Cezayir Güneşle Elektrik Üretecek

Cezayir Güneşle Elektrik Üretecek

Elektrik üretiminde doğalgaz kullanımını azaltarak daha fazla gaz ihraç etmek isteyen Cezayir, güneş enerjisi santrallerini arttırıyor.

Dünyada güneş enerjisinden yararlanmak isteyen ülkelerin sayısı artarken, daha önce güneş enerjisine yönelik yatırımı bulunan bazı Afrika ülkelerinin de güneş enerjisine yönelmeye başladıkları görülüyor.

Cezayir’de güneş enerjisine yönelik yatırımlarını artırma yönünde önemli çalışmalar yapıyor. Cezayir’in bu çalışması, diğer Afrika ülkelerine de örnek olabilir.

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, elektrik üretiminde doğalgaz kullanımını azaltmak ve gaz ihracatını arttırmak amacıyla güneş enerjisi kurulum kapasitesini arttırma yolunda bir adım daha attı. Cezayir kamu enerji şirketi Sonatrach, 10 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu için İtalyan enerji şirketi Eni ile bir anlaşma imzaladı.

Cezayir’in Güney’inde bulunan Ouargla şehrinde kurulacak santralde üretilecek elektrik şirketin Bir Rabaa sahasında kullanılacak. Santralin kurulumuna bu yılın bitiminden önce başlanacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

600 Megavatlık Güneş Lisanslarının Teslimi Ay Sonu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ay sonu itibarıyla 600 megavatlık güneş lisanslarını adreslerine teslim edeceklerini ve üç tane büyük biyokütle tesisini ise önümüzdeki ay içerisinde açacaklarını söyledi. Güneş

HABERLER

Türkiye’nin Floresan Lambalar İçin İlk Geri Dönüşüm Tesisi Kuruldu

Türkiye’de ilk defa floresan ve tasarruflu ampullerin geri dönüşümünü sağlayacak bir tesisin kurulduğu açıklandı. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada tesisin “Cıva İçeren Ömrünü Tamamlamış Floresanların Geri Dönüşümü Sistemi” projesiyle TÜBİTAK TEYDEB

HABERLER 0 Comments

Biyogazla 15 Milyon Liralık Tasarruf

Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nde üretilen çamuru, doğalgaz yerine yine aynı tesiste elde edilen biyogazla kurutan İZSU, böylece 21 ayda yaklaşık 15 milyon liralık tasarruf sağladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply