Bu Laboratuarların Hedefi Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmak

Bu Laboratuarların Hedefi Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmak

AÜ bünyesinde yer alan “Elektrik ve Enerji Bölümü Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Ön Lisans Programı”nda öğrenciler, kurulan “enerji laboratuvarları”nda yenilebilir enerji, elektrik enerjisinin üretilmesi ve depolanması, enerji tasarrufunun sağlanması ile enerji açığının kapatılması konularında çalışmalar yapıyor Programın yürütücülerinden ve AÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aybek: “Elektrik enerjisi üretemindeki dışa bağımlılığımızın parasal karşılığı yıllık 50 milyar dolardır. Bu açıdan enerji konusunda bilinç oluşturmak istiyoruz” “Elektrik enerjisi üretimi ve tasarrufu konusunda katkı sağlamayı hedefliyoruz”

ae_enerji_laboratuari_eskisehirDENİZ AÇIK – Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan “Elektrik ve Enerji Bölümü Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Ön Lisans Programı”nda öğrenciler, kurulan “enerji laboratuvarları”nda yenilebilir enerji, elektrik enerjisinin üretilmesi ve depolanması, enerji tasarrufunun sağlanması ve enerji açığının kapatılması konularında çalışmalar yapıyor.

Programın yürütücülerinden ve AÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Şenol Aybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce açılan programa bu yıl 2 bin 800 katıldığını belirterek, AÜ Fen Fakültesi laboratuvarlarında başlayan uygulamalı ders ve deney çalışmalarına çeşitli illerden gelen toplam 720 öğrencinin kayıt yaptırdığını kaydetti.

Deney çalışmalarının 3 laboratuvarda yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Aybek, şöyle konuştu:

“Her laboratuvarda sekizer deney gerçekleştiriliyor. Öğrenci 2 günde 1 laboratuvarda 8 deneyi tamamlıyor. Prof. Dr. Muhsin Zor, Doç. Dr. Metin Kul ve Doç. Evren Turan da programın yürütücüleridir. Üniversitemizin çeşitli fakülte ve meslek yüksekokullarından gelen öğretim elemanlarının desteğiyle verilen dersler günde 8 saat sürüyor. Bu çalışma sonrasında 3 ayrı uygulama ortaya çıktı. Bunların hepsine ‘enerji laboratuvarı’ diyoruz. Bu enerji laboratuvarında, hedef 3 ayrı uygulamada sekizer tane deneyi oturtmak. Toplamda 3 uygulama sonunda 24 deney yapılmış olacak.”

“Öğrencileri enerji bilinciyle mezun ediyoruz”

Doç. Dr. Aybek, programın Türkiye için önemli bir uygulama olduğunu vurguladı. Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının fazla olduğuna değinen Doç. Dr. Aybek, şöyle devam etti:

“Elektrik enerjimizin yüzde 80’ini fosil yakıtlardan karşılıyoruz. Bu da enerjide dışa bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Enerijyle ilgili yapılan her çalışma ülkemize katkı sağlayacaktır. Biz de elektrik enerjisi üretim, iletimi, dağıtımı ve depolaması konusunda bilinç yaratmak istiyoruz. Deneylerimiz bu çerçevede. Elektrik enerji üretiminden, güneş enerjisine, rüzgar enerjisinden hidrojen gazının yakılmasından elde edilen elektrik enerjisine kadar çeşitil konularda çalışıyoruz. Bunların depolanması ve enerji tasarrufuna yönelik deneylerimiz de var. Elektrik enerjisi üretemindeki dışa bağımlılığımızın parasal karşılığı yıllık 50 milyar dolardır. Bunun yüzde 10’u tasarruf olarak geri dönerse ülke ekonomisine fayda olacak. Bu açıdan enerji konusunda bilinç oluşturmak istiyoruz. Öğrencileri enerji bilinciyle mezun ediyoruz. Enerji tasarrufundan elde edilebilecek maliyet, temiz ve dışa bağımlı olmayan kaynaklarla üretibilecek enerjide kullanılması yararlı olacaktır. Ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli açısından azımsanmayacak kadar önemli bir yerde. Güneş enerjisinden elektrik üretebilecek vatandaşlara bu kaynak aktarılmalıdır. Elektrik enerjisi üretimi ve tasarrufu konusunda katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Doç. Dr. Aybek, uygulama programının, 7 Eylül’de sona ereceğini de sözlerine ekledi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Newyork’ta elektrikli otomobiller geçidi

Alanındaki en saygın fuarlarından New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, ‘Çevreci’, ‘Akıllı’, ‘Ekonomik’ ve ‘Sürücü ile sesli iletişim kurabilen’ otomobiller öne çıktı. Elektrikli otomobil furyası sürüyor. Uluslararası otomobil fuarlarda elektrikli araçlar

Elektrik Üretimi 0 Comments

Enerjisa’dan Muş’a Güneş Enerjisi Santrali

Enerjisa, Muş ilinde kurulu gücü 9 MW olan Alparslan Güneş Enerjisi Santrali kuracak. Türkiye’nin Karadeniz haricinde hemen her bölgesinde güneş enerjisi santrali kurulum çalışmaları gerçekleştiriliyor. Uzmanlar artık büyük çaplı projelerin

HABERLER

Adana’da Köylülere Ücretsiz Güneş Enerji Sistemi

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Orman Köylerini Kalkındırma Projeleri kapsamında, 574 ünite su ısıtma sistemini köylere kurdu. Adana Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Orman ve Köy