“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçlerinde (Çed olumlu) dışındaki karar ve onaylar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın taşra teşkilatlarının yetkisine bırakıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, göreve geldikten sonra çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili iki talimat yayınladı.

3 Ocak tarihli ilk talimatla, “ÇED Olumlu” ve “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ilişkin işlemler ikinci bir talimata kadar durduruldu.

8 Ocak tarihli Bakanlık talimatında ise hem 3 Ocat`taki bir önceki talimat, hem de 15 Temmuz2011 tarihinde önceki Bakan Erdoğan Bayraktar tarafından gönderilen talimat kaldırıldı.

Son talimatla, taşra teşkilatının “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına ait tüm iş ve işlemleri ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü`ne ait tüm iş ve işlemlere devam etmesi istendi. Böylece Erdoğan Bayraktar döneminde tümü Bakan Olur`una bağlanan ÇED işlemlerinden bir bölümü, bundan böyle taşra teşkilatının inisiyatifine bırakılmış oldu.

Ancak son talimatla, “ÇED Olumlu” kararlarına ilişkin işlemlerin ise Bakanlık Makamı`ndan olur alınmak suretiyle yürütüleceği belirtildi.

Talimatın linki için tıklayınız.

haber: enerjigunlugu.net

http://enerjigunlugu.net/ced-kararlarinda-tasraya-sinirli-inisiyatif_6592.html#.UtZjNdIW2So

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Efeler JES, 825.000 Konut ve İşyerinin Elektrik ve Isınma İhtiyacını Karşılayacak

Efeler JES, 825.000 konut ve işyerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını jeotermal enerji kaynağından karşılamış olacak. GÜRİŞ, Aydın Germencik’teki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’ni (JES) Türkiye’nin lider Avrupa’nın ikinci büyük

HABERLER

Nilüfer Belediyesi’nden İklim Değişikliğine Uyum Çalışmaları

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Belçika’nın başkenti Brüksel’de tarihi bir imza attı Başkan Bozbey, Avrupa Komisyonu Merkezi’nde düzenlenen törende, “mayors adapt” sözleşmesine atılan imzayı temsil eden sertifikayı AB İklim Eylemi

HABERLER 0 Comments

GÜNRÜZ Projesi Geliştirildi

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komite Üyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras, geliştirdiği GÜNRÜZ isimli milli proje ile enerjide dışa bağımlılığı sona