Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayicinin yanında oluyor.

Enerji verimliliği
alanında gerekli atılımı gösteremeyen Türkiye’de bu konudaki çalışmalar sürüyor.

Enervis, Bursa’lı sanayicilere desteğini sürdürüyor. Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayiciye destek veriyor.

Sanayicilerin en önemli maliyet kalemi olan enerji maliyetini azaltmak, ülkemizin dışa bağımlılığını ve cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Enervis, ücretsiz eğitimlerle sanayiciyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Enervis ilk olarak Bursa’da Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde “Sanayide Enerji Verimliliği ve Çözüm Önerileri” konulu eğitim programlarına başlamıştır.
Enervis uzmanları tarafından verilen eğitimlerde, enerji verimliliği adına alınabilecek önlemler, firma sahiplerine örnekleri ile aktarılıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlerde enerji verimliliğinin yanı sıra ‘’Yenilenebilir Enerjiler ve Finansman Desteği’’ konularında da bilgilendirmeler yapılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında OSB’lerde benzer çalışamlar yürütülecek

İlk olarak Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde düzenlenen eğitimler, Bursa’da bulunan diğer OSB’lerde ve ardından Türkiye’nin 4 bir yanındaki OSB’lerde çeşitli aşamalarda devam edecek.

Bundan sonraki hedeflerinin sanayinin çok yoğun olduğu Marmara Bölgesi’nde özellikle Gebze ve Çorlu gibi illerde benzer çalışmaları yürütmek olduğunu belirten Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Amacımız, sanayide üretim maliyetlerinde önemli bir payı olan enerjinin verimli kullanılması, böylelikle hem sanayicimizin rekabet gücünün arttırılması, hem de enerjide dışa bağımlılığımızın azaltılmasına katkıda bulunmak. Bu amaç doğrultusunda sadece Bursa’da OSB’lerde değil, Türkiye‘de bazı belediyeler ve farklı illerde bulunan OSB’ler ile birlikte bir takım projeler yürütüyoruz” diye konuştu.

EWE Turkey Holding’in enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşu Enervis, Türkiye’nin çeşitli OSB’lerinde yürüttüğü verimlilik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü enerji verimliliği etütünün ardından firmaların verimlilik karnelerini ortaya koymuştu. Sanayide yüzde 45’e kadar varan enerji verimliliği potansiyelini ortaya koyan Enervis, firmalara sunduğu verimlilik fırsatlarını bazı firmalarda ENERVAY modeli ile hayata geçirmiş ve firmaların enerji maliyetlerinin azalmasına katkı sağlamıştı. Enervis, son olarak benzer bir çalışmayı DOSAB’ta da yürütmek adına çalışmaya başladı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

AB’den Yenilenebilir Enerji Onayı

AB Komisyonu,İngiltere ve Almanya`nın yenilenebilir enerji düzenlemelerine onay verdi. AB Komisyonu, Almanya`nın yeni yenilenebilir enerji yasasına ve İngiltere`nin enerji kapasite piyasası oluşturmasına ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin desteklenmesi uygulamasına onay

HABERLER

6 Kat Daha Hızlı Şarj Eden Elektrikli Araç Teknolojisi

Elektrikli otomobillerin en düşündüren konusu kuşkusuz şarj süreleri. Günümüzde 230V’lik şebekeyle 8-10 saate kadar uzanan şarj süresi, Volvo ve Siemens ortaklığı ile geliştirilen üç fazlı yeni sistemle sadece 1.5 saate

YATIRIMCI 0 Comments

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yönelik Düzenleme Getirildi

Elektrik dağıtım şirketleri 5 yılda yapacakları yatırımları 10 yılda tahsil edecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin dolar kuru nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getirmeleri üzerine, yeni bir düzenleme getirildi. enerjienstitusu.com’un haberine göre, elektrik