Çernobil’de Güneş Enerjisi Santralleri Yapımına Başlandı

Çernobil’de Güneş Enerjisi Santralleri Yapımına Başlandı

30 yıl önce yaşanan nükleer kaza sonrası yaşanmaz hale gelen Çernobil’de güneş enerjisi santralleri yapımına başlandı.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Çernobil Belarus sınırına yakın, Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev iline bağlı şehir. Çernobil Reaktör Kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazası.

Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenildi.

Çernobil reaktör kazası nedeni ile boşaltıldı. Atmosferdeki radyasyon seviyesi, zaman içerisinde azaldı. 30 yıl önce yaşanan nükleer kaza sonrası yaşanmaz hale gelen Çernobil’de güneş enerjisi santralleri yapımına başlandı.

Bloomberg’in haberine göre Ukrayna Çevre Bakanı Londra’da katıldığı bir toplantıda Ukraynalı yatırımcıların bu yıl sonuna kadar bu bölgede 4 MW gücünde güneş enerjisi santralini devreye alacağı bilgisini verdi.

Ukraynalı Bakan açıklamasında bölgeye yabancı yatırımcıların da ilgi gösterdiğini söylerken, şimdiden iki ABD’li yatırım şirketi ve dört Kanadalı enerji firmasının bölgede güneş enerjisi yatırımı yapmak için bakanlıklarına başvurduğu bilgisini paylaştı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Shell Eco-Marathon’a Türkiye Güçlü Bir Şekilde Katılıyor

Bu yıl Londra’da düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 24 takım katılıyor. 28 ülkeden 229 takımın mücadele edeceği yarışmada Türkiye, en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak. Türkiye’de enerji

HABERLER

Türkiye’nin Uluslararası Standarttaki İlk Güneş Aracı İTÜ’den

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi, Türkiye’nin uluslararası platformda yarışacak ilk dört tekerlekli güneş arabasının imalatını tüm hızıyla devam ettiriyor. Daha önce beş adet güneş enerjili araç yapan ekip,

HABERLER

Erzurum’un 12 Jeotermal Sahasının Durumu

Erzurum’da 12 adet jeotermal saha bulunduğunun altını çizen İller Bankası Erzurum Bölge Müdürlüğü Teknik Uzmanı Aynalı, bunlardan 8’inin ruhsatlı, diğer 4’ünün de yerleşim alanına uzak ve ulaşım imkanı olmaması nedeniyle

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply