Çıkartma Değil, Çıkart-ve-Yapıştır Güneş Paneli !

Güneş paneli uygulamaları konusunda bilim adamlarının en zorlandığı konulardan biri de hücrelerin esnek olmaması olagelmiştir. Bu durum güneş enerjisi uygulamaları açısından da hep  bir dezavantaj oluşturmuştur. Bugüne kadar kullanıcılar ve bilimadamları için ideal bir güneş paneli , yara bantı gibi kolayca esneyen, çıkartma gibi arkasını sıyırıp uygulayabileceğiniz ama verimliliği de düşük olmayan güneş panelleri idi.

Artık bu hayal gerçekleşiyor ! Stanford Üniversitesinde bir araştırma grubu dünyanın ilk çıkart-ve-yapıştır ince film güneş hücresini üretmeyi başardı. 20 Aralık 2012 tarihli bir yayınla da bunu dünyaya duyurdu.

Standart ince film güneş hücrelerinin aksine, çıkart-ve-yapıştır hücreler taşıyıcı substrat (yüzey) üzerinde direkt bir üretim gerektirmiyor. Bu aslında çok önemli bir gelişme, zira bugüne kadar alışılagelmedik  malzemelerin üzerine güneş paneli uygulaması yapılmasını engelleyen tüm faktörler, böylece elimine edilmiş oluyor.

ChiHwanLee (2)“İnce film paneller bugüne kadar hep sert silikon ve cam yüzeylere monte edilmekteydi, bu da kullanım alanlarını azaltıyordu” diyen Chi Hwan Lee (Stanford Üni., Makine Mühendisliği), kullanılan teknoloji sayesinde orijinal hücrenin verimliliğinde bir kayıp olmadığını da belirtti.

Bu yeni işlemde silikon, silikon dioksit ve metal, bir “sandviç” oluşturmaktalar. Önce 300 nanometrelik bir nikel (Ni) film silikon/silikon dioksit (Si/SiO2) plakasının üzerine yatırılıyor. Sonrasında ise ince film güneş hücreleri, standart üretim teknikleri kullanılarak  nikel tabakanın üzerine yerleştiriliyor ve koruyucu bir polimer ike kaplanıyor. İnce film hücrelerin üstüne termal bir şerit eklenerek üretici plakadan (wafer) yeni bir yüzeye transferini arttırıyor.

Artık hücre plakadan ayrılmaya hazır hale gelince, bunu yapmak için plaka oda sıcaklığındaki suya daldırıyor ve termal şeridin kenarı yavaşça sıyrılarak çıkartılıyor. Böylece su nikel ve silikon dioksit arayüzü arasına sızarak nüfuz ediyor.  Böylece solar hücre sert yüzeyden kurtuluyor, ancak hala termal şeride bağlı oluyor. Stanford Üniversitesi ekibi bu şeridi ve hücreyi birkaç saniye kadar 90°C ısıya tabi tutuyor, ve sonrasında da hücre her yüzeye kolayca monte edilebilir hale geliyor.

Üstelik bu çalışmanın sadece ince film güneş teknolojisi ile sınırlı kalmayacağını, baskılı devreler, ultra ince transistörler ve LCD’lere de uygulanabileceğini söyleyen araştırma ekibi başkanı Xiaolin Zheng, “Bu durumda “akıllı” giysilerden havacılık sistemlerine kadar pek çok yeni ürün, ince film elektroniği ve ince film güneş hücreleri teknolojileri kullanılarak üretilebilecek” diye ekledi.zheng (2)

Tabii bu gelişme Zhengîn de belirttiği gibi cep telefonundan t-shirt’lere, pencere camlarından uygulama yapılması çok zor bombeli yüzeylere bile güneş enerjisinin kolayca uygulanabilmesini sağlıyor.

ODTÜ ve Bilkent gibi güneş elektriği konusunda ar-ge yapan üniversitelerin de bu tür çığır buluşlara imza atmasını umuyor ve daha fazla detay için Stanford Ünivesitesi’nin konuyla ilgili linkini sunuyoruz:

Stanford Üniversitesi güneş hücresi çalışması

 

 

sticker hucre

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Yeşil Hastaneler Dönemi Başlıyor

Sağlık Bakanlığının daha az enerji tüketen hastanelere yönelik projesi kapsamında, enerji dostu hastanelerin aynı zamanda çevreyi koruyan yeşil hastane konseptini de kapsaması planlanıyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımı sağlık alanında da uygulanmaya başlıyor.

HABERLER

BTM’den “Temiz Üretim” Projesi

Çevreci yaklaşımları ve sürdürülebilir üretim çalışmalarıyla adından söz ettiren yalıtım sektörünün öncü firması BTM, Türkiye’nin ilk “Eko-Verimlilik” (Temiz Üretim) projesinde başarı üstüne başarı sağlıyor. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir’de

HABERLER

Kuşları da Koruyan Akıllı Bina Uygulamaları

İnşaat projelerinin kuşları nasıl etkileyeceğini gösteren bir telefon uygulaması çıkarıldı. Bu şekilde planlamacıların teklif edilen inşaat projelerine onay vermeden, olası etkilerini görmeleri mümkün olacak. Akıllı telefonlar için tasarlanan uygulamayı İngiltere’de