Çiftçilere Güneş Enerjili Hibe Sulama Desteği Verilecek

Çiftçilere Güneş Enerjili Hibe Sulama Desteği Verilecek

Kırıkkale’de ilk kez geçen yıl 2 çiftçiye 80,218,98TL hibe destek verilerek yararlandırılan sulama projeleri desteğinden bu yıl yine Kırıkkale’de ilk kez hem güneş enerjili sulama ve hem de tamburlu sistem sulama desteği verilecek.

soy_108413_363770

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ çerçevesine göre, dün Kırıkkale’den müracaat eden 8 çiftçiyle hibe sözleşmesi imzalandı.

Törene İl Müdürü Recep Kırbaş, İl Md. Yrd. Ekrem Şener, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Md. Doğan Şahin, çiftçiler ve teknik elemanlar ve çiftçiler katıldı.

353 dekar alan sulanacak

Kırıkkale’de ilk kez geçen yıl 2 çiftçiye 80,218,98TL hibe destek verilerek yararlandırılan sulama projeleri desteğinden bu yıl yine Kırıkkale’de ilk kez hem güneş enerjili sulama ve hem de tamburlu sistem sulama desteği verilecek. Sulama desteğinden 1 çiftçi Damlama sulama, 4 çiftçi yağmurlama sulama, 1 çiftçi tamburlu sistem sulama ve 1 çiftçi güneş enerjili sulama desteği olmak üzere toplam 353,2 dekar alanı sulamak için 263.742.83 TL‘lik yatırım yapılarak 131.871.41 TL hibe destek alacaklar.

 28 milyon TL yatırım

Sulama Tebliğinin amacı hakkında bilgiler veren Müdür Kırbaş “Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda bedenen çalışan üreticileri işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirebilmek için bireysel sulama makine ve ekipman  satın alımlarının desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir” dedi. Desteklemeden yararlanan çiftçiler memnuniyetlerini ifade ederek teşekkür ettiler. Kırbaş ayrıca, bu yılki desteklemelerle birlikte 21 tesis, 2056 makina ekipman ve 10 bireysel sulama projesi için yaklaşık olarak 28 milyon TL yatırım yapılarak 12,5 Milyon TL hibe destek sağlanmış olacağını belirtti.

Modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının kullanımının yaygınlaştırması amaçlıyor

Tebliğ, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamayı ve iş gücünü azaltmak ve üretim maliyetlerini düşürerek üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama makine ve ekipman satın alımlarının desteklenmesini öngörüyor. Destekten Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabiliyor. Gerçek kişiler ve şirketler kendilerine ait arazilerde veya en az 3 yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabiliyor. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabiliyor. Program kapsamında daha önce hibe desteğinden yararlananlar, ancak, farklı parsel için farklı yatırım konusunda başvurabiliyor. Tebliğ kapsamında, kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilebiliyor. Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL’yi geçemiyor.

Kaynak: http://www.kalehaber.net/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Su Buharından Enerji Üretildi

Suyun buharlaşması ve su buharına dönüşmesi, güneş enerjisinin bir başka hali ve küçük cihazları çalıştırmak için kullanılabiliniyor. Alternatif enerji kaynaklarının sınırı görünmüyor. Bilim insanları enerji üretmek için yeni yöntemler araştırıyor.

HABERLER

Çorum’daki Güneş Enerjisi Projesi İçin ÇED Süreci Başladı

Ahlatçı Metal Rafineri tarafından Çorum’da yapılması planlanan güneş enerjisi projesi için ÇED süreci başladı.  Ahlatçı Metal Rafineri tarafından Çorum’da yapılması planlanan güneş enerjisi projesi için ÇED süreci başladı. Çevresel Etki

HABERLER

Sağlıkta Enerji Verimliliği Projesi Başlıyor

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde enerji tasarrufu için harekete geçti. “Sağlıkta Enerji Verimliliği” Projesi ile hem elektrikten hem de sudan tasarruf edilmesi planlanıyor. Hastanelerde artık ampullerin en tasarruflusu kullanılacak. Tüm çalışanlar, harcadıkları