Cezayir Güneşle Elektrik Üretecek

Cezayir Güneşle Elektrik Üretecek

Elektrik üretiminde doğalgaz kullanımını azaltarak daha fazla gaz ihraç etmek isteyen Cezayir, güneş enerjisi santrallerini arttırıyor.

Dünyada güneş enerjisinden yararlanmak isteyen ülkelerin sayısı artarken, daha önce güneş enerjisine yönelik yatırımı bulunan bazı Afrika ülkelerinin de güneş enerjisine yönelmeye başladıkları görülüyor.

Cezayir’de güneş enerjisine yönelik yatırımlarını artırma yönünde önemli çalışmalar yapıyor. Cezayir’in bu çalışması, diğer Afrika ülkelerine de örnek olabilir.

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, elektrik üretiminde doğalgaz kullanımını azaltmak ve gaz ihracatını arttırmak amacıyla güneş enerjisi kurulum kapasitesini arttırma yolunda bir adım daha attı. Cezayir kamu enerji şirketi Sonatrach, 10 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu için İtalyan enerji şirketi Eni ile bir anlaşma imzaladı.

Cezayir’in Güney’inde bulunan Ouargla şehrinde kurulacak santralde üretilecek elektrik şirketin Bir Rabaa sahasında kullanılacak. Santralin kurulumuna bu yılın bitiminden önce başlanacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

YYÜ’den Yeni Nesil Güneş Paneli

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından üretilen güneş paneli, giyimden savunma teknolojisine kadar geniş yelpazede kullanılabilecek. Güneş enerjisi konusunda Türkiye’de üniversiteler kapsamında hummalı bir çalışma yürütülüyor.

HABERLER

Isınma Giderlerini Yazdan Azaltmanın Yolu

Enerji verimliliği alanında hizmet veren Alman şirket İsta Genel Müdürü Zafer Yavuztürk, “Isınma giderlerinde yüzde 40’a varan tasarruf için kışı beklemeye gerek yok. Kullanımı zorunlu hale gelen ısı pay ölçer

HABERLER

Karadeniz ve Akdeniz’e Offshore Rüzgar Santralleri

Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Bat, “Günümüzde çevresel politikalar, biyolojik çeşitlilik açısından değerli olan yaşam alanlarının korunması ve daha temiz enerji üretimi üzerine odaklanmaktadır” dedi. Bat, AA muhabirine

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply