Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Enerji: Fotovoltaik uzmanlık eğitimler yeni içerikleri ile güncellendi

Kasım ayında eğitim programları devam eden, 2017 yılında ise bazı güncellemelerle sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hitap edecek olan Çataklı Eğitimin Müdürü Murat Çataklı’dan kısa bir görüş aldık:

“Sektör geliştikçe eğitim ihtiyaçlar da değişiyor. Çataklı Enerji 2012 fotovoltaik eğitimlerine başladığında sektör diye hitap edebilecek kadar büyük değildi. Meraklısı çok, bilgi kirliği fazla, ama temel bilgi ihtiyacı olan bir konumdaydı. “Bir fotovoltaik sistem nedir, ne değildir ? Hangi bileşenlerden oluşur? Tasarım nasıl yapılır ?” sorularına tam ve doğru yanıt bulmak zordu. Ayrıca o dönem de yönetmenlik ve mevzuat içerikleri macera dolu yolların başlangıcı idi. Hangi devlet dairesinden hangi izinler nasıl alınır diye yola çıkanlar devlet dairesin de çalışanlar ile neyin nasıl yapıldığını beraber öğreniyorlardı.

Bugün 2016 sonuna yaklaştığımızda geriye baktığım zaman artık fotovoltaik sektörünün “Ben de varım” diyebilecek kadar büyüdüğünü görüyorum. Ne değişti ? Kurulu gücümüz 600 MW lara yaklaştı, pek çok kurulum yapıldı, deneyim elde edildi. Dolayısıyla sektörün eğitim talepleri de değişti.Temel Eğitim dışında bakım/onarım ve montaj eğitimleri şu an en çok ihtiyaç duyulan konular. Ayrıca sektör saha uygulamalarından öz tüketim çözümlerine doğru emin adımlarla ile ilerliyor.

Çataklı Enerji 2016-2017 eğitim dönemine fotovoltaik eğitim içeriklerini sektörün ihtiyacına göre güncelledi.

5 günlük uygulamalı eğitimin 1, 2 ve 3.cü günü temel eğitim ve PV SOL Premium eğitimi olarak tasarlandı. 2017 yılında tasarım dersini de içerecek. 4. günü bakım/onarıma ve 5. günü uygulamalı eğitime ayırdık. Uygulamalı eğitimde 1 saha uygulaması tüm detayları ile, sonra 1 trapez, 1 düz ve 1 kiremit çatı uygulaması panel montajından eviricinin bağlanmasına kadarki tüm aşamaları ile uygulamalı olarak anlatılıyor.

Sektöre giriş yapmak isteyenler veya sadece tasarım ile ilgilenenler tek 3 günlük bölümüne de katılabilirler.

Katılımcılar 5 günlük eğitim sonun da tek başına bir tesisin tasarımını ve kurulumu yapabilecek durumuna geliyor. 2012 bugüne kadar 900 den fazla kişiler eğitimlerimize katılmıştır ve yazılı sınavı geçenler Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V. LV Berlin den’ FOTOVOLTAİK UZMANLIK’ sertifikasını alıyor.”

ÇATAKLI ENERJİ KASIM AYI EĞİTİM TARİHLERİ:

07-09 Kasım 3 günlük Temel Eğitim

07-11 Kasım 5 günlük Uygulamalı Eğitim

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ETKİNLİKLER

8-9 Kasım 2013 II. Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Sempozyumu

Sayın İlgili, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından düzenlenmesi görevi şubemize verilen, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Barosu’nun da ortak düzenleyici olarak yer alacağı Çevre ve İnsan Sağlığı için “II.

Tarımsal Projeler

Adıyaman’a Güneş Enerjisi Santrali

Santral ile çiftçilerin sulamada kullanılacak enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor. www.tellal.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’nin hemen her bölgesinde çeşitli amaçlarla güneş enerjisi santrali kuruluyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, çiftçilerin sulama

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Elektrik Üretiminde Kullanılan Yenilenebilir Enerjinin Payı Artıyor

Elektrik üretiminde kullanılan yenilenebilir enerji yüzde 15,2 büyüme ile, kabaca global elektrik üretimindeki artışın tamamına eşit bir yükselme sağladı. Yenilenebilir enerjinin global elektrik üretimindeki payı da on yıl önceki yüzde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply