CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı

CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank’ın ana sponsorluğu ve EY Türkiye’nin rapor sponsorluğuyla yürütülen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’nin 2014 yılı raporu, 3 Kasım 2014, Pazartesi günü yapılan etkinlik ile kamuoyuna duyuruldu.

Climate-change-worries-ha-001CDP Türkiye İklim Liderleri ödüllerinin de sahiplerini bulduğu etkinlikte, bu yıl ilk defa “CDP İklim Performans Liderlik Endeksi” (CPLI) ve “CDP İklim Saydamlık Liderlik Endeksi” (CDLI) de açıklandı. Küresel “CDP İklim Performans Liderlik Endeksi”ne (CPLI) Türkiye’den giren tek şirket Tofaş Otomotiv oldu.

CDP Türkiye İklim Liderleri Ödüllerini ise Garanti Bankası, Coca-Cola İçecek, Zorlu Enerji Elektrik Üretim, Ekoten Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Noor Fındık aldılar. Ödül töreni TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, Akbank’ın ana sponsorluğu ve EY Türkiye’nin rapor sponsorluğunda 2010 yılından bu yana yürütülen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’nin 2014 raporu, 3 Kasım 2014, Pazartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi the Seed salonunda düzenlenen etkinlik ile kamuoyu ile paylaşıldı. Şirketlerin iklim değişikliğine yönelik stratejilerini uluslararası kurumsal yatırımcıların bilgisine sunabileceği bir platform sağlayan CDP, dünyanın en prestijli ve yaygın çevre girişimi olarak kabul ediliyor.

CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu, CDP’ye Türkiye’den dahil olan 41 şirketin verdikleri yanıtların analizini içeriyor. Raporun önsözü CDP CEO’su Paul Simpson ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer tarafından kaleme alındı.

CDP Türkiye 2014 Raporu’nun açıklandığı toplantının açılış konuşmasını Akbank Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Cenk Göksan yaptı. Cenk Göksan’ın ardından, CDP Başkan Yardımcısı Sue Howells söz aldı. Avrupa Komisyonu İklim Hareketi Bölümü, Genel Müdürü Jos Delbeke’nin video mesajının yayınlanmasının ardından Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu sonuçlarını açıkladı. Konuşmalardan sonra, Dr. Artunç Kocabalkan’ın moderatörlüğünde Tofaş Otomotiv CEO’su Kamil Başaran,Garanti Bankası Proje ve Satınalım Finansmanı, Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ve CDP Başkan Yardımcısı Sue Howells’ın katıldığı “CDP İklim Liderleri” başlıklı panele geçildi. EtkinlikTÜSİAD Yüksek İstişare Komisyonu Başkanı Dr. Erkut Yücaoğlu’nun konuşmasıyla başlayan ödül töreni ile sona erdi.

 “Şirketlerden toplumun ve çevrenin geleceğini gözetmeleri beklenmektedir”

Akbank Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Cenk Göksan konuşmasında, “Türkiye’nin lider kuruluşlarından birisi  olarak, çevreyle ilgili duyarlılığın artırılması  ve  iklim değişikliğine yol açan etkilerin en aza indirilmesi için etkin bir rol üstlenmenin ülkemiz ve dünyamız için önemli olduğu görüşündeyiz. Günümüzde sürdürülebilir bir kalkınma için  şirketlerden  kârlılığın yanı sıra  toplumun ve çevrenin geleceğini gözetmeleri beklenmektedir. Akbank’ın bu amaca yönelik çalışmalarından birisi de küresel bir girişim  olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) Türkiye  uygulamasına 2010 yılından bu yana sağladığı destektir. Bu projenin sponsoru ve  katılımcısı olarak  attığımız adımlar, Akbank’ın iklim değişikliği konusundaki duyarlılığının bir ifadesidir” şeklinde açıklama yaptı.

“Kurumlarla ilgili bilgilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var”

CDP Başkan Yardımcı Sue Howells ise konuşmasında, sera gazı emisyonlarının gitgide arttığını ifade ederek, “Eğer bu artışı durdurmayı başaramazsak iklim değişikliğinin finansal risklerine daha fazla maruz kalacağız. Şirketlerin iklim değişikliği üzerindeki etkileri ve bu etkileri azaltma stratejileri ile ilgili bilgilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” dedi.  Howells bu nedenle, CDP olarak Türkiye’de ilk kez uygulanan CDP İklim Performans Liderlik Endeksi ve CDP İklim Saydamlık Liderlik Endeksi’ne girmeyi başaran şirketleri kutladıklarını belirterek, “Çevresel hesap verebilirlik konusundaki hızla artan talebe yanıt veren bu şirketlerin diğer şirketlere de ilham vermesini umuyoruz” dedi.

“Özel sektör iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rol oynuyor”

Avrupa Komisyonu İklim Hareketi Bölümü, Genel Müdürü Jos Delbeke konferansa gönderdiği mesajda şu konulara değindi: “Küresel emisyonunun sadece yüzde 10’unu üreten Avrupa Birliği’nin iklim değişikliğini tek başına kontrol etmesi mümkün değil. Türkiye de dahil olmak üzere henüz bu konuda çalışmalara başlamamış tüm ülkeleri çalışmalara başlamaları için destekliyoruz. Türkiye’nin Eylül ayında New York’ta düzenlenen İklim Zirvesi’nde temsil edilmesi olumlu bir gelişme. Türkiye Küresel iklim sözleşmesine katkı payını 2015’in ortalarına kadar hazırlayacağını belirtti. Avrupa Birliği giriş müzakereleri sürecinde Türkiye zaten bu konu üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Özel sektör önemli bir role sahip ve ilk defa bir Türk şirketinin Küresel İklim Performans Liderleri Endeksi’nde yer almasından mutluluk duydum. Umarım Türk şirketleri bu başarıların devamını getirir ve iklim konusunda harekete geçerler. Umarım Türkiye’de politikaya yön verenler zorlukların arkasındaki fırsatları fark edebilirler.”

“İklim değişikliği şirketlerin iş yapış biçimlerini değiştirecek”

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat da yaptığı sunumda şunları söyledi: “İklim değişikliği şirketlerin iş yapış biçimlerini ve insanların yaşam tarzını değiştirecek. Enerjiye ve suya erişim kısıtlara tabi olacak. Biz Yönetim Bilimleri  alanında çalışan akademisyenler,  şirketlerin bu değişikliklere gerek tedarik ve değer zincirlerini gerekse yönetişim sistemlerini yeniden yapılandırarak nasıl yanıt verebileceklerini incelemek durumundayız. Benzeri daha önce yaşanmamış bu değişikliklere karşı dirençli olmak şirketler için kısa dönemli karlılık veya büyümeden daha önemli olacak. İklim değişikliğinin yaşam biçimine yönelik tehditleri vatandaş aktivizminin şirketlerle bir iletişim biçimi olarak öne çıkmasına yol açacak.”

CDP’nin Küresel Derecelendirme Yöntemi’ne göre yanıtların derecelendirmesini yapan EY Türkiye’nin İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Ortağı Zeynep Okuyan, “Bu seneki CDP Türkiye sürecine daha fazla katılımcının olması, katılımcıların her sene daha iyiyi başarma çabaları, iklim değişikliği ile ilgili olarak Türk iş dünyasındaki fırsatlar ve riskler konusunda yaratılan farkındalığın en açık göstergesi. Bunun yanı sıra süreçlerin bağımsız güvence yolu ile doğrulanması, düşük emisyon hedeflerinin belirlenmesinde önümüzdeki dönemlerde daha da iyileşme  yapılabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Orta Gerilim Güneş Projesi Devreye Alındı

Merk Solar, Türkiye’nin ilk Orta Gerilim (OG) Şebeke ’den bağlı güneş enerji projesini devreye aldı.Ağustos ayında Gürsu Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından destekleniyor.

İNOVASYON

Elektrikli Araçta İşbirliği

Ford Otosan Ar-Ge Merkezi ile Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, “Elektrikli Araç Geliştirilmesi ve Enerji Optimizasyonu” konusunda işbirliği yapma kararı aldı. Türkiye’de otomotiv kuruluşları da elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. www.milliyet.com.tr’nin

Güneş EnerjisiB 0 Comments

KOSKİ 252 kwh Gücünde Güneş Enerji Santrali Kuruyor

KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nde 252 kwh gücünde güneş enerji santrali kuruyor. Konya’da güneş enerjisi üretimiyle ilgili önemli projelere imza atılıyor. Konya bu açıdan dikkat çeken kentlerden biri