“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçlerinde (Çed olumlu) dışındaki karar ve onaylar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın taşra teşkilatlarının yetkisine bırakıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, göreve geldikten sonra çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili iki talimat yayınladı.

3 Ocak tarihli ilk talimatla, “ÇED Olumlu” ve “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ilişkin işlemler ikinci bir talimata kadar durduruldu.

8 Ocak tarihli Bakanlık talimatında ise hem 3 Ocat`taki bir önceki talimat, hem de 15 Temmuz2011 tarihinde önceki Bakan Erdoğan Bayraktar tarafından gönderilen talimat kaldırıldı.

Son talimatla, taşra teşkilatının “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ait tüm iş ve işlemleri ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü`ne ait tüm iş ve işlemlere devam etmesi istendi. Böylece Erdoğan Bayraktar döneminde tümü Bakan Olur`una bağlanan ÇED işlemlerinden bir bölümü, bundan böyle taşra teşkilatının inisiyatifine bırakılmış oldu.

Ancak son talimatla, “ÇED Olumlu” kararlarına ilişkin işlemlerin ise Bakanlık Makamı`ndan olur alınmak suretiyle yürütüleceği belirtildi.

Talimatın linki için tıklayınız.

haber: enerjigunlugu.net

http://enerjigunlugu.net/ced-kararlarinda-tasraya-sinirli-inisiyatif_6592.html#.UtZjNdIW2So

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Konya’da Metan Gazından Elektrik Üretiliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi”nde 2015 yılında 43 milyon 232 bin 243 kilowatt elektrik üretildi. Çöplerden elektrik üretimi konusunda faaliyet gösteren belediyelerin sayısında artış görülüyor. Buna

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor. Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor.

Elektrik Üretimi

Bu Türbinde Hata Yok, 2 Kanat Var

ABD’de 2 kanatlı (evet yanlış okumadınız, 2 kanatlı) ve 500 kw’lık bir rüzgar türbini Texas’ın Mitchell yöresindeki bir artıma tesisinin enerjisini sağlıyor.  Windflow Technology tarafından tasarlanan ve  General Dynamics SATCOM Technologies