Bulgaristan’daki Güneş Ev Dikkat Çekiyor

Bulgaristan’daki Güneş Ev Dikkat Çekiyor

Bulgaristan Kavarna’da bir yamaçta yapılan kıyı evi, güneş ışınlarını en iyi şekilde alacak şekilde tasarlandı ve konumlandırıldı. Geçen yıl tamamlanan bu güneş ekinoks evi, Ignatov Mimarlık tarafından tasarlandı.

Equinox-Passive-House-Ignatov-Architects-8-537x357Bina başarılı dış tasarımı ve enerji verimliliği sunan dizaynı nedeniyle pasif ev pozisyonu niteliğini taşıyor. Evin enerjisi büyük oranda güneşten sağlanırken, dış tasarım dolayısıyla,  enerji kaybı en az düzeye iniyor. Ev, Enerji verimliliği bulunmayan benzer bir yapıya göre, yüzde 90 daha az enerji kullanıyor.

2 katlı evin üzerinde “yeşil çatı” bulunuyor. İzolasyona ek olarak çim alanı da yer alan evde bu sayede güzel bir iç mekan iklimi oluşturuluyor.

Pencerenin önündeki 3 kat bölmeli cam, güneş ışınlarını tutarak yaz ortasında tüm güneş ışınlarının evin içerisine girmesine engel oluyor. Kış ayında is tam tersine gün ışığını korumak amacıyla, havuza ve verandaya vuran düşük güneş ışınları evin içine yansıyor. Evin bir başka özelliği de sezon ve mevsimlere göre, güneşten gelen ışık ışınlarının evin içine girmesine izin vermesi.

Biyoaktif atıksu arıtma tesisi bulunuyor

Pasif ev tasarımı ve yeşil çatı standartlarının yanı sıra evde yağmur suyu iyileştirme sistemi de bulunuyor.Evde yer alan küçük biyoaktif atıksu arıtma tesisi, atık suyu sulama suyuna dönüştürüyor.

Bina çatısı boyunca güneş panelleri bulunan doğal havalandırma ve geri kazanım sistemi, pasif ısınma ve soğumayı sağlarken, daha fazla ısı gerekmesi durumunda, yer üstü kaynağı ısı pompası bu gereksinimi karşılıyor. Güneş sıcak su panelleri de havuz için ekstra ısınma sağlayabiliyor.

Kaynak: inhabitat.com/ çeviri haber

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İtalyan Mafyası’nın Yeni Yatırım Alanı Yenilenebilir Enerji

İtalyan mafyası son dönemde para aklama konusunda offshore (kıyı bankacılığı) yerine gözüne yenilenebilir enerji sektörünü kestirdi. Mafya bağlantılı 1.3 milyar Euro varlığa el koyan İtalyan yetkililer, yenilenebilir enerji bağlantıları ortaya

HABERLER

Türkiye’deki Enerjinin Dörtte Biri Şanlıurfa’dan Sağlanacak

Şanlıurfa’da kurulması planlanan güneş enerjisi santralinde, Türkiye’de kullanılan elektriğin dörtte birinin üretilmesi hedefleniyor. Yılın büyük bölümünü güneşli geçiren Şanlıurfa’da, tarım arazilerin dışında kalan alanlara güneş panelleri yerleştirilecek. Bölgedeki potansiyelden yararlanmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi,

İNOVASYON

Dünyanın En Verimli ve En Şık LED Ampülü

Nanoleaf Bloom, 2015 Red Dot Tasarım Yarışması ödüllü bir led ampül. 10 watt’lık gücü ile 75 watt’lık bir ampülün gücüne denk gelmekte ve 1200 lümenlik, 3000K, 5000K, 6000K aralıklarında renk