BU KEZ RÜZGAR TÜRBİNLERİ SOSYAL SORUMLULUK İÇİN DÖNECEK

BU KEZ RÜZGAR TÜRBİNLERİ SOSYAL SORUMLULUK İÇİN DÖNECEK

ae_windpark_Tauernwindpark2_am_Schönberg,_OberzeiringAvusturalya Alpleri’nin tepesinde, deniz seviyesinden 1900m yükseklikte olan Tauernwindpark Oberzeiring Rüzgar Parkı, aynı zamanda Avrupa’nın da en yüksek rakımlı rüzgar parkı. Bu yükseklikte bulunan Tauernwindpark Oberzeiring Rüzgar Parkı’na ulaşım ancak kar motorları ya da kızaklar ile mümkün olabilmekte. Fakat 4-7 Şubat 2013 tarihinde Avusturya’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Buluşması’nda (EWEA- European Wind Energy Association) farklı bir deneyim yaşamak için proje sahasını ziyaret etmek isteyen delegelere bir ziyaret fırsatı sunacak. Bu ziyareti yenilenebilir enerjinin gelişimi için bir fırsata dönüştürecek olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, şöyle bir kampanyaya imza attı; 4-7 Şubat 2013 tarihlerinde EWEA Buluşması sırasında düzenlenecek olan müzayedede en yüksek teklifi veren delegeler bir Tauernwindpark Oberzeiring Rüzgar Parkı gezisi ile ödüllendirilecekler. Müzayedede toplanan bu bağışlar ise Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin  Dünya’nın az gelişmiş bölgelerinde gerçekleştireceği rüzgar enerjisi projelerine aktarılacak.

 

Dünya’nın gelişmemiş bölgelerinde yoksullukla mücadele amaçlı oluşturulacak olan yenilenebilir enerji içerikli sosyal sorumluluk projesi Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği ve Renewable World Yardım Vakfı tarafından yürütülecek. Renewable World Yardım Vakfı, benzer sosyal yardım içeriği ile Dünya’nın birçok bölgesi’nde ihtiyaçlar doğrultusunda rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyogaz ve küçük ölçekte hidroelektrik santrali projeleri geliştiren bir yardım kuruluşu. Şuana kadar 100 000 ihtiyaç sahibine geliştirdiği yenilenebilir enerji projeleri ile ulaşmayı ve bu bölgelere olumlu katkılar sağlamayı başarmış.

 

Renewable World Yardım Vakfı’nın yetkililerinden Fran Witt, şimdiye kadar enerjinin etkin kullanımına dair birçok bilgilendirme çalışması yaptıklarını, bu konuda yerel girişimler için gelir getirici fırsatlar ve bu girişimlerin pazarda fırsat eşitliğine sahip olması için girişim sermayesi desteği verdiklerini belirtti. Destekledikleri projeler ile sayısız eve, okul ve hastane için elektrik; tarımsal faaliyetler için temiz su altyapısı sağladıklarını; eğitimden sağlık hizmetlerine kadar birçok alanda yenilenebilir enerji girişimlerini başlattıklarını  da sözlerine ekliyor.

 

Açık artırmada en yüksek teklifi veren 6 adet bağışcı kişi ya da kurum Alpler’in zirvesinde bulunan Tauernwindpark Oberzeiring Rüzgar Parkı’nı ziyaret hakkı kazanacak. Açık artırmayı kazanmak için ise 50Euro’luk artışlar yapılacak. Projede toplanan yardım bütçesini artırmak için ayni katkılar da alınmaya devam etmekte. Projenin medya partnerliğini yapan Renewable Energy World Dergisi ya da kar motorlarının bedelsiz teminini yapacak olan Avusturya’lı IMWIND Organizasyon Firması gibi projeye ayni destek veren kurumlar da katılabilmekte.

 

Bu sıradışı geziye katılacak olan maceracılar, 5-7 Şubat tarihlerinde bir rehber eşliğinde proje alanını gezecekler. Hava koşullarının güvenli bir yolculuğa izin vermesi durumunda gezi 8 kişilik bir takımla gerçekleştirilecek. Hava koşullarının çok çetin olması durumunda gezi ileri bir tarihe ertelenecek. Açık artırmanın kazananları ise 4 Şubat 2013 tarihinde düzenlenecek olan Açılış Resepsiyonu’nda ilan edilecek. Müzayede 4 Şubat 2013 , saat 15.00’e kadar açık olacaktır. Siz de teklif vermek isterseniz auction@ewea.org adresine bir e-posta ile ulaşabilirsiniz.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

IBC Solar’dan Türkiye’de Atılım

IBC SOLAR Türkiye’de KosiFrankensolar’ın proje işlerini ve franchise ortaklarını aldı. Türkiye’de güneş enerjisi pazarına yabancı kuruluşların ilgisi sürüyor. Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren büyük çaplı kuruluşlar, Türkiye’de çeşitli yatırım gerçekleştiriyor.

HABERLER

“Türkiye’de Rüzgar” Yarışması Sonuçlandı

TÜREB’in düzenlediği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışmasında 1.grup kategoride birinci Zeynep Özbay, 2. Grup kategoride birinci İrem Kutaniş, 3.grup kategoride birinci Hatice Özdemir oldu. Fotoğraf yarışmasında Aytül Akbaş

Mevzuat

Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapıldı

Hazine taşınmazlarının idaresi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılarak, “il ve ilçelerde birden fazla bedel tespit komisyonu kurulabilir, illerde kurulacak komisyonlarda farklı ilçelerden başkan veya üyeler görevlendirilebilir” ifadesine yer verildi.   Hazine taşınmazlarının idaresi hakkında yönetmelikte değişiklik