Çiftlikköy’e Güneş Enerjili Şarj İstasyonu Kuruldu

Çiftlikköy’e Güneş Enerjili Şarj İstasyonu Kuruldu

Yalova’da Çiftlikköy Belediyesi ve YASKİ işbirliği ile Çiftlikköy sahiline engelli vatandaşlar için güneş enerjisiyle çalışan akü ve telefon şarj istasyonu kuruldu.

Güneş enerjisiyle donanmış bir dünya hayal etmeye başlayabiliriz artık. Güneş enerjili şarj istasyonları, şemsiyeler, güneş enerjili akıllı duraklar, araçlar, montlar ve saatler ve gündelik hayatımızda gereksinim duyduğumuz daha birçok şey güneş enerjisiyle çalışır hale gelebilir.

Türkiye’de de güneş enerji sisteminden yararlanan cihazların hayatımıza iyiden iyiye girmeye başladığını görebiliyoruz. Henüz tek tek uygulamalar olarak yer alsa da önümüzdeki dönemde güneş enerjisinden daha çok yararlanabilecek cihazlarla kamusal hayatta karşılaşabileceğimizi öngörmek mümkün.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi her geçen gün artan akıllı telefon kullanıcı sayısı ile ortaya çıkan şarj sorununa Kocaeli’de güneş enerjisi ile telefonları şarj etmek imkanı sunan “Akıllı direk” adlı çevreci bir çözüm getirildi. (Haber için tıklayın)

Yine sitemizde yer verdiğimiz gibi İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. (Haber için tıklayın)

Bu örnekler, güneş enerjisinin kamusal hayatımızın bir parçası olabileceğini gösteriyor. Bu örneklerin yaygınlaşmasıyla birlikte, daha çok bölgede daha çok kişi güneş enerjisinin olanaklarından yararlanabilir.

Bu doğrultuda, Yalova’da Çiftlikköy Belediyesi ve YASKİ işbirliği ile Çiftlikköy sahiline engelli vatandaşlar için güneş enerjisiyle çalışan akü ve telefon şarj istasyonu kuruldu.

Yalova Çiftlikköy Belediyesi’nin açıklamasına göre, Sahil Düzenleme Projesini Engelsiz Kafe ile taçlandıran Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, engelli vatandaşlar için kafe, çocuk parkı, engelsiz sahil projelerinin ardından engelli vatandaşlar için bir kolaylığı daha hayata geçirdiklerini söyledi. YASKİ işbirliği ile Çiftlikköy sahilinde Engelsiz Kafe’nin yakınına konuşlandırılan akü ve cep telefonu şarj istasyonunun güneş enerjisiyle çalıştığını dile getiren Başkan Silpagar, “Bu sayede engelli vatandaşlarımız gerek akülü araçlarını, gerekse cep telefonlarını kolaylıkla şarj edebilecek. Diğer vatandaşlarımız da telefon şarjlarını buradan yapabilecekler. Halkımıza hayırlı olmasını diliyor, desteklerinden dolayı YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Mitsubishi’den Elektrikli SUV Modeli Geliştirme Planı

Pek çok otomobil üreticisinin yönelmeye başladığı elektrikli araçlarla ilgili Japon Mitsubishi’nin de planı ortaya çıktı. Firma 2020 yılına kadar elektrikli bir SUV geliştirmeyi planlıyor. Elektrikli araç pazarına yönelmeyen konvansiyonel araç

Projeler

Upsolar Türkiye ve Erikoğlu SunSystem İşbirliği

Upsolar Türkiye, EPC firması Erikoğlu SunSystem ile 2.84 MWp büyüklüğünde bir sözleşme imzaladı. Güneş enerjisi alanında uluslararası kuruluşlar yerli firmalarla işbirliğini sürdürüyor. Upsolar Türkiye, EPC firması Erikoğlu SunSystem ile 2.84

HABERLER 0 Comments

Almanya’nın Offshore Rüzgar Çiftliği Hedefi 6 Newyork Büyüklüğünde

Alman rüzgar lobisi ülkenin bu yıl gerçekleştireceği türbin kurulumu tahminlerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşeceğini açıkladı. Alman rüzgar lobisi Grup sözcüsü Alexander Sewohl, Almanya’nın daha önce yaptığı açıklamada 2.200 MW’lık kurulum gerçekleştireceğini,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply