Brezilya 2013’te Rüzgar İhalelerinde Rekor Sayıya Ulaştı

Brezilya 2013’te Rüzgar İhalelerinde Rekor Sayıya Ulaştı

Brezilya’daki rüzgar enerjisi ihaleleri 2013 yılında rekor düzeye çıktı. Rüzgar elektriğinin payı henüz çok düşük. Ancak Brezilya rüzgarı dev bir potansiyele sahip ve maliyeti de düşük. Şu günlerde Rio De Janeiro’nun asfalt yollarında yumurta kızartmak bir dakika bile sürmez. Ülkeyi kavuran sıcak dalgasını Riolular yadırgamıyorlar. Ocak, bu enlemde yılın en sıcak ayı sayılır. Brezilyalılar sıcakla başa çıkabilmek için klima cihazlarını sonuna kadar açar ve havanın serinlemesini beklerler.

alternative-wind-energy-brazil-JNGX0351Bu yüzden de Brezilya’nın elektrik şebekesine yaz aylarında muazzam yük biner. Elektrik sarfiyatının sürekli arttığı bu ülkede aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında daha fazla elektrik harcandı.

Suyun gücü sınırda

Brezilya’nın enerji üretim kapasitesini artırması gerekiyor. Ülkenin en verimli ve en ucuz elektriği hidroelektrik santrallerinde üretiliyor. Dev ülkenin elektrik üretiminde barajların payı yüzde 75’i buluyor.

Ancak ekolojik nedenlerden ötürü baraj sayısını artırmanın mümkün olmadığı Brezilya’da Belo Monte barajının inşası yoğun protesto gösterileri yüzünden ertelemek zorunda kalındı. Proje, sonunda başlatılabildi ama devletin bundan böyle sadece küçük ve yerel hidroelektrik santrallerine ruhsat verebileceği belirtiliyor.

Rüzgar kurtaracak

Everaldo Feitosa boşluğun rüzgar enerjisiyle kapatılabileceğini söylüyor. Rüzgar türbini inşa eden Eolica şirketinin patronu Brezilya’nın rüzgardan elektrik elde etmek için her türlü imkana sahip olduğunu iddia ediyor. Feitosa, “Rüzgarın sürekli estiği kuzeydoğu bölgelerinde jeneratörler yüzde 50 kapasiteyle çalıştırılabilir. Bu oranın Almanya’da sadece yüzde 25 olduğunu düşünürsek, ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğumuz anlaşılır” diyor.

Aynı zamanda Pernambuco Üniversitesi’nin mühendislik fakültesinde öğretim üyeliği de yapan Brezilyalı profesör bu avantaj sayesinde elektriğin maliyetini hidrolik santraller düzeyine düşürebileceklerini hesaplamış.

Gelecek rüzgarın

Brezilya’da rüzgar enerjisinin hidroelektriğe dişli bir rakip olduğu kanıtlandı. Enerji Bakanlığı’nın Kasım ve Aralık aylarında yaptığı ve en düşük elektrik fiyatını verenin kazandığı ihalelerde siparişlerin büyük bölümü rüzgar türbini işleten şirketlere gitti. Hükümetin ihale ettiği toplam 2 bin 100 megavatlık 158 projenin 136’sı rüzgar enerjisiyle çalışacak ve rüzgarın çevirdiği türbinler 1500 megavatlık elektrik üretecek.

2009 yılından bu yana Brezilya’da 11 bin 751 megavatlık rüzgar enerjisi tesisi kuruldu. Ancak bu kapasite hidroelektriğin saltanatına son vermenin çok uzağında kalıyor. Paraguay sınırındaki İtaipu barajı tek başına bu kadar elektrik üretebiliyor. Uzmanlar Brezilya’nın maksimum rüzgar enerjisi kapasitesinin 350 gigavatı bulduğunu hesaplamışlar. Bu rakam, Brezilya’daki yıllık elektrik üretiminin beş katına tekabül ediyor.

Şebeke hazır değil

Rüzgar elektriğinin enerji miksajındaki payı yüzde ikinin altında. Faaliyete hazır tesislerin atıl bekletilen üçte biri devreye sokulduğu takdirde bu oran artacak. Rio Grande do Norte ve Bahia eyaletlerinde toplam 1270 megavat gücündeki 48 rüzgar parkı elektrik üreteceği günü bekliyor. İşletilmemesinin nedeni elektrik şebekesine bağlanmamış olması. Bu tesislerin üreteceği rüzgar elektriğinin tüketiciye ulaşması 2015 yılını bulacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Enerjisa Satış Şirketleri Genel Müdürü Hüseyin Çağlar Oldu

Enerjisa Satış Şirketleri Genel Müdürü Hüseyin Çağlar olurken, İnsan Kaynakları ve Kurumsal Yetkinlikler Başkanlığı’na Hakan Timur getirildi. Enerjisa Satış Şirketleri Genel Müdürü Hüseyin Çağlar oldu. Çağlar, 20 milyon kişiye elektrik

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner: “Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli.”

HABERLER

Organik Atıkla Beslenen Yararlı Sinek Üretim Fabrikası Kuruluyor

Olive Heffernan imzasıyla The Guardian’da yayımlanan yazıyı, Yeşil Gazete gönüllü çevirmenlerinden Özlem Katısöz‘ün çevirisiyle sunuyoruz. Fabrikada organik atıkla beslenip balık çiftlikleri için larva üretecek semiz sinekler yolda. Güney Afrika, insan