“Çevre Dostu Metro ve Raylı Sistemler, Kaza Riski En Düşük Ulaşım Araçları”

“Çevre Dostu Metro ve Raylı Sistemler, Kaza Riski En Düşük Ulaşım Araçları”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez:“Trafiği büyük ölçüde rahatlatan, çevre dostu metro ve raylı sistemler, kaza riski en düşük ulaşım araçları arasında da öne çıkıyor.”

tren

Dünyada yalnızca enerji alanında değil, ulaştırma alanında da sürdürülebilirlik temel unsur olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda, çevre dostu ve güvenilir ulaşım araçları konvansiyonel araçların yerini almaya başlıyor. Özellikle, raylı sistemler geleceğin toplu taşıma araçları olarak dikkat çekiyor.

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, raylı sistemlerin dünyanın her yerinde güvenli ulaşım aracı olarak tercih edildiğini kaydederek, yeni teknolojiyle hizmete sunulan metro ve hızlı trenin vatmanların yanında bilgisayar tarafından da yönetildiğini bildirdi.

Bir hızlı trende, kullanıcı, sistem hatası veya bakım sorunu gibi birden fazla unsur bir araya gelmediği sürece kaza olma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Söylemez, “Trafiği büyük ölçüde rahatlatan, çevre dostu metro ve raylı sistemler, kaza riski en düşük ulaşım araçları arasında da öne çıkıyor. Sürekli yenilenen teknoloji sayesinde metro ve hızlı tren gibi ulaşım araçlarında neyin nerede olduğu, hangi hızın ve frenin hangi noktada yapılacağı önceden bilinir. Bir noktada hızın hatalı şekilde gereğinden yüksek olması durumunda, treni kontrol edecek hatta durduracak emniyet sistemleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu araçları kullanan vatmanlar da belirli bir eğitimden geçtikten sonra araçları kullanmaya başlayabiliyor. Bu da olumsuz bir durum yaşanma riskini en aza indiriyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bir kişinin hayatı boyunca araba kazasında ölme ihtimali kabaca binde bir civarındayken, uçak kazasında ölme ihtimali elli binde bir, tren kazasında ölme ihtimali 130 binde bir olarak veriliyor” dedi.

Ekonomik olarak da gözde

Metro ve raylı sistemlerin uygun fiyatlarıyla da tercih sebebi olduğunu vurgulayan Söylemez, şunları söyledi:

“Dünya genelinde de kara yolu ulaşımına göre kullanım maliyetleri de hesaba katıldığında ortaya çıkan toplam maliyet bakımından daha ekonomik olan metro ve raylı sistemler, saatte on binlerce yolcu taşıyabilme kapasiteleri ile de en yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahip ulaşım sistemi olarak kabul edilmekte. Ulaşımda metro ve raylı sistemlerin tercih edilmesi çevrenin korunmasına da katkı sağlayacaktır.”

Söylemez, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Tünelcilik Derneği Metro Çalışma Grubu ve Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle Ticaret Eşleştirme Derneği tarafından 9-10 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi’nde de ülkemizde metro ve raylı sistemlerin bakımı ve planlı işleyişiyle ilgili son bilgilerin sektör ilgilileriyle paylaşılacağını bildirdi.

Uçak yerini raylı sistemlere bırakıyor

İstatistiklere göre en güvenilir ancak en çok korkulan ulaşım aracı uçak; tahtını güvenilir, rahat ve ucuz yolculuk olanağı sunan trene bırakıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ulaştırma İstatistiklerine göre 2013 yılında ülkemizde 4 Türk ve 1 yabancı uçak kaza yaparken, demiryollarında 27 kaza meydana geldi. Karayolundaki kazaların milyonlara ulaştığı düşünülünce, güvenli ulaşım araçları olarak hava ve demiryolu tercih sebebiyken, uçaklara duyulan korku raylı sistemlerin öne çıkmasını sağlıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Güneş Enerjisine Yatırım 50 milyon Euroyu Bulacak”

(GENSED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan: “Yıl sonuna kadar güneşte kurulu güç 50 megavata çıkacak ve yatırım miktarı çok rahat 50 milyon avroyu bulacak.” Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği

ENERJİ YÖNETİMİ

Mayıs’ta 3.7 GW`lik Lisanssız Kapasite Tahsisi

[space height=”HEIGHT”] Mayıs ayı lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları için toplam 3711,7 magawatt’lık kapasite tahsisi yapıldı. enerjigunlugu.net’in harbine göre, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ( TEİAŞ)`ın açıkladığı Mayıs-2015 lisanssız RES-GES

HABERLER 0 Comments

Greeneco Enerji’den 1 Milyar Kwh Üretim Kapasitesi

Greeneco Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ: “Türkiye çapında yıllık 1 milyar Kwh üretim kapasitesinde karma elektrik enerjisi üretim portföyü kuruyoruz” Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında