Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Enerji: Fotovoltaik uzmanlık eğitimler yeni içerikleri ile güncellendi

Kasım ayında eğitim programları devam eden, 2017 yılında ise bazı güncellemelerle sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hitap edecek olan Çataklı Eğitimin Müdürü Murat Çataklı’dan kısa bir görüş aldık:

“Sektör geliştikçe eğitim ihtiyaçlar da değişiyor. Çataklı Enerji 2012 fotovoltaik eğitimlerine başladığında sektör diye hitap edebilecek kadar büyük değildi. Meraklısı çok, bilgi kirliği fazla, ama temel bilgi ihtiyacı olan bir konumdaydı. “Bir fotovoltaik sistem nedir, ne değildir ? Hangi bileşenlerden oluşur? Tasarım nasıl yapılır ?” sorularına tam ve doğru yanıt bulmak zordu. Ayrıca o dönem de yönetmenlik ve mevzuat içerikleri macera dolu yolların başlangıcı idi. Hangi devlet dairesinden hangi izinler nasıl alınır diye yola çıkanlar devlet dairesin de çalışanlar ile neyin nasıl yapıldığını beraber öğreniyorlardı.

Bugün 2016 sonuna yaklaştığımızda geriye baktığım zaman artık fotovoltaik sektörünün “Ben de varım” diyebilecek kadar büyüdüğünü görüyorum. Ne değişti ? Kurulu gücümüz 600 MW lara yaklaştı, pek çok kurulum yapıldı, deneyim elde edildi. Dolayısıyla sektörün eğitim talepleri de değişti.Temel Eğitim dışında bakım/onarım ve montaj eğitimleri şu an en çok ihtiyaç duyulan konular. Ayrıca sektör saha uygulamalarından öz tüketim çözümlerine doğru emin adımlarla ile ilerliyor.

Çataklı Enerji 2016-2017 eğitim dönemine fotovoltaik eğitim içeriklerini sektörün ihtiyacına göre güncelledi.

5 günlük uygulamalı eğitimin 1, 2 ve 3.cü günü temel eğitim ve PV SOL Premium eğitimi olarak tasarlandı. 2017 yılında tasarım dersini de içerecek. 4. günü bakım/onarıma ve 5. günü uygulamalı eğitime ayırdık. Uygulamalı eğitimde 1 saha uygulaması tüm detayları ile, sonra 1 trapez, 1 düz ve 1 kiremit çatı uygulaması panel montajından eviricinin bağlanmasına kadarki tüm aşamaları ile uygulamalı olarak anlatılıyor.

Sektöre giriş yapmak isteyenler veya sadece tasarım ile ilgilenenler tek 3 günlük bölümüne de katılabilirler.

Katılımcılar 5 günlük eğitim sonun da tek başına bir tesisin tasarımını ve kurulumu yapabilecek durumuna geliyor. 2012 bugüne kadar 900 den fazla kişiler eğitimlerimize katılmıştır ve yazılı sınavı geçenler Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V. LV Berlin den’ FOTOVOLTAİK UZMANLIK’ sertifikasını alıyor.”

ÇATAKLI ENERJİ KASIM AYI EĞİTİM TARİHLERİ:

07-09 Kasım 3 günlük Temel Eğitim

07-11 Kasım 5 günlük Uygulamalı Eğitim

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Enerjisi Rüzgardan

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), enerji ihtiyacını rüzgardan karşılayacak. Üniversite, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğinde, kampüsün elektrik ihtiyacını karşılamak için 250 kW kapasiteli rüzgar türbini kuracak. Kurulacak rüzgar türbinlerinin İYTE’nin

ETKİNLİKLER

16-17 Ekim 2012, TIREC 2012 Konferansları

TIREC 2012 Türk ve uluslararası yenilenebilir enerji uzmanlarının Türkiye’nin yeşil enerji endüstrisindeki potansiyelini ve gelişimini tartışacakları 4 günlük üst düzey bir zirvedir. TIREC 2012’de, alanında önde giden 100’ün üzerinde Türk ve

HABERLER

Türk Telekom Elektrikli Araç Filosunu Büyütüyor

Türk Telekom, insana ve çevreye duyarlı yaklaşımıyla araç filosunu 5 elektrikli otomobille takviye etti.Elektrikli araçların sayısının zamanla daha da artırılması hedefleniyor. Çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını “Doğayla Dost İletişim” başlığı altına

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply