“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçlerinde (Çed olumlu) dışındaki karar ve onaylar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın taşra teşkilatlarının yetkisine bırakıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, göreve geldikten sonra çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili iki talimat yayınladı.

3 Ocak tarihli ilk talimatla, “ÇED Olumlu” ve “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ilişkin işlemler ikinci bir talimata kadar durduruldu.

8 Ocak tarihli Bakanlık talimatında ise hem 3 Ocat`taki bir önceki talimat, hem de 15 Temmuz2011 tarihinde önceki Bakan Erdoğan Bayraktar tarafından gönderilen talimat kaldırıldı.

Son talimatla, taşra teşkilatının “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ait tüm iş ve işlemleri ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü`ne ait tüm iş ve işlemlere devam etmesi istendi. Böylece Erdoğan Bayraktar döneminde tümü Bakan Olur`una bağlanan ÇED işlemlerinden bir bölümü, bundan böyle taşra teşkilatının inisiyatifine bırakılmış oldu.

Ancak son talimatla, “ÇED Olumlu” kararlarına ilişkin işlemlerin ise Bakanlık Makamı`ndan olur alınmak suretiyle yürütüleceği belirtildi.

Talimatın linki için tıklayınız.

haber: enerjigunlugu.net

http://enerjigunlugu.net/ced-kararlarinda-tasraya-sinirli-inisiyatif_6592.html#.UtZjNdIW2So

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Dünyanın fosil yakıtlara ihtiyacı olmadığını kanıtlayan 5 ülke. Yenilenebilir enerjiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayan ülkeler var. gaiadergi.com/’un haberine göre, yaklaşık 10 yıl önce, yenilenebilir enerji hareketi büyük zorluklarla karşılaşmaktaydı. Dünya

Elektrik Üretimi 0 Comments

Daikin’e Enerji Verimliliği Yüksek Teknolojileri Ödül Getirdi

Son olarak yeni nesil klimalarda çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan Daikin, bu konudaki çalışmaları ile Japonya Çevre Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. İklimdendirme sektöründe enerji verimliliği konusu

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi Elektrikli Araçta Hedef Büyüttü

Audi CEO’su Rupert Stadler, elektrikli araç satışlarının 2025 yılına kadar toplam araç satışlarının yüzde 25-30’unu oluşturacağını söyleyerek bu pastadan pay almak isteyen Audi’nin elini çabuk tutmaya karar verdiğini dile getirdi.