Çin’de Devlet Elektrikli Araçlar Konusunda Israrlı

Zer0taxi 2013’de Pekin trafiğinde 5,000 elektrikli aracın olmasını hedefleyen Çinhükümetinin elektrikli araç satın almayı teşvik edecek uygulamaları devreye sokacağı bildirildi.

Çin medyasına yansıyan haberlere göre hükümetin 2013’ün ilk yarısında uygulamaya sokması beklenen program ile elektrikli araçlar satın alacaklara 120,000 yüene (34,750 TL) yakın teşvik sağlayacak.

Çin hükümeti ayrıca elektrikli araç satın alacak kişi ve kuruluşların, motorlu araç sahibi Pekinliler için zorunlu olan plaka çekilişine katılmasından muaf tutacak.

Bu uygulama Pekin’de 2011’de beri yürürlükte iken Şubat ayında yapılan son çekilişe 1.42 milyon kişi katılmış ve yalnızca 18,511’i plaka alabilmişti.

Bununla birlikte elektrikli araçların vergileri diğer araçlara ile aynı olacak ve diğer araçlar gibi plaka numarasına göre haftada bir gün trafiğe çıkması yasak olacak.

Çin hükümetinin 2013 yılı için belirlediği 5,000 elektrikli aracın 2,000’inin şahıslar ve şirketler tarafından satın alınması hedefleniyor. Geriye kalan 3,000 aracı ise taksi ve otobüsler oluşturacak iken halihazırda Pekin trafiğinde elektrikli motora sahip 750 taksi bulunuyor.

Kaynak: Cevreciyiz.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

GE Türkiye’ye Girdiği İlk Pazarla Türkiye’nin İlk Lideri Olacak

LED teknolojilerinin gündeme geldiği konferans, GE’nin Türkiye özelindeki aydınlatma vizyonunu ortaya koydu. General Electric, endüstri, hükümet ve iş ortaklarından oluşan uluslararası ve Türkiye’den kanaat önderleriyle Amaç;Kâr ve Evren için GE

Jeotermal enerji 0 Comments

Zorlu Enerji Grubu ve Toshiba’dan Jeotermal Enerjide İşbirliği

Zorlu Enerji Grubu, Toshiba Corp. ile termik, jeotermal ve hidroelektrik alanında yeni nesil enerji santral projeleri geliştirecek. Yenilenebilir enerji alanında yerli ve yabancı kuruluşların işbirlikleri önem taşıyor. Bu konuda yabancı

HABERLER

“Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum”

www.enerjimikoruyorum.org web sitesini yayın hayatına başlayarak çocuklarda enerji verimliliği bilincinin gelişmesi için çalışıyor. EnerjiSA tarafından açılan bu site bir yandan da topluma sürdürülebilir katkı sağlamak adına sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor.