Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

cibutiDoğu Afrika’da çok büyük sayılamayacak bir ülke olan Cibuti’nin Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor. Halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan Cibuti’de Fransızca ve Arapça resmi dil olarak kabul ediliyor. Diğer Afrika ülkeleri gibi sıcak bir iklime sahip olan Cibuti yüksek güneşlenme oranı, zengin jeotermal kaynakları ve göllerindeki tuz kaynağıyla dikkat çekiyor.

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, ülkesinin zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu hatırlatarak, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

Abdullahi, yaptığı açıklamada, Cibuti ile Türkiye arasında jeotermal işbirliği olduğunu belirterek, “Elektrik ihtiyacımızın yüzde 65’ini Etiyopya’dan karşılıyoruz. Zengin jeotermal potansiyelini değerlendirmek için santrallerimiz yok.

Bu konuda Türk hükümetinden, enerji profesyonellerinden, mühendislerden, jeologlardan ve sondajcılardan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Verimlilik ve Temiz Enerji İçin Örnek Çalışmalar Yürütüyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), enerji verimliliği bilinci oluşturmak için yeni projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, BTSO olarak Bursa iş dünyasında enerji verimliliği noktasında

HABERLER

Bitlis’te 7 Jeotermal Saha İçin İhale Yapılacak

Bitlis İl Özel İdaresi, Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde yer alan 7 jeotermal kaynak arama ruhsat sahasını ihale yoluyla aramaya açacak. Bitlis İl Özel İdaresi, Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde yer alan 7 jeotermal

YATIRIMCI 0 Comments

E.ON 10 Megawatt’lık Batarya Geliştirdi

Sabancı Holding’in Enerjisa’daki ortağı Alman enerji devi E.ON’un CEO’su Johannes Teyssen, İngiltere’de dört konteyner büyüklüğünde 10 MW gücünde bir lityum iyon batarya geliştirdiklerini söyledi. Enerjisa, elektrik üretim, dağıtım ve satışında Türkiye’nin