Çernobil’de Güneş Enerjisi Santralleri Yapımına Başlandı

Çernobil’de Güneş Enerjisi Santralleri Yapımına Başlandı

30 yıl önce yaşanan nükleer kaza sonrası yaşanmaz hale gelen Çernobil’de güneş enerjisi santralleri yapımına başlandı.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Çernobil Belarus sınırına yakın, Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev iline bağlı şehir. Çernobil Reaktör Kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazası.

Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenildi.

Çernobil reaktör kazası nedeni ile boşaltıldı. Atmosferdeki radyasyon seviyesi, zaman içerisinde azaldı. 30 yıl önce yaşanan nükleer kaza sonrası yaşanmaz hale gelen Çernobil’de güneş enerjisi santralleri yapımına başlandı.

Bloomberg’in haberine göre Ukrayna Çevre Bakanı Londra’da katıldığı bir toplantıda Ukraynalı yatırımcıların bu yıl sonuna kadar bu bölgede 4 MW gücünde güneş enerjisi santralini devreye alacağı bilgisini verdi.

Ukraynalı Bakan açıklamasında bölgeye yabancı yatırımcıların da ilgi gösterdiğini söylerken, şimdiden iki ABD’li yatırım şirketi ve dört Kanadalı enerji firmasının bölgede güneş enerjisi yatırımı yapmak için bakanlıklarına başvurduğu bilgisini paylaştı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sıfır Enerjili Binalar, Devrim Gibi

Climamed’13 İstanbul’da konuşan Mimar Eduardo Maldonado, “Sıfır enerjili binalar devrim değil ama devrim gibi bir şey. Sıfır enerjili binalarla devrime doğru ilerliyoruz” dedi. Climamed’13 İstanbul Akdeniz Ülkeleri Uluslararası İklimlendirme Kongresi,

HABERLER

Türkiye’de Elektrik Üretiminde Yenilenebilir Enerjinin Payı Arttı

Türkiye’de bu yılın 7 ayında üretilen elektrikte jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisinin payı arttı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık elektrik istatistiği raporuna göre, 2014’ün 7 ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, elektrik üretiminde jeotermal, güneş ve rüzgarın payı yüzde 14,4 yükselerek 5 bin 456 gigawatt saat

HABERLER 0 Comments

Vestel’den Iphone ve Ipad İçin Tasarruf Aplikasyonu

İSTANBUL – Enerji tasarrufu konusunda önemli bir unsur olan LED aydınlatma ile ilgili çalışmalarını sürdüren Vestel’in iPhone ve iPad’ler için geliştirdiği tasarruf hesaplama uygulaması ile evinizdeki enerji ve bütçe tasarrufunu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply