Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya, 13000 MW’lık güneş ve 22000 MW’lık rüzgar enerjisi ihaleleri yapmaya hazırlanıyor.

Gelişmekte ülkeler kategorisinde yer alan Brezilya yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Brezilya Hükümeti yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olumlu bakışıyla ülkede yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız verilere göre, 2015 yılında Brezilya, toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünü 5,434 MW’a çıkaracak 5.3 milyar dolarlık 5 adet enerji ihalesi ile 137 proje gerçekleştirdi. Bu projelerde yaklaşık olarak 467,8 MW güneş elektriği kurulu güç artışı gerçekleştirildi.

Brezilya’nın rüzgar enerjisi kapasitesi 2015 sonu itibari ile 8,7 GW’a ulaşırken elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 4,7 oldu. Bununla birlikte Brezilya global rüzgar enerji marketi sıralamasında 4.sıraya yükseldi. Ülkenin bu alandaki gücü bir yıl öncenin aynı dönemine göre 2.475 GW’a yakın artmış durumda.

Bu doğrultuda, Brezilya’da 16 Aralık’da yapılacak olan ülkenin ilk güneş enerjisi ihalesine, toplam kurulu gücü 13 GW’ı geçen 419 güneş projesi ile toplam kurulu gücü 21.76 GW olan 841 rüzgar enerjisi projesi katılacak.

Brezilya’nın Bahia Bölgesi, toplam 101 adet proje ve 3.16 GW kapasite ile en fazla rağbet gören bölgesi oldu.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Altay’a Güneş Enerjisi Sistemi

Altay yönetimi, Gaziemir Kutlu Aktaş Tesisleri’nin elektrik ihtiyacının karşılanması için solar enerji sistemi projesini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Tesis çatısına kurulacak güneş panelleri ile güneş enerjisinden elektrik üretilmesini sağlayan

HABERLER

Elektriğini Güneşten Üreten Yeşil Pasaj

Güneş enerjisinden ürettiği elektriği pasaj aydınlatmasında kullanan Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilcisi Onur Onay, yenilenebilir enerji kullanımı konusunda vatandaşlara ve yerel yönetimlere örnek oluyor. Milas’taki Onay Pasajı’nın sahibi Makine Mühendisleri

HABERLER

Isı Pay Ölçer Sayesinde Evlerde 342 TL Tasarruf

Merkezi sistemle ısınan binalarda pay ölçerin zorunlu hale gelmesiyle Türkiye’de 380 bin konut pay ölçer kullanımına başladı. Bu sistem sayesinde 130 milyon lira tutarında doğalgaz tasarrufu elde edildi. Mayıs 2012’de yürürlüğe

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply