Bu Elektrikli ile İstanbul’dan Çeşme 20 TL

Bu Elektrikli ile İstanbul’dan Çeşme 20 TL

BMW 2 milyar euroya ilk lüks elektrikli otoyu üretti. i3, Nisan 2014’te ülkemize gelecek. Araç, 100 km’de 3 liralık elektrik harcıyor.

ae_ulasim_elektrikli_bmw_i8Küresel kriz döneminde arka planda kalan elektrikli araç yatırımları yeniden hız kazanıyor. Renault ve Nissan’dan sonra geleceğin teknolojisine en büyük yatırım BMW’den geldi. Alman dev, elektrikli araçlar için 2 milyar euroluk yatırıma imza attı ve ilk modelini yollara çıkardı.

Premium sınıfın ilk elektrikli modeli BMW i3, Londra, New York ve Pekin’de özel şovlarla tanıtıldı. 4 kişilik BMW i3, Kasım’da Avrupa’da satışa sunulacak. Tamamen elektrikli ya da ek olarak menzili uzatan 2 silindirli motorla birlikte alınabilecek otomobilin Almanya fiyatı 34 bin 950 euro olarak belirlendi. Bu fiyat, Almanya’da 3 Serisi’nin orta dolulukta bir versiyonuna denk geliyor.

ÖTV’si yüzde 15 olacak

BMW i3’ün Türkiye’de satışına Nisan 2014’te başlanacak. BMW’nin distribütörü Borusan Otomotiv, elektrikli otoyu özel showroom’larda sergileyecek. Türkiye’de yüzde 15 ÖTV oranıyla satılacak aracın fiyatı henüz belirlenmedi.

Bataryası ev prizinde 6 saatte şarj ediliyor

Sıfırdan elektrikli bir araç olarak geliştirilen i3’te kullanılan 230 kilogram ağırlığındaki lityum iyon batarya BMW ile Samsung tarafından birlikte geliştirildi. Elektrikli motor 125 kw (170 beygir) güç ve 250 Nm tork sağlıyor. Tam şarjla otomobil 160 km yol katedebiliyor. 650 cc’lik 2 silindirli 34 beygir güç üreten menzil uzatıcı motorla bu mesafe 300 kilometreye kadar çıkıyor. Araç, 0’dan 100 km hıza 7.2 saniyede ulaşıyor. BMW 3 Serisi’nin 100 km’yi 10.2 saniyede gördüğünü hatırlatalım… BMW i3, 100 km’de 12.9 kilovatsaat elektrik harcıyor. Yani aracın 100 km’de 3.02 liralık elektrik maliyeti var. i3 ile İstanbul’dan gözde tatil beldesi Çeşme’ye 650 kilometrelik mesafe 19.5 liraya gidilebiliyor. İstanbul-Ankara arası da sadece 12 lira tutuyor. Orta sınıf dizel bir aracın 100 km’de 18 lira yaktığını ekleyelim…

i3’in bataryası evlerdeki prizle 6 saatte doldurulabiliyor. Yüzde 80’lik şarj için de 1 saat yeterli.

Ünlülerden yeşil destek

BMW i3’ün Londra’daki tanıtım partisine ünlüler akın etti. Son dönemin en popüler aktristlerinden Sienna Miller bunlardan biriydi. Tanıtımda konuşan Miller, “Hayatımda yeşili öne çıkaran ve yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakmaya yönelik değişiklikler yapmak beni son derece heyecanlandırıyor. Hiç kimse tarafından piyasaya sunulmayan bu denli yeni ve şık bir tasarım i3, benim gözümde mükemmel bir şehir otomobili” yorumunda bulundu.

Kaynak: Vatan

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Sera Gazı Emisyonu Konusunda Önleyici Politikaların Oluşturulması Kolaylaşacak”

İstanbul Karbon Zirvesi Komite Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya: “Sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve raporlanması ile ülkemizde bu emisyonların doğru olarak hesaplanması ve bunlara kaynaklık eden faktörler daha net bir

Tarımsal Projeler

Naslı’dan Ankara İçin “Jeotermal Tarım” Çağrısı…

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Ankara’nın 9 ilçesindeki zengin jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımı ile sektörün hızlı bir gelişim sürecine gireceğini bildirdi. Jeotermal enerji kaynaklarının Türkiye’de artırılması yönündeki çalışmalarda, jeotermal

HABERLER 0 Comments

Vestas’a ABD’den Rüzgar Türbini Siparişi

Vestas, Amerika`da kurulacak 100 MW`lık rüzgar santrali için rüzgar türbini Sempra şirketine sağlayacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, ABD’de 2015 yılında gerçekleştirilen büyük ölçekli rüzgar enerjisi yatırımları bir yıl öncenin aynı dönemine