Çin’de Devlet Elektrikli Araçlar Konusunda Israrlı

Zer0taxi 2013’de Pekin trafiğinde 5,000 elektrikli aracın olmasını hedefleyen Çinhükümetinin elektrikli araç satın almayı teşvik edecek uygulamaları devreye sokacağı bildirildi.

Çin medyasına yansıyan haberlere göre hükümetin 2013’ün ilk yarısında uygulamaya sokması beklenen program ile elektrikli araçlar satın alacaklara 120,000 yüene (34,750 TL) yakın teşvik sağlayacak.

Çin hükümeti ayrıca elektrikli araç satın alacak kişi ve kuruluşların, motorlu araç sahibi Pekinliler için zorunlu olan plaka çekilişine katılmasından muaf tutacak.

Bu uygulama Pekin’de 2011’de beri yürürlükte iken Şubat ayında yapılan son çekilişe 1.42 milyon kişi katılmış ve yalnızca 18,511’i plaka alabilmişti.

Bununla birlikte elektrikli araçların vergileri diğer araçlara ile aynı olacak ve diğer araçlar gibi plaka numarasına göre haftada bir gün trafiğe çıkması yasak olacak.

Çin hükümetinin 2013 yılı için belirlediği 5,000 elektrikli aracın 2,000’inin şahıslar ve şirketler tarafından satın alınması hedefleniyor. Geriye kalan 3,000 aracı ise taksi ve otobüsler oluşturacak iken halihazırda Pekin trafiğinde elektrikli motora sahip 750 taksi bulunuyor.

Kaynak: Cevreciyiz.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Siz Hiç Fişe Takılan Porsche Gördünüz mü?

Elektrikli araçların uzun yol gidemedediği ve yavaş olduğu yanılgısını hız şampiyonları kırmaya çalışıyor. İşte Porsche elektrikli süper oto konsepti. Hibrit ve elektrikli otomobil modellerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

ALTERNATİF TASARIMLAR

“Kamp Çantana Rüzgar Türbinini Koydun mu?”

Bu cümle bir kampçı için şu anda imkansız gibi görünse de, çok yakın bir gelecekte gerçekleşmek üzere.  Polonya’nın Poznan şehrinde yerleşik bir 3D yazıcı üreticisi olan Omni3d 3D’de bastırılmış ve

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu