiklerine göre ülke karbon emisyon hedeflerine ulaşma yolunda oldukça başarılı. Çin’in yenilenebilir enerji pazarı yükselişte ve 2020 emisyon hedeflerine ulaşması için önemli adımlar atıldı.

Yenilenebilir enerji oranı artarken, Kömür Tüketimi Azaldı

2015 yılında Çin’de güneş enerji kapasitesi yüzde 74 oranına arttı. Toplam oranın yüzde 34’ünü rüzgar enerjisindeki artış oluşturdu. Aynı zamanda Çin’in kömür ithalatı yüzde 30 oranında azalırken, kömür tüketimi de yüzde 3.7 oranında azaldı.

Toplam enerjinin yüzde 18’i temiz enerji kaynaklarından karşılanıyor

2020 yılında Çin karbon emisyon oranlarının, 2005 seviyelerine göre kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranının yüzde 40-45 oranında düşürülmesi planlanıyor. Çin’in güneş enerji kapasitesi 43.18 milyon kilowattsaat. Ülke enerjisinin yüzde 18’i temiz enerji kaynaklarından karşılanıyor.

Toplam enerji tüketiminde en büyük pay hala kömürde

Raporda temiz enerji alanındaki tüm ilerlemelere rağmen Çin’in toplam enerjisini 3’te ikisi hala kömür kaynaklı olduğu da belirtiliyor ve kullanım oranlarının düşmeye devam edeceği yönündeki öngörülerden söz ediliyor.

2040’da Yenilenebilir enerjinin kömürü geride bırakacağı tahmin ediliyor

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) “2015 Dünya Enerji Görünümü Raporu”na göre ise yenilenebilir enerji ile elde edilen elektrik üretimi, 2040’a kadar yaklaşık 14 bin teravatsaati bulacak.

2040 yılında dünyada üretilen elektriğin yüzde 43’ü yenilenebilir enerjiden temin ediilecek. Yenilenebilir enerji kaynakları 2040’ta elektrik üretiminde yüzde 30 oranıyla birinci sırada bulunan kömürü geride bırakacak. IEA verilerine göre Çin, dünyadaki her 4 gigawattlık kurulu gücün 1 megavatını gerçekleştirerek, 2040’ta yenilenebilir enerjide en büyük pazar haline gelecek. İkinci büyük pazar Avrupa Birliği olacak, bu sırayı Hindistan ve ABD takip edecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İnogen Güneş Enerjisi Alanındaki Çalışmalarını Sürdürüyor

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yatırımlar yapan Inogen, Türkiye’nin elektrik

Şirket Haberleri 0 Comments

“Sentetik Petrol Üretimi Sayesinde, Türkiye İleri Teknoloji İhraç Eden Bir Ülke Olacak”

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök, sentetik petrol üretimi (CatLiq) teknolojisi ile sıfır ve negatif değerli atıklardan yüksek katma değerli yenilenebilir enerji üretileceğini belirtti. Özkök,

Sürdürülebilirlik 0 Comments

“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım: “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız.” Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü tarafından düzenlenen “Rüzgar Günleri’16″ isimli konferans etkinliği YTÜ Yıldız

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply