Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayicinin yanında oluyor.

Enerji verimliliği
alanında gerekli atılımı gösteremeyen Türkiye’de bu konudaki çalışmalar sürüyor.

Enervis, Bursa’lı sanayicilere desteğini sürdürüyor. Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayiciye destek veriyor.

Sanayicilerin en önemli maliyet kalemi olan enerji maliyetini azaltmak, ülkemizin dışa bağımlılığını ve cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Enervis, ücretsiz eğitimlerle sanayiciyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Enervis ilk olarak Bursa’da Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde “Sanayide Enerji Verimliliği ve Çözüm Önerileri” konulu eğitim programlarına başlamıştır.
Enervis uzmanları tarafından verilen eğitimlerde, enerji verimliliği adına alınabilecek önlemler, firma sahiplerine örnekleri ile aktarılıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlerde enerji verimliliğinin yanı sıra ‘’Yenilenebilir Enerjiler ve Finansman Desteği’’ konularında da bilgilendirmeler yapılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında OSB’lerde benzer çalışamlar yürütülecek

İlk olarak Gürsu, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde düzenlenen eğitimler, Bursa’da bulunan diğer OSB’lerde ve ardından Türkiye’nin 4 bir yanındaki OSB’lerde çeşitli aşamalarda devam edecek.

Bundan sonraki hedeflerinin sanayinin çok yoğun olduğu Marmara Bölgesi’nde özellikle Gebze ve Çorlu gibi illerde benzer çalışmaları yürütmek olduğunu belirten Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Amacımız, sanayide üretim maliyetlerinde önemli bir payı olan enerjinin verimli kullanılması, böylelikle hem sanayicimizin rekabet gücünün arttırılması, hem de enerjide dışa bağımlılığımızın azaltılmasına katkıda bulunmak. Bu amaç doğrultusunda sadece Bursa’da OSB’lerde değil, Türkiye‘de bazı belediyeler ve farklı illerde bulunan OSB’ler ile birlikte bir takım projeler yürütüyoruz” diye konuştu.

EWE Turkey Holding’in enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşu Enervis, Türkiye’nin çeşitli OSB’lerinde yürüttüğü verimlilik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü enerji verimliliği etütünün ardından firmaların verimlilik karnelerini ortaya koymuştu. Sanayide yüzde 45’e kadar varan enerji verimliliği potansiyelini ortaya koyan Enervis, firmalara sunduğu verimlilik fırsatlarını bazı firmalarda ENERVAY modeli ile hayata geçirmiş ve firmaların enerji maliyetlerinin azalmasına katkı sağlamıştı. Enervis, son olarak benzer bir çalışmayı DOSAB’ta da yürütmek adına çalışmaya başladı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

Türkiye ile Küresel Çevre Fonunun Uygulayıcı Kuruluşu Konumunda Bulunan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasındaki 6 Mayıs 2013 Tarihli Küresel Çevre Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Küçük

HABERLER

Güriş, Siemens’le 165 MW Kapasiteli Üç Yeni Rüzgar Enerjisi Santrali Kuruyor

Türk enerji sektörünün önemli isimlerinden biri olan Güriş Grubu, üç yeni rüzgar enerjisi santrali projesi için Siemens’le işbirliği yaptı. Muğla, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde kurulacak yeni rüzgar enerjisi santralleri için

HABERLER

Türkiye’nin İlk LEED Sertifikalı Oteli: Hilton Garden Inn, Sütlüce

Amplio Yatırım AŞ’nin ilk projesi olan Hilton Garden Inn Golden Horn Sütlüce TeCe Mimarlık tarafından tasarlandı.Dünyada sadece 15 tane bulunan LEED Gold sertifikalı oteller arasında yerini alan Hilton Garden Inn Golden Horn