Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

cibutiDoğu Afrika’da çok büyük sayılamayacak bir ülke olan Cibuti’nin Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor. Halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan Cibuti’de Fransızca ve Arapça resmi dil olarak kabul ediliyor. Diğer Afrika ülkeleri gibi sıcak bir iklime sahip olan Cibuti yüksek güneşlenme oranı, zengin jeotermal kaynakları ve göllerindeki tuz kaynağıyla dikkat çekiyor.

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, ülkesinin zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu hatırlatarak, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi.

Abdullahi, yaptığı açıklamada, Cibuti ile Türkiye arasında jeotermal işbirliği olduğunu belirterek, “Elektrik ihtiyacımızın yüzde 65’ini Etiyopya’dan karşılıyoruz. Zengin jeotermal potansiyelini değerlendirmek için santrallerimiz yok.

Bu konuda Türk hükümetinden, enerji profesyonellerinden, mühendislerden, jeologlardan ve sondajcılardan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Tepebaşı Belediyesi, Yönünü Güneşe Döndü

Eskişehir’in gelişen yenilikçi yüzü Tepebaşı Belediyesi, yönünü güneşe döndü. Tepebaşı Belediyesi enerji verimliliği ve yenilebilir enerji projeleriyle dikkat çekmeyi sürdürüyor. Çevreye verdiği değer ve çalışmalarla adını, tüm Türkiye’ye duyuran, uluslararası

HABERLER

Mona Lisa’da Verimli LED ile Aydınlanıyor

Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa Tablosu ve Kırmızı Oda aydınlatmalarının yenilenmesi ile Louvre ve Toshiba ortaklığı yeni bir aşamaya ulaştı. 2011 yılında Toshiba ile işbirliği yapan dünyanın en ünlü sanat müzesi Louvre,Toshiba Led ürünleri

ETKİNLİKLER 0 Comments

Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Enerji: Fotovoltaik uzmanlık eğitimler yeni içerikleri ile güncellendi Kasım ayında eğitim programları devam eden, 2017 yılında ise bazı güncellemelerle sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hitap edecek olan Çataklı Eğitimin Müdürü