“Çevreye Uyumlu Bir Enerji Politikası Yaratılmalı”

“Çevreye Uyumlu Bir Enerji Politikası Yaratılmalı”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi Başkanı Seyfettin Atar: “Enerji üretiminde her zaman doğru seçenekler vardır. Bütün mesele enerji tüketiminin özendirilerek arttırılması değil, ihtiyaç üzerinden planlanan kamusal bir anlayışın tercih edildiği, çevreye uyumlu bir enerji politikası yaratılmasıdır.”

Türkiye’nin enerji politikasına yönelik tartışmalar sürüyor. sivil toplum kuruluşları, akademik çevreler ve uzmanlar çevreye uyumlu bir enerjinin gerekliliğinin altını çiziyor.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi’nin hafta sonunda yapılan genel kurulunda mevcut Şube Başkanı Seyfettin Atar güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.
EMO Mersin Şubesi’nin 9. Olağan Genel Kurulu, 9-10 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. EMO binasında yapılan genel kurula CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Serdal Kuyucuoğlu ve Hüseyin Çamak ile Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Fazıl Türk de konuk olarak katıldı.
Genel kurulda konuşan Şube Başkanı Atar, 8. dönemi birlikte üretme, karar alma ve yönetme ilkeleriyle tamamladıklarını söyledi. Türkiye’nin enerji politikalarını eleştiren Atar, Türkiye’nin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu belirterek, bu dışa bağımlılığın azaltılması iddiasıyla Mersin’e Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılmasının ise yanlış olduğunu kaydetti. Atar, “Kendi topraklarımızda başka ülkelerin yapmasına ve işletilmesine verilmiş olan bu proje hem ekonomik hem stratejik hem de planlama olarak tamamen yanlıştır. Bundan dolayıdır ki, her zaman altını çizerek ifade ettiğimiz gibi kullanıma hazır 48 bin megawatt saat rüzgar, 380 milyar kilowatt saat güneş enerjisi potansiyel kaynaklarımız ivedilikle hayata geçirilmelidir. Enerji üretiminde her zaman doğru seçenekler vardır. Bütün mesele enerji tüketiminin özendirilerek arttırılması değil, ihtiyaç üzerinden planlanan kamusal bir anlayışın tercih edildiği, çevreye uyumlu bir enerji politikası yaratılmasıdır. Enerjinin kamusal bir hak olarak ele alınması gerektiğini, özel sektöre ihale edilemeyeceğini ve tek merkezden planlanması gerektiğini yıllardır söylüyoruz” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvuruları Teknik Yönetmeliği

01 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvurularının Teknik Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmelik” metnine linkten ulaşabilirsiniz. http://www.alternatifenerji.com/?attachment_id=13570    

İNOVASYON

Yükseltilebilir Kabinli Elektrikli Araç

Fransız merkezli Iris’in hazırladığı Viseo isimli elektrikli araç, bünyesinde yükseltilebilir bir kabin taşıyor. Elektrikli araçlar işlevi bir yana tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Gün geçmiyor ki bu alanda bir yeniliğe imza atılmasın! www.donanimhaber.com’un

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Rüzgâr Enerjisi Yatırımları TÜV SÜD İle Güvende

Rüzgâr enerjisi sektöründe projelere verdiği bağımsız gözetim ve değerlendirme hizmetleri ile hem yatırımcı hem de işletmeciler için riskleri en aza indiren TÜV SÜD, sektöre yönelik hizmetlerini Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply