Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu girişimlerin temiz enerji projelerinin geleceği açısından önem taşıdığını belirtmiştik.

İşte benzeri bir proje de Burdur’da hayat buldu: 300 adet üyesi olan Kuzköy Sulama Kooperatifi , Burdur ili Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyünde 354kWp gücünde şebekeye bağlı bir güneş santrali kurdu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği alan proje ile, sulama sistemleri için harcanan elektriğin güneş enerjisinden karşılanarak hem bölge hem de ülkemiz adına fayda sağlaması hedefleniyor.

Projenin üstlenicisi olan Daima Enerji’den edindiğimiz bilgilere göre proje 1.364 adet 260 watt’lık AXITEC AC 260P / 156-60S solar panel kullanılarak tamamlandı. İhale bedeli 1.475.000 TL ( KDV DAHİL) olarak açıklanan projenin beklenen yıllık ortalama getirisi ise 85.000,00 USD dolayında. BAKA ihale bedelinin 489.000 TL’lik kısmını karşılamayı taahüt ediyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sera Gazı Emisyonları Takibi Yönetmeliği Yolda

Sera gazı emisyonu 2016 yılının Nisan ayı sonunda zorunlu olarak bir rapor olarak sunulacak. Bu raporlar, 1 Ocak-31 Aralık 2015 tarihleri arasında izlenecek yıllık emisyon miktarlarını kapsayacak. Yıllık emisyonların izlenmesi,

HABERLER

Mardin’e 10 Milyon Euro’luk Temiz Enerji Yatırımı

Türkiye’de 10 yılda yenilenebilir enerji sektörüne 4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi- Avrupa Türk İşverenler Birliği Başkanı Özmen :- “Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe 3 bin megavat yatırım yapacağız”- “Bu yılın

HABERLER

Japonya’nın En Büyük Yüzen GES İnşaatına Bu Ay Başlanıyor

Kullanılabilir toprak alanı son derece az olan Japonya’yı kimse yenilenebilir enerji projeleri yapmaktan alıkoyamıyor. Güneş enerjisi panelleri üreten bir şirket olan Kyocera Corp. iki büyük yüzen güneş enerjisi santralinin (GES) önümüzdeki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply