“Burada Sadece Türkiye Pazarını Hedefleyen Bir Tesis Daha Kurmayı Öngörüyoruz”

“Burada Sadece Türkiye Pazarını Hedefleyen Bir Tesis Daha Kurmayı Öngörüyoruz”

IMG_1921

Geçtiğimiz günlerde Güneş hücresi ve paneli üretiminde dünya devlerinden biri olan China Sunergy’nin Türkiye’de Seul Enerji ile birlikte hücre ve panel üretimine başladığı haberini yayınlamış ve şirketin İstanbul Tuzla’daki tesislerini sizler için gezeceğimizi belirtmiştik.

Alternatif Enerji olarak verdiğimiz sözü tuttuk ve Sunergy’nin Tuzla Serbest Bölge’de kiraladığı 4 katlı, büyük ve modern tesisi Steve Shen ve Egemen Seymen ile birlikte gezdik. Bay Shen, China Sunergy şirketinin Türkiye’deki üretim ayağı olan CSUN Eurasia Enerji Sistemleri A.Ş.’nin Genel Müdürü. Egemen Bey ise CSUN’ın yerli ortağı olan Seul Enerji’nin ortaklarından ve aynı zamanda CSUN’ın bağlı olduğu CEEG Holding’in Yatırım Şirketi’nde COO olarak görev yapıyor.

İstanbul’un yeni sanayi merkezi Tuzla Serbest Bölge’de inşası gerçekleştirilen tesiste, hummalı bir çalışma hemen dikkat çekiyor. Anlaşılan o ki bu tempoyla çok kısa bir sürede, büyük çaplı üretim gerçekleştirilmeye başlanacak.

 

“Çinli firmaların Türkiye’ye ilgisi büyük”

IMG_1962

Ziyaretimizde, Çin ve Türkiye yenilenebilir enerji pazarı ve iki ülke sektörü arasındaki ilişkiler konusunu Egemen Seymen’e sorduk. Seymen, 4 yıldır Çin’in Nanjing şehrinde yaşıyor ve CEEG’nin uluslararası güneş enerjisi santralleri yatırımlarından sorumlu. Çince’yi öğrenen ve iyi konuşan Seymen, Türkiye ile Çin’in ticari ilişkilerinin gelişmesinde de katkıda bulunuyor. Seymen, Çin’de enerji sıkıntısı yaşandığını ifade ederek, Çin Devleti’nin bu paralelde çeşitli tedbirler almak zorunda kaldığını söyledi. Seymen, bu ülkede büyük çaplı üretim yapan nükleer tesisleri, kömür santralleri ve 2012’de açılan dünyanın en büyük hidroelektrik santralinde elektrik enerjisi üretilmesine karşın, bu kurulumların yeterli olmadığına ve sürekli enerji açığının ortaya çıktığına değindi. Seymen, bu paralelde Çin Devleti’nin ülkedeki güneş enerjisi yatırım kapasitesini 40 bin megawatt olarak yeniden düzenlediğini ifade etti.
Seymen Türkiye’nin 2011 yılında Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomiye sahip olduğunu belirterek, 2008 ekonomik krizinden sonra, güvenilir bir konumda olduğunu ifade etti. Seymen, Türkiye’nin Avrupa ve Afrika’yla olan ticari ilişkilerinin de etkisiyle, Çin için önemli bira pazar haline geldiğini dile getirdi. Seymen, nükleer santral kurulumu, demiryolu yatırımları, otoyol yapımı ve madencilik gibi alanlarda Çin firmalarının Türkiye’de yatırımlarını ifade ederek, enerji alanında da işbirlikleri gelişebileceğini kaydetti.

“Görmek, inanmaktır”

Steve Shen ile sohbetimizin başında ise, 2 aydır İstanbul’da kendine kurduğu yeni hayat ve öğrenmeye başladığı Türkçe ile ilgili konuştuk. Son derece sempatik bir insan ama hayli iddialı da bir işadamı olan Shen, Türk dilini öğrenme adına hayli yol katetmiş. Ama elbette asıl hedefi, Türk pazarını çok iyi anlamak ve yol katetmek.
Henüz bakım ve inşaat halinde olan tesiste ilk gözümüze çarpan, burada çalışan Türk kadar bir Çinli nüfusun olduğu idi. Çin’den gelen kimi ekipmanlar o kadar büyük ki, limandan fabrikaya taşımak bile 2 günü bulabiliyor.
Röportajımıza “Görmek inanmaktır” diye başlayan Shen’e, Türkiye pazarında daha önce onlarcasını duyduğumuz “milyon dolarlık güneş yatırımı” hikayelerinden bahsettik.

Türkiye’ye yatırım yapma kararı alma sürecinden söz eder misiniz?

“Görmek inanmaktır. İşte bu nedenle tüm yatırımcılara, kredi kuruluşlarına ve güneşle ilgilenen herkesi tesisimize bekliyoruz Zira CSUN olarak biz Türkiye pazarı ile 1,5 senedir yakından ilgileniyoruz. Öncesinde çeşitli yatırımcılar ile görüşmelerimiz olmuştu, ancak bunlar bir noktada kesildi. Bu süreçte biz CSUN olarak Türk ekonomisi, fotovoltaik pazarı ve işin kanuni taraflarını iyice araştırdık. Ve ülkenizin yatırım için çok uygun bir yer olduğuna karar verdik”.

Yatırım kararında hangi etkenler rol oynadı?
Ülkenizin genç nüfusunu, yerini ve dinamizmini çok önemsiyoruz. Ekonomide yükselen bir yıldız olması ve Avrupa’ya yakınlığı bizi cezben faktörler. İlk etapta bu binanın sadece 2 katını kiralayıp modül üretimi yapmayı planlarken, yapmamız gereken yatırımın yakın gelecekte büyüyeceğini düşünerek binanın tamamını kiralamaya karar verdik. Çünkü Türkiye pazarı gelişinceye kadar ki süreçte Avrupa Birliği’ne de buradaki üretim tesisinden hizmet vereceğiz.

Türkiye’de güneş paneli ve güneş hücresi üretimindeki hedefleriniz nelerdir?
“Buradaki ilk adım, üretim tesisimizi hem modeli hem de hücre üretecek kapasiteyle ve eksiksiz olarak kurmaktı. Şu anda bizim için en önemli olan bu. Bundan sonraki adım, ürettiğimizi satmak, ama bizim için en önemlisi proje geliştirmek. Bu nedenle de, kısa bir zaman sonra kendi proje firmamızı kuracağız. Çin dışındaki ilk üretim tesisimizi Türkiye’de kurduk. İstikrarlı gelişeceğini tahmin ettiğimiz bu pazarda sadece iç pazarı hedefleyen bir fabrika daha kuracağımızı öngörüyoruz.”

Tesisiniz hayli büyük, nasıl bir planlama yapıldı?
Bir katımız hücre üretimi, 2 katımız modül üretimi ve Ar-Ge’ye, bir katımızı da depolamaya ayırdık.

Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi ne olacak?
Bu fabrika, şimdilik 22.000m2 kapalı alanda 10 panel üretim hattından oluşacak. Şu anda 4 tanesi kuruldu bile. 3 ay içinde toplam 300 MW hücre ve 300 MW panel üretim kapasitesine sahip bir tesis olacak. Hedefimiz 600 MW’a çıkmak. Hücrelerin hammadesi olan ingotlar ve wafer’lar ilk etapta Çin’den gelecek, ama elbette pazarın dinamiklerine bağlı olarak hedefimiz her şeyi burada imal etmek.”

 

CSUN4

IMG_1935

IMG_1953

IMG_1942

IMG_1939

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Erdem Selim: “Türkiye’de İlk Defa Uygulanacak Bir Finansman Modelini Sunacağız”

İSTANBUL – 1998 yılında kurulan Daruma’nın Genel Müdür Yardımcısı Erdem Selim, bu yıl 18.’si düzenlenecek Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda (ICCI) Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir finansman modeli ile

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Enerji Sistemi Müthiş Bir Dönüşüme Uğrayacak”

SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya: “Gelişmiş ülkelerde küresel iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi bir inisiyatif var. Gelişmekte olan ülkeler ise, bu durumdan en çok etkilenen ülkeler konumunda yer alıyor.

Sektörel Röportajlar 0 Comments

“Lisanssız GES Finansmanında Tek Adres Haline Geldik”

ActusSolar Genel Koordinatörü Hakan Uzunhekim : “Güneş enerjisine özel tahsis edilmiş bir dizi kredi mevcut Türkiye’de. Bu kredilere yatırımcı hangi sektörden gelirse gelsin, Türkiye’nin neresinden olursa olsun ilgili finans kuruluşlarıyla