Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya, 13000 MW’lık güneş ve 22000 MW’lık rüzgar enerjisi ihaleleri yapmaya hazırlanıyor.

Gelişmekte ülkeler kategorisinde yer alan Brezilya yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Brezilya Hükümeti yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olumlu bakışıyla ülkede yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız verilere göre, 2015 yılında Brezilya, toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünü 5,434 MW’a çıkaracak 5.3 milyar dolarlık 5 adet enerji ihalesi ile 137 proje gerçekleştirdi. Bu projelerde yaklaşık olarak 467,8 MW güneş elektriği kurulu güç artışı gerçekleştirildi.

Brezilya’nın rüzgar enerjisi kapasitesi 2015 sonu itibari ile 8,7 GW’a ulaşırken elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 4,7 oldu. Bununla birlikte Brezilya global rüzgar enerji marketi sıralamasında 4.sıraya yükseldi. Ülkenin bu alandaki gücü bir yıl öncenin aynı dönemine göre 2.475 GW’a yakın artmış durumda.

Bu doğrultuda, Brezilya’da 16 Aralık’da yapılacak olan ülkenin ilk güneş enerjisi ihalesine, toplam kurulu gücü 13 GW’ı geçen 419 güneş projesi ile toplam kurulu gücü 21.76 GW olan 841 rüzgar enerjisi projesi katılacak.

Brezilya’nın Bahia Bölgesi, toplam 101 adet proje ve 3.16 GW kapasite ile en fazla rağbet gören bölgesi oldu.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

Balıkesir’de, Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçi, ürününü güneş enerjisiyle sulayıp enerji maliyetini yıllık 100 bin lira azaltacak. Pamukçu ve Aslıhan Tepecik Ovası Sulama Birliği ve

Finansman

Fibabanka’ya Enerji Verimliliği Projeleri Ağırlıklı 50 milyon Euro’luk Kredi

Fibabanka, FMO ve GGF’den enerji verimliliği projeleri için 40 milyon Euro’luk kredinin yanı sıra, EFSE’den mikro ve küçük ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere 10 milyon Euro’luk kredi ile toplam 50 milyon

HABERLER

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Aile Arabası: Stella

Hollanda’lı Solar Team Eindhoven ekibinin tasarladığı dünyanın ilk güneş enerjili sedan arabası Stella görünümüyle de dikkat çekiyor. Hollanda’lı Solar Team Eindhoven ekibi, dünyanın ilk güneş enerjili sedan arabasını tasarladı. Gerçi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply