Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

cibutiDoğu Afrika’da çok büyük sayılamayacak bir ülke olan Cibuti’nin Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor. Halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan Cibuti’de Fransızca ve Arapça resmi dil olarak kabul ediliyor. Diğer Afrika ülkeleri gibi sıcak bir iklime sahip olan Cibuti yüksek güneşlenme oranı, zengin jeotermal kaynakları ve göllerindeki tuz kaynağıyla dikkat çekiyor.

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, ülkesinin zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu hatırlatarak, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

Abdullahi, yaptığı açıklamada, Cibuti ile Türkiye arasında jeotermal işbirliği olduğunu belirterek, “Elektrik ihtiyacımızın yüzde 65’ini Etiyopya’dan karşılıyoruz. Zengin jeotermal potansiyelini değerlendirmek için santrallerimiz yok.

Bu konuda Türk hükümetinden, enerji profesyonellerinden, mühendislerden, jeologlardan ve sondajcılardan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Nordex Erdem Holding’e 20 Rüzgar Türbini Sağlayacak

Nordex, Erdem Holding’in Aydın’daki Bağarası Rüzgar Santrali’ne 20 türbin sağlayacak.  Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex bir açıklama yaparak, Erdem Holding`den Aydın Bağarası rüzgar çiftliği için toplam kapasitesi 48 MW olan

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Ekipmanı Üretimi Teşvik Edilecek”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yenilenebilir enerji ekipmanı üretiminin teşvik edilmesiyle, elektrik üretimi yatırımlarının artacağını bildirdi. Türkiye’de yenilenebilir enerji endüstrisinin geliştirilmesi konusu hemen her platformda dile getiriliyor. Verilen teşviklerde de yerlilik

HABERLER

Çin’de Ticari Havacılıkta Biyoyakıt Kullanıma İzin Verildi

Çin, en büyük rafinerisi Sinopec’e, havacılık için geliştirdiği biyoyakıtın ticari kullanımı konusunda izin verdi. Şinhua’nın haberine göre, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin (CAAC) lisans verdiği Sinopec’in hava biyoyakıtının, havayolu şirketleri tarafından