Çeşme Rüzgar Santrali Engelleri Aştı, Artık Üretime Hazır

Çeşme Rüzgar Santrali Engelleri Aştı, Artık Üretime Hazır

ae_ruzgarenerjisi_cesme_alacati17 yıldır bekleyen Çeşme rüzgar santrali yatırımlarında son noktaya gelindi. Genelkurmay’ın ardından MİT için de olumlu rapor için gün sayan yatırımcılar, iletim hattının iki ay içinde devreye girmesini planlıyor.Konuyla ilgili değerlendirme yapan Enda Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, “Çoğu gitti azı kaldı. İletim hatları ve trafo merkezleri TEİAŞ A.Ş. ile yapılan ihale neticesinde hızla ilerlemekte. Çeşme’ye otoyoldan değil diğer yoldan giderseniz gelişimi göreceksiniz. Çeşme Yarımadası’nda yatırım yapacak olan üreticiler ortak bir model geliştirerek aslında Türkiye’ye örnek oldu” diye konuştu. Bu tür yatırımlarda ister istemez gecikmeler olacağını da aktaran Sivri, “Genelkurmay ve MİT gibi kuruluşlar da bölgedeki dinleme faaliyetlerine santrallerin engel olup olmayacağını tespit etmek istedi. TÜBİTAK çalışmalarını yaptı. Genelkurmay’dan olumlu yanıt almıştık. Şimdi de aynı yanıtı MİT için bekliyoruz. Şimdi yatırımlar yavaş yavaş başladı. Gecikme olabilir ancak engelleme yaşanmadı” dedi.

Ne olmuştu

Çeşme’de toplam tutarı 1.2 milyar lirayı bulunan 460 megavatlık 11 rüzgâr enerjisi santralı projesi yatırımları için 2005’te harekete geçilmişti. Ancak önce TEİAŞ’ın iletim hattı kurması için bekleyiş başladı. Daha sonra bu hattın kurulmasını bizzat üstlenerek TEİAŞ’a karşı yükümlülük altına giren 11 rüzgâr enerjisi santralı projesi sahibi şirket yöneticisi, bu kez de Genelkurmay’dan, ardından da MİT’ten izin alması gerektiğini öğrendi. Bunun üzerine TÜBİTAK çalışma başlattı. Bir yandan iletim hattının ihalesi yapılıp yatırım sürerken, diğer yandan Genelkurmay için olumlu yanıt geldi. Şu anda MİT için gelecek TÜBİTAK raporu bekleniyor.

Kaynak: enerjienstitusu.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Siemens’ten Fas’ta Rüzgar Türbini Kanadı Üretimi

Siemens, Fas`ta bir rüzgar türbini kanadı üretim fabrikası kurarak yılda 600 türbin kanadı üretecek. Uluslararası rüzgar türbini üreticisi kuruluşlar dünyanın çeşitli bölgelerine rüzgar enerjisi üretimi için yatırım yapıyor. Kuzey Afrika’da

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Güneş Seferberliğini Başlatmalıyız”

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Anadolumuzun güneşine yazık oluyor, sürdürülebilir bir dünya için güneş seferberliğini başlatmalıyız” dedi. Güneş enerjisi, geleceğin

HABERLER

Deniz Yatağında Türbinlerle Elektrik Üretilecek

Günümüzde en önemli alternatif elektrik üretme yollarından birisi olan rüzgar türbinleri artık su altında çalışmanın yollarını arayacak. Tidal Energy tarafından yapılan yeni bir proje ile deniz yatağında elektrik üretimi amaçlanıyor.