Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya, 13000 MW’lık güneş ve 22000 MW’lık rüzgar enerjisi ihaleleri yapmaya hazırlanıyor.

Gelişmekte ülkeler kategorisinde yer alan Brezilya yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Brezilya Hükümeti yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olumlu bakışıyla ülkede yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız verilere göre, 2015 yılında Brezilya, toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünü 5,434 MW’a çıkaracak 5.3 milyar dolarlık 5 adet enerji ihalesi ile 137 proje gerçekleştirdi. Bu projelerde yaklaşık olarak 467,8 MW güneş elektriği kurulu güç artışı gerçekleştirildi.

Brezilya’nın rüzgar enerjisi kapasitesi 2015 sonu itibari ile 8,7 GW’a ulaşırken elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 4,7 oldu. Bununla birlikte Brezilya global rüzgar enerji marketi sıralamasında 4.sıraya yükseldi. Ülkenin bu alandaki gücü bir yıl öncenin aynı dönemine göre 2.475 GW’a yakın artmış durumda.

Bu doğrultuda, Brezilya’da 16 Aralık’da yapılacak olan ülkenin ilk güneş enerjisi ihalesine, toplam kurulu gücü 13 GW’ı geçen 419 güneş projesi ile toplam kurulu gücü 21.76 GW olan 841 rüzgar enerjisi projesi katılacak.

Brezilya’nın Bahia Bölgesi, toplam 101 adet proje ve 3.16 GW kapasite ile en fazla rağbet gören bölgesi oldu.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

“Gençler Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelmeyi İstiyor”

IAEE Seçilmiş Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Kömürün miadı artık doldu. Gençler de artık kömür gibi çevreyi kirleten, doğal yaşama zarar veren, elde edilmesi güç

HABERLER

Elektrikli Araç Dönemi

2011 yılında dünyada sadece 45 bin adet olan elektrikli araç satışları 2014 yılı içinde 500 bine ulaştı. Yeni trend elektrikli araçlar mı olacak? Dünyada son 5 yılda elektrikli araçlara talep

HABERLER

Merzifon Belediyesi, Elektriğini Rüzgardan Üretecek

Amasya`nın Merzifon Belediyesi elektrik ihtiyacını Samsun’a kuracağı iki rüzgar enerjisi santralinden karşılayacak.  Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Çevre duyarlılığına inanan ve gelecekteki nesillere temiz bir dünya bırakmayı felsefe edinen bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply