Boydak Enerji’nin Rüzgarda Hedefi Yüksek

Boydak Enerji’nin Rüzgarda Hedefi Yüksek

Boydak Enerji, 400 MW’si proje halinde olmak üzere 1000 MW’lik kurulu güç hedefliyor.

ae_ruzgar_boydak_enerjiBoydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, grup içinde en çok yatırım yapılan sektörün enerji olduğunu belirterek “Enerji şirketimizin, grubumuzun gelecekteki lokomotif şirketlerinden birisi olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Mehmet Kara’nın sorularını cevaplayan Eranıl, 2011 ve 2012’nin Boydak Enerji’nin katlanarak büyüdüğü yıllar olarak geçtiğini belirtirken “1000 MW kurulu güç hedefiyle çıktığımız yolda bugün itibariyle ulaştığımız yaklaşık 400 MW proje portföy, Türkiye’ye ve Türkiye enerji sektörünün geleceğine güvenimizin en büyük göstergesidir” diye konuştu. Eranıl, uzun vadeli planlar yapıp, portföy havuzunu her aşamada gelecekteki alternatif senaryolara göre simüle edip, elde ettikleri sonuçlara göre hareket ettiklerini vurguladı.

*1000 MW KURULU GÜÇ*

Sektörde bugüne kadar yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Gültekin Eranıl şunları söyledi:

“Devrede olan 150 MW kurulu gücündeki hidroelektrik santrallerimiz, yapım ve projelendirme aşamaları devam eden 225 MW kurulu gücündeki rüzgar santrallerimizle üretim tarafında elektrik piyasasının önemli oyuncularından biri haline gelmeyi hedefliyoruz. 1000 MW kurulu güç hedefimize giden yolda ilk olarak 500 MW büyüklüğündeki bir portföyü 2015 yılına kadar devreye almayı planlıyoruz.”

*ÇANTA RES SONBAHARDA DEVREDE*

Eranıl, Boydak Enerji’nin devam eden yatırımlarının faaliyete geçiş takvimlerini şöyle açıkladı:

“Yatırımı devam eden 45 MW Çanta RES rüzgar santralimizi bu yılın son çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz. İzin süreçleri devam eden 100 MW Ömerli RES ve 80 MW Sibel RES projelerimizi de 2014 yılı sonunda devreye almayı hedefliyoruz. Yine aynı şekilde inşaatlarında son aşamaya gelinen 24 MW Umut II HES ve 5 MW Yayla HES projelerimizin de bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.”

*ÖNEMLİ OYUNCULUK HEDEFİ*

Gültekin Eranıl, Boydak Grubu’nun Türkiye enerji pazarında kendisine biçtiği rolü ve hedeflediği konumu ise şöyle özetledi:

“Ağırlıklı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan şimdilik 1000 MW’lık bir portföy ile esnek ve rekabetçi bir enerji üretim ve satış şirketi ile Türkiye Elektrik Piyasası’nın önemli oyuncularından birisi olarak yerimizi almak istiyoruz.”

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi, 6 – 7 Kasım 2013 tarihlerinde ulusal ve uluslararası katılımcılarıylaİstanbul’da düzenlenecek.

Yapı Kredi Bankası, EBRD’nin Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Ek Programı’na (TurSEFF) sürdürülebilir enerji projelerine finansman sağlayan Türk özel bankalarının arasına katıldı.

Rüzgar Enerjisi Santralleri Yatırımcıları Derneği (RESYAD) rüzgar enerjisi yatırımlarının, kuş göç yolu bahanesiyle adeta görünmez bir el tarafından engellendiğini ileri sürdü. Güriş Grubu, Ankara Kalecik’teki Çeşmebaşı HES’i bünyesine kattı. Grup böylece, Jeotermal ve rüzgardan sonra elektrik üretim portföyünü hidroelektrikle çeşitlendirdi.

Ceres Enve tarafından geliştirilen ve Hatay Samandağ’da kurulan Orhanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin yapımı için ihtiyaç duyulan bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Türk Alman ortaklığı Borusan EnBW’nin Tekirdağ’daki Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin yapımı için gereken bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Model 3’e İlk Günden 150.000 Ön Sipariş

Tesla Model 3, siparişe sunulduğu ilk günde toplam 150.000 satış rakamına ulaştı. Elektrikli araçların tutkunlarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda Tesla’nın tanıtımını gerçekleştirdiği yeni elektrikli sedan aracı Model 3 büyük ilgi

ENERJİ YÖNETİMİ

Rüzgar Enerjisinde Gürültü Sorununa Çözüm

Rüzgar enerjisinde en büyük sorunlardan biri olan gürültü sorununa ses emici aletler ile çözüm bulunuyor. Rüzgar enerjisinde sorunların çözümlerine yönelik adımlar atılıyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Rüzgar enerjisinde ana türbin malzemelerinini

HABERLER

Avrupa Hidrojen Yolu Turu 2012 Başladı !

Ülkemizde elektrikli araçlar konusu, konulan vergiler ve büyük otomotiv şirketlerin isteksizliği nedeniyle hayli yavaş ilerleyedursun, Avrupa hidrojen yakıt hücreli araçlar konusunda çok güzel organizasyonlara imza atmaya başladı bile. 13 Eylül