Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu girişimlerin temiz enerji projelerinin geleceği açısından önem taşıdığını belirtmiştik.

İşte benzeri bir proje de Burdur’da hayat buldu: 300 adet üyesi olan Kuzköy Sulama Kooperatifi , Burdur ili Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyünde 354kWp gücünde şebekeye bağlı bir güneş santrali kurdu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği alan proje ile, sulama sistemleri için harcanan elektriğin güneş enerjisinden karşılanarak hem bölge hem de ülkemiz adına fayda sağlaması hedefleniyor.

Projenin üstlenicisi olan Daima Enerji’den edindiğimiz bilgilere göre proje 1.364 adet 260 watt’lık AXITEC AC 260P / 156-60S solar panel kullanılarak tamamlandı. İhale bedeli 1.475.000 TL ( KDV DAHİL) olarak açıklanan projenin beklenen yıllık ortalama getirisi ise 85.000,00 USD dolayında. BAKA ihale bedelinin 489.000 TL’lik kısmını karşılamayı taahüt ediyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kocaeli’nin Atık Envanteri Yeni Teknolojiler İçin Hazır

Kocaeli Valiliği tarafından atık yönetiminde kaynak oluşturması amacıyla bir envanter hazırlandı. 5 bin adet basılan envanter, örnek olması amacıyla 81 ile dağıtılacak. Kocaeli Valiliği koordinasyonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara

HABERLER

Yingli Solar Türkiye ICCI 2013’te Büyük İlgi Gördü

Yingli Solar Türkiye, ICCI 2013 – 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda hem ana sponsor hem de katılımcı olarak yer aldı ve güneş panellerinin ve global projelerinden örneklerin

HABERLER 0 Comments

Güneşten Ormanlar’ Elektrik Üretiyor

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle Ege Orman Vakfı’nın hayata geçirdiği, “Güneşten Ormanlar” projesi, ilk meyvelerini vermeye başladı. Türkiye’de ilginç güneş enerjisi projeleri de devreye giriyor. Güneş enerjisi projelerinin artışı, önümüzdeki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply