Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayicinin yanında oluyor.

Enerji verimliliği
alanında gerekli atılımı gösteremeyen Türkiye’de bu konudaki çalışmalar sürüyor.

Enervis, Bursa’lı sanayicilere desteğini sürdürüyor. Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayiciye destek veriyor.

Sanayicilerin en önemli maliyet kalemi olan enerji maliyetini azaltmak, ülkemizin dışa bağımlılığını ve cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Enervis, ücretsiz eğitimlerle sanayiciyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Enervis ilk olarak Bursa’da Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde “Sanayide Enerji Verimliliği ve Çözüm Önerileri” konulu eğitim programlarına başlamıştır.
Enervis uzmanları tarafından verilen eğitimlerde, enerji verimliliği adına alınabilecek önlemler, firma sahiplerine örnekleri ile aktarılıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlerde enerji verimliliğinin yanı sıra ‘’Yenilenebilir Enerjiler ve Finansman Desteği’’ konularında da bilgilendirmeler yapılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında OSB’lerde benzer çalışamlar yürütülecek

İlk olarak Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde düzenlenen eğitimler, Bursa’da bulunan diğer OSB’lerde ve ardından Türkiye’nin 4 bir yanındaki OSB’lerde çeşitli aşamalarda devam edecek.

Bundan sonraki hedeflerinin sanayinin çok yoğun olduğu Marmara Bölgesi’nde özellikle Gebze ve Çorlu gibi illerde benzer çalışmaları yürütmek olduğunu belirten Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Amacımız, sanayide üretim maliyetlerinde önemli bir payı olan enerjinin verimli kullanılması, böylelikle hem sanayicimizin rekabet gücünün arttırılması, hem de enerjide dışa bağımlılığımızın azaltılmasına katkıda bulunmak. Bu amaç doğrultusunda sadece Bursa’da OSB’lerde değil, Türkiye‘de bazı belediyeler ve farklı illerde bulunan OSB’ler ile birlikte bir takım projeler yürütüyoruz” diye konuştu.

EWE Turkey Holding’in enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşu Enervis, Türkiye’nin çeşitli OSB’lerinde yürüttüğü verimlilik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü enerji verimliliği etütünün ardından firmaların verimlilik karnelerini ortaya koymuştu. Sanayide yüzde 45’e kadar varan enerji verimliliği potansiyelini ortaya koyan Enervis, firmalara sunduğu verimlilik fırsatlarını bazı firmalarda ENERVAY modeli ile hayata geçirmiş ve firmaların enerji maliyetlerinin azalmasına katkı sağlamıştı. Enervis, son olarak benzer bir çalışmayı DOSAB’ta da yürütmek adına çalışmaya başladı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

“Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor” Buluşması Kayseri’de Tekrarlanıyor

2.Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor buluşması 10 EKİM 2015 CUMARTESİ GÜNÜ KAYSERİ HİLTON OTELİ’nde KCETAŞ ve MMG işbirliği ile gerçekleşecek. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) ve TEDAŞ

Tasarımlar 0 Comments

Prieto Battery’den Yeni Malzemelere Dayalı Pil

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Enerji depolama alanında yeni bir buluşa imza atıldı. www.chip.com.tr’nin haberine göre, Geliştirilen

HABERLER

Antalya’nın En Güneşli Kafeleri: Solar Şarj İstasyonları

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda cep telefonları güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor. Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjili projeler kapsamında ücretsiz cep telefonu şarj ünitesi kurdu. Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yüzde