Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu girişimlerin temiz enerji projelerinin geleceği açısından önem taşıdığını belirtmiştik.

İşte benzeri bir proje de Burdur’da hayat buldu: 300 adet üyesi olan Kuzköy Sulama Kooperatifi , Burdur ili Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyünde 354kWp gücünde şebekeye bağlı bir güneş santrali kurdu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği alan proje ile, sulama sistemleri için harcanan elektriğin güneş enerjisinden karşılanarak hem bölge hem de ülkemiz adına fayda sağlaması hedefleniyor.

Projenin üstlenicisi olan Daima Enerji’den edindiğimiz bilgilere göre proje 1.364 adet 260 watt’lık AXITEC AC 260P / 156-60S solar panel kullanılarak tamamlandı. İhale bedeli 1.475.000 TL ( KDV DAHİL) olarak açıklanan projenin beklenen yıllık ortalama getirisi ise 85.000,00 USD dolayında. BAKA ihale bedelinin 489.000 TL’lik kısmını karşılamayı taahüt ediyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi. Doğu Afrika’da çok büyük sayılamayacak bir ülke olan Cibuti’nin Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor.

HABERLER

“Elma” Yeşilleniyor: Apple Rüzgar Enerjisine El Attı

Rüzgar enerjisi konusundaki en çok yapılan eleştirilerden biri de “Rüzgar esmediği zaman ne olacak?” tır. Genellikle enerji tüketimini arttıran ürünleri piyasaya süren APPLE’ın aldığı son patent ise bu tartıışmaları sona

HABERLER

Didim’e 2. RES Yolda

Aydın İl Genel Meclisi Enerji, Doğal Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyeleri ise Rüzgar Enerji Santrallerinin verimiyle ilgili olarak Didim sınırları içerisinde yer alan Akbük Rüzgar Enerji Santralinde incelemelerde bulundu.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply