Çanakkale Boğazının Akıntısı Enerjiye Dönüşüyor

Çanakkale Boğazının Akıntısı Enerjiye Dönüşüyor

Çanakkale Boğazı’ndan elektrik üretebilmek için yapılan çalışmalar son aşamaya geldi. Kurdukları platformla akıntıyı ölçme çalışmaları yapan firma, prototip türbinle elektrik üretmeyi başardı. Firma ortaklarından Abdullah Erkan, Şubat ayında UEDAŞ’a test amaçlı elektrik vermeye başlayacaklarını söyledi.

rus-donanmasi-canakkale-bogazi-nda_haber_4834002Akıntı enerjisi konusunda AR-GE çalışmaları gerçekleştirmek üzere kurulan Mavi İda Enerji, çalışmalarını tamamladı. Çanakkale Boğazı trafik hattının dışında kalan ve akıntı hızının en yüksek olduğu noktadaki Kepez Burnu’nda 30 yıllığına kiraladığı deniz arazisine platform kuran firma, burada elektrik üretmeyi başardı.

Ar-Ge çalışmalarının ardından üretime geçmeye hazırlandıklarını söyleyen firma ortaklarından Abdullah Erkan, ‘Ülkemizde su altı akıntısının ortaya çıktığı iki temel coğrafi nokta Çanakkale ve İstanbul Boğazlarıdır. Akıntı enerjisi konusunda Ar-Ge ve yatırım çalışmaları gerçekleştirmek üzere kurulmuş olan Mavi İda Enerji, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamada dışa bağımlılığı azaltmak ve ülkemizin doğal kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak için Çanakkale Boğazı’ndan elektrik enerjisi üretme konusunda uzun yıllardır araştırmalar yapmakta ve yasal izinler konusunda çalışmaktadır.

Bölge, Türkiye boğazlarında Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre boğaz trafiğini engellemeyecek noktalar arasında su altı akıntı türbin çiftliği kurmak için en uygun yerdir. Mavi İda Enerji, yerli kaynaklarla herhangi bir teknoloji transferi yapmadan, akıntı türbini yapmak için çalışmalara başlamıştır. Bunun için çeşitli modeller dizayn etmiş ve bu dizaynların gerçek koşullarda testlerini yapmak için bir test platformu hazırlamıştır. Test platformuyla (Mavi İda 1), dizayn edilen prototip türbinler, Kepez Burnu’ndaki sitede denenmektedir’ dedi.

Şubat ayında başlatılan TÜBİTAK destekli projede sona yaklaşıldığını da söyleyen Erkan, ‘Gerekli testlerin yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Proje kapsamında, tamamı firmamız tarafından üretilen 30 kilovatlık türbin, Türkiye’nin ilk deniz akıntı türbini olma özelliğini taşımaktadır.

Prototip türbin, test çalışmalarının ardından Çanakkale Kepez Bölgesi’ndeki alana götürülüp elektrik üretimine başlayacaktır. İlk elektriği üretme tarihi olarak şubat ayının ilk haftasını hedefliyoruz. Firmamız Çanakkale Boğazı’ndaki Kepez Burnu’nda ön izin anlaşmasını imzaladığı deniz arazisinde su altı akıntı türbini çiftliği yatırımı yaparak elektrik enerjisi üreterek bölgenin ihtiyacına katkı vermeyi hedeflemiştir.

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan akıntı enerjisini kullanarak üretilen elektrik karbon salınımı yapmadan bölgenin elektrik ihtiyacını karşılamada önemli bir yardımcı olacak. Şubat ayı içerisinde yapılacak deneme üretimlerinin başarılı sonuçlanması durumunda yatırım kararı alınacak ve prototip olarak geliştirilen türbin ticari olarak üretilecek. Ticari boyuta geçişte bölgeye 5 megavatlık bir su altı enerji santralini hayata geçirmeyi hedefliyoruz’ diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İsviçre’de Otomobil Karbondioksiti, Yosundan Biyoyakıta Dönüşecek

İsviçre’de  otomobillerden atık olarak atmosfere dağılan karbondioksit yosun imalatında kullanılıyor. Biyoyakıt olarak kullanılabilen kaynaklar her geçen gün dahada zenginleşiyor. Bu kapsamda, dünyada şaşırtıcı gelişmeler ortaya çıkıyor. yenilenebilirenerjikaynaklari.biz’de yayınlanan yazıya göre, İsviçre’de Culture

Elektrik Üretimi

Gazi Teknopark’ta Güneş Enerjisi Üretilecek

Akıllı Enerji Farkındalık Sistemi Projesinin prototip ve demonstrasyon merkezi Ankara Gölbaşı’ndaki Gazi Teknopark’ta olacak ve Teknopark Ar-Ge ve güneş enerjisi üretiminde de kullanılacak. parahaberi.com’un haberine göre, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ),

HABERLER 0 Comments

Siemens İnovasyon Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

Sema Coşkun “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında “Akıllı Yatak” projesiyle birincilik, Can Şafak Boztepe ve Celilsemi Erkiner “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında geliştirdikleri “Akıllı Terapi Eldiveni” projesiyle ikincilik, Gülşah Ceylan