Çılgın Projelerin Önündeki Çevre Engelleri Kaldırılırsa

Büyük projelerin ‘Çevre Etki Değerlendirme’ kurallarına takılması üzerine ÇED muafiyeti getirdi. Yeni yönetmeliğe göre, nükleer santral, 3. köprü, tüm baraj ve santral projeleri artık çevreci olmak zorunda değil.

ae_akilli_sehir_ucuncu_kopru_cedHükümetin ihalesine çıktığı ya da yapımını planladığı büyük ölçekli ‘Çılgın Projeler”in önündeki Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) engeli kalktı. Böylece 3. Köprü, Akkuyu Nükleer Santrali, Gebze Orhangazi İzmir İstanbul Otoyolu Projesi, Ilısu Barajı ve tüm HES ve Termik Santral projelerinde artık ÇED engeli olmayacak. Dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle, Danıştay’ın, ÇED mevzuatına uymayan projelerle ilgili durdurma ya da iptal kararları da by-pass ediliyor. Danıştay’ın özellikle geçtiğimiz Pazartesi günü tebliğ ettiği, İstanbul İzmir Otoyol Projesi’yle ilgili aldığı iptal kararı da acilen by-pass edilmiş oldu. Büyük projelerin çevre etki değerlendirme kurallarına uyması, yatırımcılar için maliyet artırıcı bir unsur olarak görülüyor. Bunun için yatırımcılar ÇED sürecinden muaf olmak amacıyla hükümete baskı yapıyordu.

Planlanmış olması yeter

Bugüne kadar başta Gebze Orhangazi İzmir İstanbul Otoyolu Projesiyle ilgili Danıştay’ın iptal kararı vermesine neden olan başvuruların sahibi Çevre Mühendisleri Odası, dün yapılan değişikliği ‘korkutucu bir gelişme’ olarak yorumladı.

Oda Başkanı Baran Bozoğlu, durumu şöyle değerlendirdi:

“Bu düzenleme, projelerin ÇED sürecine takılmamaları için, yapımına başlanmasını bile zorunlu tutmuyor, sadece planlanmış olması halinde bile ÇED sürecinden muaf tutulmaları sağlanıyor. Hükümet Danıştay’ın ÇED raporuyla ilgili mevzuata uymayan projelerle ilgili durdurma ya da iptal kararlarını da by-pas ediyor.

3. Köprü, Nükleer Santral ve diğer projeler ÇED’den muaf olacak. HES’ler ve Termik Santrallere de tam bir muafiyet getirildi. Şimdi artık bu değişiklikle, tüm alt yapı ve üst yapı tesisleri muafiyet kapsamına alınmış oldu. Yapılacak projelerde çevreye, doğaya, halk sağlığına dair oluşacak olumsuzluklar değerlendirilmeyecek, Düzenlemenin iptali için tekrar dava açıyoruz.”

Kaynak: Vatan Gazetesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Filli Boya Yalıtım’dan 2.9 Milyon Tonluk Karbon Tasarrufu

Filli Boya Yalıtım, 2013 yılında gerçekleştirdiği ısı yalıtımı ile son 10 yılda Türkiye’nin kaybettiği ormanların sağlayacağı karbon tasarrufunun iki katını sağladı. Betek Teknik Pazarlama Müdürü Güneş İnan, Filli Boya Yalıtım’ın çevre

HABERLER

EIF 7. Enerji Kongresi ve Fuarı 24-25 Kasım’da Ankara’da

Türkiye’de uluslararası anlamda hem kongre hem fuar hem de B2B etkinliklerinin bir arada gerçekleştirildiği tek platform olan EIF – 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 24-25 Kasım 2014 tarihlerinde ATO

HABERLER

“Döngüsel Ekonomi, Heba Edilen Değerin Peşinde”

Circle Economy CEO’su Andy Ridley: “Çizgisel ekonomiyle oluşturulan bu sistem yanlış. Bu durumla nasıl başa çıkacağız? Bu heba edilen bir değer. Değerleri çöpe atıyoruz. Döngüsel ekonominin peşinde olduğu şey bu