Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu girişimlerin temiz enerji projelerinin geleceği açısından önem taşıdığını belirtmiştik.

İşte benzeri bir proje de Burdur’da hayat buldu: 300 adet üyesi olan Kuzköy Sulama Kooperatifi , Burdur ili Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyünde 354kWp gücünde şebekeye bağlı bir güneş santrali kurdu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği alan proje ile, sulama sistemleri için harcanan elektriğin güneş enerjisinden karşılanarak hem bölge hem de ülkemiz adına fayda sağlaması hedefleniyor.

Projenin üstlenicisi olan Daima Enerji’den edindiğimiz bilgilere göre proje 1.364 adet 260 watt’lık AXITEC AC 260P / 156-60S solar panel kullanılarak tamamlandı. İhale bedeli 1.475.000 TL ( KDV DAHİL) olarak açıklanan projenin beklenen yıllık ortalama getirisi ise 85.000,00 USD dolayında. BAKA ihale bedelinin 489.000 TL’lik kısmını karşılamayı taahüt ediyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

Güneş panellerinin yüzeylerdeki uygulamaları ile ilgili sık duyduğumuz eleştirilerden biri de görsel olarak çok başarılı olmadıklarıdır. Ama şimdi Michigan State University’de çalışan bir grup bilimadamı tamamen şeffaf solar yoğunlaştırıcılar üretmeyi

HABERLER 0 Comments

Yeni Alternatif Enerji Kaynağı; Gül Bitkisi

Buaralar sık sık kahve çekirdeğinden elde edilen alternatif enerji araştırmalarını duyuyoruz, okuyoruz. Bu sefer ki organik enerji kaynağımız ise; gül… İsveç’te bulunan Linköping Üniversitesi araştırma ekibi geliştirdikleri metodla gül bitkisinden

HABERLER

Enisolar, MegaWhat’la Türkiye’deki Rüzgar Santrallerini Mobil Ortama Yansıtıyor

Enisolar Enerji Çözümleri, kurulu ve kurulum aşamasındaki birçok rüzgar türbininin harita üzerinde gösterildiği, detaylı bilgisinin aktarıldığı MegaWhat isimli mobil uygulamayı Türkiye rüzgar enerji sektörünün hizmetine sundu.  Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply