Bu Yasa Tüm Enerji Kaynaklarının Üstündedir, Tabiat Desteğinizi Bekliyor !

Değerli Alternatif Enerji takipçileri,

Odak noktamız temiz enerji kaynakları, temiz enerji teknolojileri olmasına rağmen tabiatımızla ilgili bu hayati konuya yer vermeyi ve siz duyarlı takipçilerimiz ile paylaşmayı kendimize görev olarak addetmiş bulunmaktayız. Geleceğimizi, doğamızı, yaşamımızı ilgilendiren bu ciddi konunun; ne olursa olsun her türlü gelişme, kalkınma, ilerleme hedeflerinin üzerinde tutulması gerektiğine inanıyoruz. Ağacın, böceğin, kartalın, balığın yani tabiatın her bir parçasının hakkının başladığı yerde ne kadar temiz bir teknoloji olursa olsun her türlü yatırımın, projenin, planın 2. planda olması gerektiğine inanıyoruz ve yayınlarımızda ya da söylemlerimizde bu bilinçten  ödün vermeyeceğimizi birkez daha belirtmek istiyoruz.

Siz değerli, bilinçli takipçilerimizle bu önemli gündemin detaylarını paylaşmak, “Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanunu’nu” ve üzerinde yapılması düşünülen değişiklikleri ve kabul edilmesi durumunda gelecekte bizi bekleyen tehlikeleri içeren yazıları sizin için derlemek istedik. 2 yıl önce Bianet tarafından hazırlanmış olan haberi ve ardından bundan tam 2 yıl sonra  Star Gazetesi’nde yayınlanmış olan Nasuh Mahruki tarafından başlatılmış olan imza kampanyasının detaylarlarını paylaşıyoruz.

Bu kritik durumla ilgili genel bir bilgi aldıktan sonra siz de desteğinizi iletmeyi; hem imza kampanyasına katılmayı, hem de eğer  bir twitter  kullanıcısı iseniz mesajınızı Başbakan’ımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletmeyi unutmayınız.

Geleceğimize sahip çıkmak için bu önemli kampanyayı hep birlikte yaygınlaştıralım.

SİT ALANLARI DARALIYOR, HER YERE SANTRAL YAPIMININ ÖNÜ AÇILIYOR !

ae_yasalar_tabiatkanunuHükümet, “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu” tasarısına eklediği geçici maddelerle doğal SİT alanlarının baştan ele almayı planlanıyor. Tasarıya göre, oluşturulacak “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Kurulu” mevcut SİT alanlarını yeniden değerlendirecek, SİT alanı ilan etme yetkisi kendilerine devredilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı müsteşarının başkanı olacağı kurulda 14 bürokrat, bakanlığın belirleyeceği iki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi, dört akademisyen bulunacak.

Tasarı kabul edilirse, doğal SİT alanı ve tabiat varlığı olarak tescillenmiş alanların bu statüleri sona erdirilebilecek. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın doğal SİT alanı ilan etme yetkileri yanında, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ve Turizm Merkezi ilan etmede “uygun” görüşü verme zorunluluğu da öngörülüyor.

Hükümet İkizdere SİT kararından rahatsız

Geçen hafta İkizdere Vadisi’nin SİT alanı olarak ilan edilmesi üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu vadideki hidroelektrik santral (HES) ve yaşamı etkileyecek diğer projelerin durdurulması anlamına gelen bu karara tepki göstermişler, kararın iptali için konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtmişlerdi.

“Doğal SİT alanı” kararları, farklı bölgelerde örgüt ve yerel derneklerin, suyun ticarileştirilmesi ve doğayla yaşamı etkilemesi gibi çeşitli sebeplerle karşı çıktıları HES ve diğer projelerin de durdurulması anlamına geliyor. Yeni tasarının yasalaşması durumunda, SİT alanı tescillerinin iptali ile birlikte bu projelerin inşaatlarının başlaması söz konusu olacak.

Cangı: İktidarın ekonomi politikası, koruma gerekliliğini belirleyecek

Çevre hakları için mücadele eden avukat Arif Ali Cangı, “bilimselliği ve özerkliği olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nı, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na dönüştürecek” tasarıyla ilgili değerlendirmesinde, “doğal varlıkları sermayenin talanına açmayı amaçlıyor. Yasalaşırsa, yaşam alanlarını korumak daha da zorlaşacak” diyor.

“Barajlar, HES’ler, madencilik gibi ekolojiyi bozan tesislerin önü alınamayacak” diye ekleyen Cangı, tasarının şimdi yasalaşmaması, seçim döneminde tartışılması gerektiğini belirtiyor.

Cangı, Kurul’un üyelerinin ise bakanlık tarafından belirleneceğine dikkat çekiyor: “Siyasi iktidara bağlı bir kurul olacağı ortada; siyasi iktidarın ekonomik politikaları bir yerin korunması gerekip gerekmediğini belirleyecek.

“Mahalli biyolojik çeşitlilik kurullarında da Devlet Su İşleri (DSİ) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü temsilcilerinin yer alacak olması, korunacak değerin tabiat varlıkları değil, yatırımcıların çıkarı olduğunu gösteriyor.”

Cangı’ya göre yasanın amacını, tasarıdaki “koruma kullanma dengesi gözetilerek sürdürülebilirlik” sözcükleri anlatıyor: “Burada öncelikli olan doğal varlıkları korumak değil, kullanmaktır; koruma, yararlanmanın sürekliliğini sağlamak içindir. Allianoi’nin ‘koruma kullanma dengesi gözetilerek’ kumla örtülüp suya gömülmesine karar verildiği unutulmamalıdır.”

Kaynak: Bianet

Nasuh Mahruki hangi kanun tasarısı için imza kampanyası başlattı!

ae_yasalar_mahruki_270220131018170854728_2EVEREST’e tırmanan ilk Türk dağcı Nasuh Mahruki, şimdiki haliyle doğadaki canlıların yaşam hakkına zarar vereceğini düşündüğü Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu tasarısının TBMM gündeminden geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya destek 30 bin imzayı aştı.

Arama Kurtarma Derneği kurucularından Nasuh Mahruki, TBMM gündemindeki Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu tasarısının, meclis gündeminden geri çekilmesi için change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlattı. 31 bin 703 imzaya ulaşan kampanyaya destek hızla büyüyor.
Hayatını, insan hayatı kurtarmaya adamış, ülkesini her şeyden çok seven ve yaşamı en kutsal hediye kabul eden biri olduğunu belirten Nasuh Mahruki, insanın yaşam kalitesini doğayı merkeze alarak hareket ettiğini, insan ve doğanın ayrılmaz bir bütün olduğunu kaydetti.
Şimdiki haliyle doğadaki canlıların yaşam hakkına zarar verecek Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu’nun TBMM gündeminden geri çekilmesi için imza kampanyasına destek isteyen Nasuh Mahruki, tasarı bu haliyle onaylanmasını, doğanın geleceği açısından sakıncalara dikkati çekti. Mahruki, kanun tasarısının TBMM’de kabul edilmemesi için başlattığı mücadeleye, doğayı kurtarmak için 31 bin 703 kişinin imza atarak ses verdiğini dile getirdi.

Kanun rantı merkeze alıyor!
Kampanyanın etkisiyle kanunla ilgili yapılacak görüşmenin bir hafta ertelendiğini belirten Mahruki şöyle konuştu:
“Sesimizi duyuyorlar. Tabiat Kanunu İzleme Girişimi’ne dahil olan 100’e yakın çevre kuruluşunun desteğiyle hep beraber hafta sonu Twitter ve Facebook’ta büyük bir rüzgar yarattık. Kampanya Facebook’ta 2 bin 500 kez paylaşıldı, Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girdi. Doğa ve doğal varlıklarımızın korunması ihtiyacıyla hazırlanmış ancak yıllardır sürüncemede bırakılan, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu, ne yazık ki yine ülkemizin bir klasiği olarak, rantı merkeze alan, tümüyle korumadan uzak bir anlayışla tekrar düzenlenmiş bir şekilde, önümüzdeki günlerde TBMM’nin gündemine alınıyor. Bunu kabul etmiyorum ve asla razı gelmiyorum. Bütün bunlara seyirci kalırsak ve susarsak, biliyorum ki sevdiğim her şeyi borçlu olduğum topraklardan yine parçalar kopartılacak. Yol geçecek, maden aranacak diye bir Milli Park, bir Yaban Hayatı Koruma Sahası daha inşaat alanına dönüşecek.”
Henüz vakit olduğunu, kanun tasarısı Meclis’e gelmeden tepkilerin duyurulup büyük bir hatadan dönülmesinin sağlanabileceğine dikkati çeken Nasuh Mahruki, herkesi imza vererek doğa için ses vermeye davet etti.

Kaynak: Star Gazetesi

Kampanyaya Destek İçin: http://www.change.org/tabiatkanunu

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Garanti’den Rüzgara 90 Milyon Euro

Garanti Bankası, Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş

Elektrikli araçlar 0 Comments

Su Geçirmez Polyesterden Elektrikli Araç Üretildi

Elektrikli otomobil Rimono’nun 2017 yılının ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Japon otomobil girişimcileri, Rimono’yu gelecekte büyük şehirlerde artmaya devam edecek olan yoğun trafiğe çözüm olarak geliştirmişler. Elektrikli araç sektörü şu an

İNOVASYON

Renault’un Yüzde 100 Elektrikli Aracı Twizy’e Onay

Yüzde 100 elektrikli otomobillerin en küçüklerinden olan Renault Twizy, en sonunda B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. 17 beygirlik araç 80 kilometreyi 2.8 liraya katediyor. Elektrikli otomobiller büyükten küçüğe, renkten renge yollarda