Bursa, Afyon’dan Sonra Türkiye’nin Önemli Jeotermal Merkezlerinden Olmaya Hazırlanıyor

Valisi Şahabettin Harput, Bursa’daki jeotermal çalışmalarıyla ilgili, “Bursa’da 7 bin yataklı termal kapasite ortaya çıktı. Bu 7 bin yataklı kapasite, unutulan termal özelliğinin Bursa’ya yeniden iadesidir” dedi. Harput, Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı’nın kuzey kısmında bulunan Kükürtlü Terfi Merkezi’ne giderek, Jeotermal AŞ Genel Müdürü Hasan Aydın’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kükürtlü Terfi Merkezi’nin jeotermal sıcak sularınsağlık, kaplıca ve ısıtma hizmetinde kullanılması maksadıyla yapılan terfi merkezlerinden en moderni olduğunu ifade eden Harput, “Yaklaşık 3 yıldır Bursa’da devam eden jeotermal çalışmaların son aşamasına gelinmiştir. Şu an faal olan 5 kuyumuzdan bizim saniyede 300 litrelik bir su kullanım kapasitemiz ve imkanımız var. Şu anda yaptığımız çalışma, bu suların nerelerde ve nasıl kullanılacağının yapılan projesinin hayata geçirilmesidir. Şu anda içinde bulunduğumuz Kükürtlü Terfi Merkezi ile bu bölgede 90 derecelik ve saniyedeki 60 debideki sıcak suyun kullanımıyla alakalı çalışmalar bitirilmiştir” diye konuştu.

İlk planda jeotermal işine başladıklarında Bursa’daki sıcak suya dayalı yatak kapasitesinin bin 500 olduğunu hatırlatan Harput, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar 18 kilometrelik bir hat döşemesi yaptık. Talep eden otellerin talepleri değerlendirildi. Bu bölgede ilk planda 7 bin yatak kapasiteli bir termal imkana kavuşmuş olduk. Bursa’da 7 bin yataklı termal kapasite ortaya çıktı. Bu 7 bin yatak, unutulan termal özelliğinin Bursa’ya yeniden iadesidir. Bursa’nın kimliğinin yeniden Bursa’ya iadesidir. 7 bin yatakla çok ünlü marka otellerin Bursa’ya kurdukları son derece modern kaplıca, spa gibi tesisleriyle Bursa’nın şifalı sularıyla insanlar, bir taraftan hastalıklarına şifa bulacaklar bir taraftan da suların gençleştirici ve dinçleştirici özelliğiyle hasta olmadan insanların gelip zindelik kazanacağı bir bölge haline gelecektir.”

Yüksek ısı derecesine sahip termal suyla ilgili farklı projelerinin olduğunu vurgulayan Vali Harput, “2013’te 4 bin konutluk bir ısıtma projesini de hazırladık. Bu sene otel, kaplıca ve sağlık merkezlerinin ihtiyacı olan suların dağıtımını bitirmiş oluyoruz. Önümüzdeki ısıtma maksadıyla da ilk planda 4 bin konutluk bir projenin uygulamasına başlayacağız. Bu projeler için yaklaşık 11 milyon lira harcama oldu. Bu harcamalardan sonra yıllık 2,5 milyon lira civarında gelir elde edeceğiz. Bütün bunların sonucunda Bursa’nın dünya çapında termal şehir olmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bio İstanbul Projesi İçin İhale Dönemi Başlıyor

İstanbul’daki Sazlıdere Barajı’nın yakınında yapılan ve 2020 yılında bitecek olan Bio İstanbul projesi için ihale yaz sonunda yapılacak. Projenin ilk etabında bulunan ekolojik 600 konut ise ekim ayında resmi satışa

YATIRIMCI

BASF, 15. Kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi’nde

BASF, Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi’nde (DJSI World) üst üste 15. kez yer aldı. BASF, şirketlerin kurumsal ve sosyal sorumluluk girişimlerini tanıyan Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi’nde (DJSI World) üst

HABERLER

Bozankaya, IAA 2014’e elektrikli otobüsleri tanıtacak

Bozankaya, raylı sistem, ticari araç tasarımı ve üretiminde yaptığı yatırımlarla emin adımlarla ilerlerken Almanya Hannover’de düzenlenecek IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda yepyeni elektrikli otobüsleri sergileyecek. Raylı sistem ve ticari araç tasarımında