Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

Brezilya, 13000 MW’lık güneş ve 22000 MW’lık rüzgar enerjisi ihaleleri yapmaya hazırlanıyor.

Gelişmekte ülkeler kategorisinde yer alan Brezilya yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Brezilya Hükümeti yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olumlu bakışıyla ülkede yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız verilere göre, 2015 yılında Brezilya, toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünü 5,434 MW’a çıkaracak 5.3 milyar dolarlık 5 adet enerji ihalesi ile 137 proje gerçekleştirdi. Bu projelerde yaklaşık olarak 467,8 MW güneş elektriği kurulu güç artışı gerçekleştirildi.

Brezilya’nın rüzgar enerjisi kapasitesi 2015 sonu itibari ile 8,7 GW’a ulaşırken elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 4,7 oldu. Bununla birlikte Brezilya global rüzgar enerji marketi sıralamasında 4.sıraya yükseldi. Ülkenin bu alandaki gücü bir yıl öncenin aynı dönemine göre 2.475 GW’a yakın artmış durumda.

Bu doğrultuda, Brezilya’da 16 Aralık’da yapılacak olan ülkenin ilk güneş enerjisi ihalesine, toplam kurulu gücü 13 GW’ı geçen 419 güneş projesi ile toplam kurulu gücü 21.76 GW olan 841 rüzgar enerjisi projesi katılacak.

Brezilya’nın Bahia Bölgesi, toplam 101 adet proje ve 3.16 GW kapasite ile en fazla rağbet gören bölgesi oldu.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Van Cezaevi’ne Güneş Enerjisi

Van cezaevi, güneş kollektörüyle donatıldı. Türkiye’de, karasal iklimin en sert yaşandığı illerden biri olan Van’daki cezaevi, kurulan 400 adet güneş kollektörü sayesinde kuruma yıllık 62 bin 655 metreküp doğalgaz, 70 bin

HABERLER 0 Comments

Volvo’dan Elektrikli Araçlar İçin Büyük Hedef

Otomotiv sektörü dünya ekonomisinin itici güçlerinden biri. Otomotiv sektöründe yalnızca markalaşma değil, otomasyon ve dizayn ikilisi çok önemli bir rol oynuyor. Bu ikiliyi başarıyla yerine getiren kuruluşlar ön planda yer

Elektrik Üretimi

EPDK Rüzgarda 1400 Önlisans Başvurusu Bekliyor

EPDK Başkanı Yılmaz, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) için 1400 civarında önlisans başvurusu beklediklerini söyledi. Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretimi için çalışmalar sürüyor. Rüzgar enerjisinde yeni kurulum için önlisans

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply