Çin’de Güneş Enerjisi Panellerinden Dönüştürülen Elektrik İle Çalışacak Dev Otobüs Yapıldı

Çin’de Güneş Enerjisi Panellerinden Dönüştürülen Elektrik İle Çalışacak Dev Otobüs Yapıldı

Çin’in dev otobüsleri ilk kez trafiğe çıktı. Bin 200 yolcuyu aynı anda taşıyabilen ve trafikte yer işgal etmeyen tasarım dehası otobüs dün Qinhuangdao kentinde test sürüşü yaptı. Otobüs güneş enerjisi panellerinden dönüştürülen elektrik ile çalışacak.

http://dijitalport.com’un haberine göre, metro sistemi Sanghay, Pekin, Guangzhou, Tianjin ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde yoğun ve yaygın olarak hizmet veriyor. Metrolar, trafiğin yoğun olduğu saatlerde, taksi bulmanın zor olduğu zamanlarda, gidilecek mesafenin uzak olduğu durumlarda ekonomik bir tercih olarak görülüyor.

Çin’de şehir içi otobüs seferleri de çok yaygın ve yoğun olarak yapılıyor. Numaralarla belirlenmiş seferler belirli hatlar üzerinde çalışıyor. Otobüslerde nakit para ve biletler kullanılabiliyor. Ücretler metrolara oranla daha ucuz. Metro seferlerinin yapılmadığı güzergahlarda tercih edilebiliyor.

Çin dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olarak önemli ölçüde trafik sorunu yaşıyor. Çin Devleti ve özel sektör Çin’de trafiği rahatlatabilecek önlemler almak için çeşitli projeler gerçekleştiriyor.

Bu doğrultuda, Çin’in dev otobüsleri ilk kez trafiğe çıktı. Bin 200 yolcuyu aynı anda taşıyabilen ve trafikte yer işgal etmeyen tasarım dehası otobüs dün Qinhuangdao kentinde test sürüşü yaptı. Otobüs güneş enerjisi panellerinden dönüştürülen elektrik ile çalışacak.

Otobüs, diğer araçların üzerinde seyahat ederek ülkenin bitmek bilmeyen trafik sorununu çözmeyi umut ediyor.

Transit Yükseltilmiş Otobüs (TEB), esasen otomobiller üzerinde gezinen ve yol alanı kullanımını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir metro sistemi olarak tanımlanıyor.

Araç, güneş enerjisi panellerinden dönüştürülen elektrik ile çalışacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Hızı Yüzde 30 Azaldı

Türkiye’de 2014 yılındaki rüzgar hızı son 30 yıllık rüzgar hızı ortalamasına göre yüzde 30 azaldı. VORTEX tarafından yapılan çalışmaya göre, 2014 yılı boyunca ülkenin birkaç bölgesinde, ortalama rüzgar hızının önceki

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Akenerji’ye “The ONE Awards” Ödülü

Akenerji, marka ve itibar değerini en çok artıran enerji şirketi oldu. Enerji sektöründe marka değeri giderek önem kazanmaya başladı. Şirketler bu unsuru göz önüne alarak iş geliştirme süreçlerini oluşturuyor. 25

HABERLER

Esenboğa İlk Karbon Nötr Havalimanı Oldu

Ankara`daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında yer alan karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply